Użyte mydło, które zostawiasz w hotelowej łazience, może uratować komuś życie

Mydło, żel pod prysznic i szampon, czyli zestaw kosmetyków obecny w każdej hotelowej łazience, może pomóc milionom dzieci. Wszystko dzięki organizacji Clean the World, która poddaje kosmetyki recyklingowi i dostarcza je potrzebującym.

Każde użyte mydło hotelowe pozyskane przez Clean the World jest poddawane specjalnemu procesowi oczyszczania
Każde użyte mydło hotelowe pozyskane przez Clean the World jest poddawane specjalnemu procesowi oczyszczania123RF/PICSEL

Założycielem Clean the World jest Amerykanin, Shawn Seipler. W 2009 roku pracował w jednej z firm z branży technologicznej i odbywał wiele podróży służbowych. Często więc zatrzymywał się w różnych hotelach. Zawsze nurtowało go pytanie, co dzieje się z częściowo wykorzystanymi mydełkami i szamponami, które zostawiał w hotelowej łazience. Gdy się dowiedział, że są wyrzucane, postanowił działać.

Dziś Shawn Seipler jest prezesem organizacji, która współpracuje z 8 tys. hoteli i dostarczyła od chwili powstania w sumie ponad 50 milionów kostek mydła do rodzin w 127 krajach. Beneficjentami programu są nie tylko mieszkańcy słabo rozwiniętych państw w Ameryce Południowej, Afryce czy Azji, ale również schroniska dla bezdomnych na całym świecie.

Każde użyte mydło hotelowe pozyskane przez Clean the World jest poddawane specjalnemu procesowi oczyszczania i sterylizacji, dzięki czemu powstaje zupełnie nowy i bezpieczny produkt. Kosmetyki następnie są pakowane i dystrybuowane do miejsc, w których brak odpowiedniej higieny wciąż jest przyczyną wielu chorób i zgonów wśród dzieci.

Jak podaje organizacja, każdego dnia na świecie 3600 dzieci umiera z powodu chorób, których rozprzestrzenianie się można ograniczyć dzięki myciu rąk mydłem. Należą do nich głównie choroby układu oddechowego i pokarmowego, takie jak zapalenie płuc, cholera czy dyzenteria. Rozprzestrzeniają się one bardzo szybko w skupiskach ludzkich, zwłaszcza tych, gdzie warunki życia nie sprzyjają utrzymaniu właściwej higieny.

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas