Reklama

Żyj świadomie

​99 proc. koralowców z Wielkiej Rafy Koralowej może do 2025 roku zniknąć

Nowy raport dotyczący konsekwencji globalnego ocieplenia zawiera przerażające wnioski. Wielka Rafa Koralowa może zniknąć. Miejsce, w którym się znajduje jest bowiem jednym z cieplejszych na Ziemi. Co gorsza nic nie wskazuje na to, żeby było można ten proces zatrzymać.

Wielka Rafa Koralowa rozciąga się na długości 2300 km wzdłuż wybrzeża Australii i chociaż wydaje się ogromna, nowe badania i szacunki pokazują, że nawet 99 procent jej powierzchni może zniknąć z powodu zmian klimatycznych. Australijska Akademia Nauk ujawniła, że jeśli ocieplenie o (1,5 stopnia Celsjusza ) będzie się utrzymywało, największy na świecie system raf koralowych ostatecznie zniknie.

Naukowcy twierdzą, że natychmiastowe działanie mające na celu odwrócenie globalnego ocieplenia są jedyną opcją ratowania Wielkiej Rafy Koralowej, ale osiągnięcie celu wydaje się "praktycznie niemożliwe".

Reklama

Klimatolog prof. Lesley Ann Hughes z Uniwersytetu Macquarie, dyrektor Biodiversity Node w NSW Office of Environment & Heritage Climate Adaptation Hub oraz radca niezależnej Rady ds. Klimatu przyznała w 2020 roku, że: "kiedyś uważaliśmy, że Wielka Rafa Koralowa jest chroniona przez sam jej rozmiar". Dziś jednak wie, że ten cud natury, choć ogromny, jest niezwykle kruchy. "Wyniki naszych badań pokazują, że nawet największy na świecie i stosunkowo dobrze chroniony system raf jest coraz bardziej zagrożony i podupadający". Dodała, że ponieważ Australia ociepla się bardziej i szybciej niż reszta planety, jej cuda natury, w szczególności Wielka Rafa Koralowa, są bardziej narażone na zniszczenie w wyniku zmiany klimatu.

Wielka Rafa Koralowa to największa na świecie rafa koralowa, położona wzdłuż północno-wschodnich wybrzeży Australii, na Morzu Koralowym. Jest to największa na Ziemi pojedyncza struktura wytworzona przez organizmy żywe, widoczna z kosmosu jako biała smuga na tle błękitnego oceanu. Od 26 października 1981 roku, rafa jest objęta ochroną jako park morski (ang. Great Barrier Reef Marine Park). W 1981 roku rafa została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wielka Rafa Koralowa jest również domem dla około 1625 gatunków ryb, 3000 mięczaków i 30 różnych rodzajów wielorybów i delfinów. 

PAP life
Dowiedz się więcej na temat: rafa koralowa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy