Mamo, kto jest moim tatusiem?

Trudne pytania zwykle pojawiają się w nieoczekiwanych momentach. Zaskoczeni staramy się znaleźć najbardziej trafną odpowiedź. Czasem jednak nie jesteśmy w stanie jej udzielić, ponieważ sami od lat bezskutecznie jej poszukujemy.

ThetaXstock

Jego niebieskie oczy przyciągały jak magnes. W zestawieniu z ładnym uśmiechem tworzyły bardzo przyjazny i fajny obrazek.

Godzina rozmowy wystarczyła, by dowiedzieć się, że mieszka w Warszawie i pracuje jako menadżer w wielkiej firmie. W łóżku też się sprawdził. Czego chcieć więcej?

Obudziłam się z rana w jego ramionach i... stchórzyłam. Po cichu się zebrałam, uciekłam do swojego domku, a godzinę potem byłam już w drodze do Krakowa. Nie wymieniliśmy się nawet numerami.

Nie mam pojęcia, co wtedy sobie pomyślałam, tak naprawdę to w tamtym momencie zabrakło mi racjonalnego myślenia.

Amelka rośnie jak na drożdżach. Ma już 4 latka. Jest bardzo grzeczną i mądrą dziewczynką.

W jej twarzy odnajduję rysy Andrzeja. Ostatnio zapytała mnie: - Mamusiu, a gdzie jest mój tatuś? Dlaczego nie mieszka z nami jak u innych dzieci? Dlaczego ja go nie widziałam? Pojawiło się masę pytań, dużo niejasności oraz moja bezradność. Nie powiem dziecku, że nie znam jej ojca. Paranoja".

Historia każdemu z nas pisze zupełnie inny scenariusz. Często ogrywamy podobne role. Kobiet, takich jak wyżej, jest sporo. Niektóre z nich mają tak dużo łóżkowych partnerów, że w momencie, gdy dowiadują się o ciąży, nie wiedzą kto może być ojcem ich dziecka.

Część bywa ofiarami gwałtu, inne po prostu chciały raz spróbować, jak to jest uprawiać seks z nieznajomym... A jak jest? Ekscytująco. Gorzej z późniejszymi konsekwencjami. Na pewno nie powinno odbijać się to na dziecku. A często tak bywa.

Oto cytat z formularza, jaki wypełniła pewna Angielka, zwracając się o zasiłek na dziecko. Na pytanie o imię i nazwisko ojca dziecka odpowiada: "Nie jestem pewna tożsamości ojca mojego dziecka, bo dla mnie wszyscy żołnierze wyglądają tak samo."

Ciekawe, co zrobi, gdy takie samo pytanie jak na formularzu usłyszy z ust dziecka. Być może wywoła seksaferę, jak Aneta Krawczyk. Obie są w podobnej sytuacji - jedna ma wątpliwości co do żołnierza, druga co do posła, który mógłby być ojcem jej dziecka.

Dlaczego kobiety uprawiają seks z nieznajomym? Przecież na pewno nie zechce on założyć z nimi rodziny, nawet nie zaprosi do kina, nie przytuli. Czasem zdarzy się, że porzuci bez słowa.

Nie będą mogły liczyć na wsparcie, dobre słowo. Przecież jest tylko na raz. Ale nieznajomy pomimo minusów ma również masę plusów.

A jeśli nie masę, to na pewno jeden najważniejszy - jest idealnym kochankiem. Ponadto, kobiety nie muszą się martwić o jego stan cywilny, o to, czy będzie chciał je kiedykolwiek zdradzić. Nieznajomy zazwyczaj kojarzy się jako dobrze zbudowany mężczyzna z pięknym ciałem. Ale to kobiety muszą wybrać, czy wystarczą im tylko fantazje, czy zechcą wziąć udział w przygodzie z nieznajomym w roli głównej.

Co czuje dziecko, które nie zaznało miłości ojca? Ba! Nawet go nie widziało?

Według Dawida Blankenhorna, autora głośnej książki "Fatherless America", taki maluch popada w samooskarżenie.

Zaczyna szukać w sobie wad, czegoś, co spowodowało, że jego tatuś go nie chciał. Uważa, że jest gorsze od innych rówieśników - bo przecież one mają tatusiów.

Tamte dzieci były warte miłości ojców - on zaś nie. Takie uczucie staje się dla malca niszczące. Dziecko pozbawione jest poczucia tożsamości.

Kim jestem? Skąd się wziąłem? Chce wiedzieć ,kim jest ich drugi rodzic. W przyszłości nie raz będzie wypełniać pola: imiona rodziców. Co poczuje w takim momencie?

Skutki braku ojca są olbrzymie. Dla małych dziewczynek tatuś jest pierwszym mężczyzną w ich życiu.

W przyszłości mogą nie czuć się pewnie jako kobiety, ponieważ w dzieciństwie zabrakło im ojcowskiej miłości.

Takie dziewczyny, jak stwierdza autor książki, szybciej podejmują kontakty seksualne, posiadają nieślubne dzieci, rozwodzą się. Szukają tego, czego nie dostały od ojca.

Z drugiej strony dla chłopca, ojciec jest pierwszą osobą, która pomaga mu zrozumieć, co to znaczy, że jest rodzaju męskiego. Brak ojca powoduje, że chłopak zaczyna poszukiwać tej odpowiedzi w innym środowisku, najczęściej złym.

Nie posiada przykładu, który mógłby mu pokazać, że bycie silnym mężczyzną oznacza opiekę nad słabszymi i ich obronę, traktowanie innych ludzi godnie oraz z szacunkiem.

Oczywiście matki spełniają swoją rolę. Ale uzupełniają się one wraz z małżonkami. Kiedy "pracują" razem, dziecko otrzymuje wszystko, czego potrzebuje.

Jeśli jednego rodzica brakuje, dziecko na tym traci. Traci również na tym samotna matka.

Być może ten artykuł zostanie odczytany jako przestroga dla kobiet, jednak nie z przesłaniem, by nie uprawiać seksu z nieznajomym (bo o tym może zdecydować tylko kobieta), ale by nie doprowadzić do sytuacji, w której nie będziemy znały odpowiedzi na pytanie dziecka: "Mamo, kto jest moim tatusiem?".

stranger

Interia360.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas