Sekret idealnego snu? Skorzystaj z doświadczenia kotów!

Każdy, kto ma w domu kota, wie, jakimi są mistrzami w odpoczynku i relaksowaniu się. Potrafią spać w każdej pozycji ciała i niemal w każdym miejscu. Samo ich mruczenie działa na nas kojąco, a korzystając z obserwowania naszych miauczących przyjaciół, możemy czerpać z ich doświadczenia.

Jak spać, żeby się wyspać? Wsłuchaj się w swoje ciało
Jak spać, żeby się wyspać? Wsłuchaj się w swoje ciało123RF/PICSEL

Pędzący tryb życia, skumulowany stres oraz "przebodźcowanie" mają ogromny wpływ na jakość naszego snu. Wielu z nas boryka się z bezsennością, nie wysypia się lub mimo odpowiedniej ilości snu narzeka na zmęczenie.

Sposobów na poprawienie jakości snu jest mnóstwo, a jednym z nich - skądinąd bardzo przyjemnym - jest obserwacja i naśladowanie naszych kotów, które są mistrzami relaksu i spania w niemal każdej pozycji. Które elementy kociego życia mogą wpłynąć na jakość naszego wypoczynku?

Traktuj sen bardzo poważnie

Gdy kot śpi, robi to całym sobą. Nie ma mowy o połowicznej drzemce, która może się zakończyć przez nawet cichy dźwięk. Sen u kotów poprzedzony jest całą serią rytuałów. Myje dokładnie swoje futerko, mości sobie wygodne miejsce, po czym oddaje się całkowicie spaniu.

U nas sytuacja może wyglądać analogicznie. Sami możemy stworzyć swoje senne rytuały, które lepiej przygotują nas do spania i w efekcie poprawią jakość snu. Warto zacząć od kojącej kąpieli lub gorącego prysznica, który sprawi, że będziemy bardziej senni. Również odpowiednio przygotowana sypialnia będzie miała wpływ na nas sen, dlatego warto każdego poranka pościelić łóżko i uprzątnąć ubrania, które być może czekają na włożenie ich do szafy. Znacznie przyjemniej jest kłaść się spać w miejscu, które sprzyja relaksowi - uporządkowanego, z przyjemną aurą zapewnioną np. przez kadzidełko lub zasłonięte rolety.

Poznaj swoją ulubioną pozycję do spania

Koty podczas snu uprawiają imponującą gimnastykę - potrafią spać niemal w każdej pozycji, ale mają też swoje ulubione. Aby szybciej zasnąć, ciało musi być zrelaksowane. Warto zatem wsłuchać się w swoje ciało i poznać taką pozycję, która jest dla naszego ciała najbardziej wygodna. Można to zrobić za pomocą uprawiania jogi lub medytacji, podczas której nasze ciało powinno być rozluźnione i zrelaksowane. Gdy odkryjesz, w której pozycji jest ci najbardziej swobodnie, postaraj się układać w niej w momencie, gdy chcesz zasnąć.

Zadbaj o wygodę

Zadbajmy o wygodne miejsce do spania
Zadbajmy o wygodne miejsce do spania123RF/PICSEL

Nasze koty mogą zasnąć niemal w każdym miejscu - na szafce, legowisku lub biurku, przy którym chcemy pracować. Jednak ze względu na budowę ich ciała, choć ciężko trudno nam uwierzyć w wygodę tych akrobatycznych pozycji, wybierają te, w których czują się najbardziej swobodnie. Czasem dbają również o to, by ich legowisko było miękkie i wygodne.

W naszym przypadku, analogicznie powinniśmy dostroić miejsce snu do potrzeb. Jeśli lubisz minimalizm i nie możesz zrelaksować się, gdy wokół ciebie znajduje się wiele przedmiotów, postaw na prostotę. Wybierz wygodny materac, poduszkę i kołdrę oraz uprzątnij zbędne elementy z twojego otoczenia. Jeśli jednak uwielbiasz miękkość, przytulność i mnogość poduszek, udekoruj swoje miejsce do spania tak, aby czuć, że wprost cię otula.

***

Zobacz również: 

"Na zdrowie": Cebula nie tylko na przeziębienieInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas