Recepta na szczęście. Nie każdy partner wie, o czym mowa

Strefy erogenne zajmują na ciele kobiety aż 15 proc. powierzchni. Sprawdź, których miejsc na ciele kobiety nie warto pomijać.

Każdy z nas ma szansę na udany związek
Każdy z nas ma szansę na udany związek123RF/PICSEL

Jak działają strefy erogenne kobiet?

Strefy erogenne to obszary na ciele kobiety, które są silnie unerwione. To miejsca bardzo wrażliwe na dotyk. Skóra jest w nich niezwykle cienka lub pokryta jedynie błoną śluzową.

Panuje mit, według którego kobiece strefy erogenne występują jedynie w okolicach narządów płciowych. Prawda jest jednak inna. Ciało kobiety aż w 15 proc. stanowią miejsca wrażliwe na dotyk. Stawia je to w lepszej sytuacji niż mężczyzn, którzy mogą cieszyć się jedynie 3 proc. powierzchni stref erogennych w swoim ciele.

Strefy erogenne narządów płciowych przynoszą więcej przyjemności. Są połączone z nerwami miedniczymi, trzewnymi, sromowymi i błędnymi. Ich pobudzenie prowadzi do orgazmu. Nie oznacza to jednak, że można sobie pozwolić na lekceważenie pozostałych sfer erogennych. Długość trwania i jakość gry wstępnej, często determinuje u kobiety zadowolenie ze stosunku.

Gdzie się znajdują kobiece strefy erogenne?

Seksuolodzy dzielą strefy erogenne na dwa rodzaje, swoiste i nieswoiste.

Miejsca swoiste charakteryzują się tym, że ich stymulacja może doprowadzić kobietę do orgazmu. Do nich należą takie miejsca jak łechtaczka, wargi sromowe, brodawki piersiowe i odbyt. Są one pokryte błoną śluzową lub bardzo cienką skórą. Nieswoiste strefy erogenne to miejsca, których stymulacja podnieca, ale nie prowadzi do orgazmu. Mogą znajdować się w okolicach szyi, uszu lub pośladków.

Ważne punkty na mapie kobiecego ciała

Każda kobieta ma osobiste preferencje. Miejsca erogenne są rozmieszczone nierównomiernie. Ciała różnią się od siebie, a pieszczoty powinny być dostosowane do osobistych preferencji partnerki.

Strefy erogenne mogą zmieniać swoje położenie w ciągu życia pod wpływem różnych doświadczeń seksualnych.

Strefy erogenne, które są najczęściej spotykane u kobiet oprócz narządów płciowych to wnętrze kolan, wewnętrzna część ud, pośladki, płatki uszu, szyja oraz kark. Strefy erogenne można znaleźć także na twarzy, najczęściej w okolicach ust, powiek, skroni i linii włosów. Często miejsca erogenne to także boki brzucha, od pach do bioder oraz okolice pępka.

Jak pobudzić kobiece strefy erogenne?

Strefy erogenne oraz ich stymulacja są kwestią indywidualną. Przy pieszczotach tych miejsc liczy się nie tylko dotyk, ale także jego natężenie, siła, rytm i temperatura.

Kobiece strefy erogenne można pobudzić nie tylko za pomocą dotyku dłoni. Do pieszczot można użyć m.in.  ust, języka, a nawet oddechu. Doświadczenie dotyku może być bardziej podniecające, jeśli je zróżnicujemy. Różny rytm, nacisk, zmiana temperatury mogą wywoływać różne efekty w ciele kobiety.

Warto zapytać partnerkę, co lubi i jakie czynności sprawiają jej największą przyjemność. Czasami szukanie miejsc erogennych też może być elementem gry wstępnej i przyjemnością samą w sobie.

Zobacz także:

Kobiecość, o której się nie mówi. "Kobieta z książkami". Aga Szynal - odcinek 6INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas