Reklama

Reklama

Pasja jak ogień

Kiedy Oprah Winfrey odkryła swoją pasję, miała niespełna 6 lat. Śpiewając w kościele u boku swojej babci zrozumiała, że życiowe historie zwykłych ludzi interesują ją ponad wszystko. Wtedy też podjęła decyzję, że zrobi wszystko, żeby pasja odgrywała w jej życiu kluczową rolę.

Dzięki niezwykłej determinacji, w celu realizacji swoich marzeń pokonała wiele barier kulturowych, rasowych i mentalnych. Dziś jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych osób na świecie, a pasja przynosi jej również duże pieniądze. Winfrey twierdzi, że pasja to umiejętność nauczenia się czegoś, co dotąd wydawało nam się nieosiągalne i niemożliwe. Jednak zastrzega, że można tego dokonać tylko wtedy kiedy jest się uczciwym wobec samego siebie.

Analizując biografię Oprah Winfrey, jak i innych znanych postaci, które żyły i żyją z pasją, nie sposób nie zauważyć, że pasja przynosiła i przynosi im prawdziwe szczęście, a podążanie drogą wyznaczoną przez pasję jest dla nich jak oddychanie. Czym właściwie jest pasja? Jak ją zdefiniować? I jak nie pomylić pasji z chwilową fascynacją?

Reklama

Czym jest pasja?

Każdy z nas zetknął się ze słowem "pasja". Jej temat podejmowali wybitni pisarze, nad jej istotą zastanawiali się poeci, proces jej powstania skłaniał do rozważań wielu naukowców. Pasja jest obecna w filmie i w teatrze - pasją są ogarnięci reżyserzy i aktorzy w procesie tworzenia postaci, które odgrywają na scenie lub przed kamerą. Ludzi z pasją spotykamy również na co dzień. Pasje mają nasi przyjaciele, członkowie rodziny, sąsiedzi. Z przyjemnością słuchamy ich opowieści na ten temat, patrząc jak rozświetlają się ich twarze i błyszczą oczy, kiedy mówią o swoich planach związanych z realizacją pasji. Ale czym ta pasja właściwie jest?

Entuzjazm i ciekawość świata

Pasja to skrajne uczucie miłości do czegoś co lubimy robić i czemu jesteśmy w stanie się poświęcić bez reszty. Pasja to entuzjazm do tego co robimy i co sprawia, że czasem mimo niepowodzeń podejmujemy kolejne próby. Pasja to ciekawość świata, ludzi i tego co dzieje się wokół nas. Pasja to odkrywanie samego siebie i swoich możliwości. Pasja to energia, która napędza nas każdego dnia. Pasja to władza nad sobą i swoimi słabościami. Pasja to gotowość na nowe wyzwania. Pasja to niezwykły skarb, który wpływa na wartość naszego życia. I wreszcie pasja to szansa na spełnienie swoich marzeń.

To dzięki pasji ludzie są szczęśliwi, radośni, dokonują rzeczy wielkich, odkrywają nowe przestrzenie zarówno w sensie realistycznym, jak i metaforycznym. Ludzie z pasją są lubiani i posiadają w sobie magnes przyciągający innych. Zarażają innych swoim optymizmem, siłą, konsekwencją i wiarą w kolejne sukcesy.

Narodziny pasji

W większości przypadków pasja nie pojawia się nagle, nie zstępuje z nieba w kaskadzie fanfar i światłości. Wręcz przeciwnie - rodzi się powoli i jest wynikiem prób, doświadczeń, zbaczania z obranej drogi, smakowania, dotykania - po prostu życia. Bo o ile pasja jest darem, to trzeba umieć marzyć i realizować marzenia, żeby ją w sobie odkryć. Pasja nie musi być spektakularna, nie musi oszałamiać i nie musi robić wrażenia na innych.

Ma robić wrażenie na nas samych, ma nas "wciągać" i przyprawiać nas o dreszczyk emocji. Czy kolekcjonujemy dzieła sztuki, czy hodujemy róże - pasja ma tę samą wartość niezależnie od tego ile pieniędzy pochłania. Bo w pasji chodzi o to coś, co się rozumie tylko wtedy kiedy się ma pasję. Pasja jest jak dobry, wierny przyjaciel, o którego musimy dbać i relację z którym musimy pielęgnować.

A jak znaleźć pasję?

Po pierwsze zaufaj sobie i wsłuchaj się w siebie. Zadaj sobie pytanie co lubisz robić i co sprawia ci największą przyjemność. Po drugie nie czekaj na nagłe olśnienie. Usiądź z ołówkiem i kartką papieru i spisuj swoje pomysły i marzenia, nawet te, które w tym momencie wydają ci się najmniej realne. Być może powstanie lista, która złoży się w jedną, pasjonującą całość. Po trzecie licz się ze zdaniem innych, posłuchaj co mają do powiedzenia na twój temat. Oni mogą dostrzegać twoją pasję dużo wcześniej niż ty to zrobisz. Po czwarte porozmawiaj z prawdziwymi pasjonatami, dowiedz się jak osiągali swoje cele, ucz się od nich wytrwałości i radości z osiąganych sukcesów - tych małych i tych dużych. Po piąte daj sobie szansę i czas na odkrycie pasji. Próbuj, smakuj i testuj. Coś może zainteresować cię tylko na kilka dni, ale kolejna rzecz pochłonie cię na kilka miesięcy - może to jest właśnie pasja? Po szóste odzyskaj swoją pasję. Czasem z różnych powodów porzucamy swoje marzenia i rezygnujemy z nich, "odpuszczamy" bo coś nie wychodzi nam od razu. A może warto spróbować jeszcze raz i jeszcze raz, żeby odzyskać swoje marzenia i zostać szczęśliwym człowiekiem?

Ludzie z pasją wygrywają, ponieważ kochają to co robią. Pragną odnieść sukces i udaje im się to. I jak twierdzi Winfrey "Pasja to ogień, który podsyca w nas żar życia."

Autor artykułu: Tomasz Sobierajski - socjolog, dziennikarz, wykładowca akademicki Zapalony cyklista, miłośnik książek, pasjonat kultury rosyjskiej i folkloru łowieckiego

Swoje pasje internauci mogą zaprezentować w projekcie "Dla niepokonanych".

materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: Oprah Winfrey | marzenia | płomień

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy