Reklama

Filary udanego związku

Co robić, aby wasza miłość rozwijała się i kwitła? Wystarczy zadbać o jej solidne podstawy…

Uczuciowa stabilizacja, szczęście... Nie ma na to jednej recepty. Ale pewne jest, że obie strony powinny pielęgnować swoje uczucie i dbać o siebie nawzajem. Wtedy związek ma ogromne szanse, aby przetrwać. Co zatem sprawia, że miłość nie wygasa?

Tego nie może między wami zabraknąć

Budując związek, opieramy go na silnych uczuciach, które żywimy do partnera. Tego samego oczekujemy od niego. Niestety, samo uczucie nie wystarcza. Z czasem bowiem silne emocje z początku relacji stają się mniej intensywne, zatem związki oparte tylko na tej jednej podstawie szybko się rozpadają. Trwała relacja musi opierać się na trzech filarach.

Reklama

Namiętność


Pojawia się jako pierwsza, kiedy poznajemy partnera. Wiąże się z silnymi emocjami, zarówno pozytywnymi, jak i negatywnymi. Na tym etapie jest ona główną siłą napędzającą związek. Namiętność sprawia, że stale myślimy o partnerze, mamy silną potrzebę przebywania z ukochaną osobą, ciągle się przytulamy, całujemy, patrzymy w oczy. Z drugiej strony często też czujemy się niepewnie, bywamy zazdrośni, a długa rozłąka sprawia nam ból.

Silna namiętność wybucha zazwyczaj bardzo szybko, ale równie szybko jej nasilenie słabnie. Namiętność ma jednak duże znaczenie w budowaniu związku, a także w rozwijaniu kolejnych trwalszych jego podstaw. To one mają na celu dalsze umacnianie naszej relacji.

Intymność

To poczucie, że możemy podzielić się z partnerem sprawami dla nas ważnymi, których nie ujawnilibyśmy nikomu innemu. Wiąże się z tym również wzajemne zrozumienie, dawanie wsparcia oraz poczucie, że partner jest niezwykle ważną osobą w naszym życiu. Intymność rozwija się w trakcie trwania relacji. Z każdym dniem ufamy sobie mocniej, jesteśmy pewniejsi partnera i czujemy się przy nim coraz bezpieczniej.

Zaangażowanie

To żelazna podstawa związku - pozwala przekształcić początkowe zauroczenie w trwałą relację i pomaga w jej utrzymaniu. Na ten element mamy największy wpływ. To od naszej świadomej decyzji zależy bowiem, ile włożymy pracy i wysiłku w budowanie związku. Wzajemne wspieranie się, wspólne rozwiązywanie pojawiających się problemów, a także wierność drugiej osobie sprawia, że związek ma dużą szansę przetrwać.

To jeszcze was do siebie zbliży

Oprócz żelaznych podstaw, na jakich musi opierać się każdy związek, ważne coś jeszcze... 

  • Bycie sobą. Nigdy nie udawaj przed partnerem kogoś, kim nie jesteś. Może to być zabójcze dla miłości. Prędzej czy później odkryje on twoją prawdziwą twarz i może mu się ona nie spodobać. Po co ryzykować?
  • Czułość. Okazujcie ją jak najczęściej. Przytulajcie się, całujcie, róbcie sobie miłe niespodzianki. To pomaga budować bliskość.
  • Seks. Nie zaniedbujcie tej sfery związku. Dbajcie o to, byście oboje czerpali z niego przyjemność.

Psycholog, mediator Łukasz Mańkowski www.psycheprogres.pl


Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Dowiedz się więcej na temat: małżeństwa | związek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy