Reklama

Reklama

Pigułka bez przerwy

Nowoczesne pigułki antykoncepcyjne można stosować latami, pod warunkiem jednak, że będziemy pamiętać o kontrolnych wizytach u ginekologa raz na pół roku.

Lekarz zwykle zleca wtedy badanie krwi, by sprawdzić, jak funkcjonuje wątroba i układ krzepnięcia. Jeśli wyniki zleconych badań są w normie, nie ma powodu odstawiać pigułek hormonalnych. Przerwy w stosowaniu antykoncepcji hormonalnej zalecano dawniej, gdy tabletki zawierały dużo większe dawki hormonów.

Rozpoczynając kurację, pierwszą tabletkę z opakowania połykamy pierwszego dnia cyklu. Tabletkę antykoncepcyjną zażywa się raz dziennie, przez 21 dni. Potem następuje 7-dniowa przerwa i wtedy pojawia się menstruacja. Po przerwie sięgamy po następne opakowanie. Jeśli nie zrobimy takiej tygodniowej przerwy, tylko od razu zaczniemy zażywać następne tabletki, do krwawienia nie dojdzie. W ten sposób w wyjątkowych sytuacjach (np. podróż, urlop nad morzem, ważna uroczystość) można uniknąć kłopotliwej miesiączki.

Reklama

W przypadku minipigułek w opakowaniu znajduje się 28 tabletek, które trzeba zażywać codziennie, bez przerwy na krwawienie. Po odstawieniu pigułek oczekiwana miesiączka zwykle pojawia się już po miesiącu. Czasami bywa jednak tak, że po upływie tego czasu krwawienie menstruacyjne nie wystąpiło. O ile w czasie stosowania pigułek cykl jest wyregulowany, o tyle po ich odstawieniu miesiączki stają się czasami nieregularne, a cykle się wydłużają. Jeśli po trzech miesiącach sytuacja nie unormuje się, należy zgłosić się do ginekologa.

Jeśli planujesz ciążę i do tej pory przyjmowałaś hormonalne środki antykoncepcyjne, odczekaj 3 cykle po ich odstawieniu. Tyle czasu potrzebuje organizm, aby wrócił naturalny rytm funkcji rozrodczych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pigułka | przerwy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy