Reklama

Reklama

Jak sobie radzić z nieśmiałością?

Tak bardzo chciałabyś być pewniejsza siebie. Umieć panować nad lękiem, który nagle paraliżuje cię w najbardziej banalnych sytuacjach.

Sprawia, że bez powodu tracisz głowę, nie wiesz, co powiedzieć. A do tego się czerwienisz... Czas z tym skończyć!

Reklama

W zasadzie odkąd pamiętasz, kontakty z ludźmi były dla ciebie trudne. Do tej pory masz w głowie koszmar pierwszych dni w szkole, rozmowy z nowymi kolegami i chwile przerażenia, kiedy wychowawczyni namawiała cię, żebyś wystąpiła na akademii. Wszyscy mówili: "Wyrośnie z tego". Ale mijają lata, a ty czujesz ten sam lęk. W pewnych sytuacjach pojawia się jak na zawołanie i dezorganizuje ci życie.

Na przykład rozmawiasz z nauczycielką swojego dziecka. Obie jesteście dorosłymi kobietami, każda ma swoją pracę, obowiązki, rodzinę. Ale ty znów czujesz się jak uczennica! Zapominasz, o co chciałaś zapytać, robisz spłoszoną minę małej dziewczynki. I w efekcie tylko jej przytakujesz.
Kiedy musisz załatwić ważną sprawę przez telefon, odkładasz rozmowę do ostatniej chwili. Wiesz, że nie będzie to łatwe. Podnosisz słuchawkę i ogarnia cię panika. A kiedy urzędnik kategorycznie ci odmawia, już wiesz, że nic z tego nie będzie. Nie umiesz podnieść głosu, zawalczyć o swoje, być przekonująca. Łatwo cię zagadać.

Zapewne boisz się też publicznych wystąpień. W grupie znajomych potrafisz swobodnie rozmawiać, ale już ogłoszenie czegoś całemu zespołowi w pracy, to dla ciebie dramat. Trzęsą ci się ręce, robi się słabo, gubisz wątek. I nie udaje ci się powiedzieć połowy z tego, co zamierzałaś.

Spotkania towarzyskie w większym gronie też są dla ciebie prawdziwą męczarnią. Rozmowy z nowo poznanymi osobami to tylko wysiłek pozbawiony jakiejkolwiek przyjemności. W zasadzie najchętniej nie wychodziłabyś z domu. Masz kilku sprawdzonych przyjaciół, ale nawet z nimi nie zawsze czujesz się swobodnie. Czasem masz wrażenie, że wykorzystują twoją nieśmiałość. Wiadomo, że ty nie potrafisz nikomu odmówić i łatwo ci wejść na głowę.

Skąd się bierze ten strach

Tym, co osobom nieśmiałym dokucza najbardziej, jest lęk przed oceną innych. Zwykle powoduje go bardzo niskie poczucie własnej wartości. Ludzie niepewni siebie uzależniają swoją samoocenę od tego, co myślą o nich inni. Nie tylko rodzina czy znajomi, ale nawet zupełnie przypadkowe osoby, z którymi stykają się tylko przez chwilę i których opinia w ogóle nie powinna mieć znaczenia! Tak bardzo pragną akceptacji, że nadmiernie reagują na każdy, nawet drobny przejaw dezaprobaty. Wręcz na siłę dopatrują się w spojrzeniach innych krytycznej oceny własnej osoby.

Nieśmiali są też najczęściej bardzo samokrytyczni. To zwykle perfekcjoniści, którzy oczekują od siebie zbyt wiele. Jeśli już chcą błysnąć w towarzystwie, to tylko tak, by wszyscy byli pod wrażeniem. Jeśli mają coś załatwić, musi się im udać za pierwszym razem. Ciężko znoszą porażki i wstydzą się najmniejszych błędów.

Czy to nie twój przypadek?

Nie zdarzyło ci się np. kupić w sklepie czegoś, co okazało za drogie tylko dlatego, że wstydziłaś się przyznać przed sprzedawczynią, że nie sprawdziłaś ceny? A może dałaś sobie wmówić, że świetnie ci w sweterku, w którym od początku czułaś się źle? I tak wracasz do domu z niechcianym zakupem, nieszczęśliwa i rozgoryczona.

Takie porażki powodują, że najprostsze sytuacje urastają do rangi problemów. A ty jesteś coraz bardziej wycofana. Chwilami nieśmiałość po prostu paraliżuje ci życie.

Dowiedz się więcej na temat: problem | lęk

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje