Reklama

Reklama

Jak podejmować trafne decyzje

Nasze codzienne życie zdeterminowane jest przez różne decyzje. Niektóre podejmujemy bez zastanowienie, inne wymagają wysiłku i starannego rozważenia. Często lękamy się takich sytuacji, w których musimy sprecyzować cel, rozważyć możliwości wyboru i podjąć decyzję.

Jak można usprawnić proces podejmowania decyzji? W jaki sposób wybrać najlepsze dla nas rozwiązanie? Oto pytania, na które szukamy odpowiedzi.

Skoncentruj się na tym, czego naprawdę chcesz

Zastanów się, jaki masz cel w życiu. Jeżeli już wiesz, to niech wszystkie twoje decyzje i podejmowane działania będą takie, aby przybliżyć cię do celu. To umożliwi ci znalezienie najkrótszej drogi, gdy znajdziesz się w sytuacji wyboru.

Patrz w przyszłość

Czy możesz przewidzieć pewne decyzje, które czekają cię w przyszłości? Niektóre na pewno tak. Nie musisz dokonywać przedwczesnych wyborów, ale pomyśl o tym, że kiedyś będziesz musiał je podjąć i przygotuj się na to.

Reklama

Pamiętaj o tym co ważne

Nie angażuj się zbyt mocno przy podejmowaniu decyzji błahych. Oszczędzaj energię na najważniejsze życiowe decyzje. Trzeba zachować właściwe proporcje, a wtedy wszystko jest prostsze i łatwiejsze.

Polegaj na sobie

Uwierz w siebie. Podejmij wyzwanie, jakim jest samodzielne podejmowanie decyzji. Na pewno potrafisz. Kolejne trafne decyzje pozwolą ci odzyskać wiarę we własne siły i możliwości.

Nie wahaj się

Niezdecydowanie jest najgorsze. Zmniejsza zaufanie do samego siebie, powoduje uczucie frustracji i niewiary we własne możliwośći. Każda decyzja to kolejny stopień w górę na drodze prowadzącej do większych możliwości.

Doprowadź sprawę do końca

Jeżeli już podejmiesz decyzję, zrób wszystko, aby jej realizację doprowadzić do końca. Nie pozwól, aby lęk przed niepowodzeniem sparaliżował sfinalizowanie sprawy. Nie bój się - lepiej podjąć decyzję ryzykowną, niż nie podjąć jej wcale.

Bądź asertywny

Jeżeli masz podjąć decyzję - broń swego prawa wyboru. Nie pozwól, aby inni decydowali za ciebie lub uzurpowali sobie do tego prawo. Jeżeli ktoś będzie próbował decydować za ciebie, bądź stanowczy, ale nie agresywny. Przedstawiaj swoje stanowisko otoczeniu jasno i wyraźnie.

(LID)

MWMedia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy