Reklama

Reklama

Fobia, czyli życie w strachu

Podręczniki odnotowują aż 200 rodzajów fobii. Fobie zmieniają się w zależności od czasów i miejsc, w których żyją ludzie przez nie dotknięci.

Na przykład mieszkańcy Europy boją się podróżować autobusami i pociągami, Eskimosi zaś cierpią na fobię... czółna. Wśród Polaków najczęściej występują chorobliwe objawy lęku typowe dla naszej mentalności i kultury.

Reklama

Marcin, gdy wraca z pracy do domu, natychmiast myje ręce. Myje ręce także w biurze, za każdym razem gdy uściśnie komuś rękę lub zetknie się z przedmiotem, którego przed chwilą dotykał ktoś inny. W trakcie ośmiu godzin pracy Marcin odwiedza toaletę przynajmniej kilkanaście razy. Koleżanki i koledzy z pracy martwią się o jego zdrowie. Sądzą, że ma poważne problemy z nerkami i szepczą po kątach, że pewnie niedługo trafi na stół operacyjny. Marcin ma czterdzieści lat i zdrowe nerki. Jest jednak chory - mycie rąk kilka razy na godzinę jest objawem jego fobii, chorobliwego lęku przed... chorobami.

Kilka lat temu zmarł przyjaciel Marcina, przy banalnym zapaleniu płuc wystąpiły powikłania, które uśmierciły młodego człowieka. Od tej pory - nie uświadamiając sobie przyczyny i samego stanu rzeczy - wciąż myślał o drobnoustrojach, które i jego mogą zabić.

Małżeństwo mu się rozpadło, bo zaczął patrzeć na żonę i dzieci, jak na bomby biologiczne nafaszerowane zarazkami. Marcin, w wyniku swej choroby, ma problemy finansowe - płaci alimenty, wynajmuje mieszkanie i spłaca kredyt na samochód. Samochód nie jest luksusem, dla niego to konieczność. Gdy jeździł do pracy autobusem, to obcy ludzie chuchali mu prosto w twarz i nie miał jak ochronić się przed chorobotwórczymi drobnoustrojami unoszącymi się w powietrzu. Marcin, jeśli tylko ma katar, zaraz myśli, że ta

choroba przyprawi go o śmierć

Natychmiast więc idzie do przychodni rejonowej. Internista go pamięta, i gdy tylko go widzi , myśli : "Znowu ten hipochondryk".

Dowiedz się więcej na temat: szkoły | dziewczynka | strach

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje