Reklama

Reklama

Święta przetrwania

Święta Wielkanocne to z pewnością kolejna w roku dobra okazja do spotkania w gronie rodzinnym. Dla niektórych z nas nie stanowi to jednak wcale powodu do radości. Wprost przeciwnie!

Zamiast cieszyć się, że czeka nas trochę wolnego od pracy, myślimy tylko o tym, jak tu wymigać się od nasiadówki rodzinnej. Zwłaszcza, gdy obecna będzie "kochana" teściowa, jeśli zaproszono złośliwego kuzyna albo wścibską ciotkę. Zwłaszcza, jeśli jesteś singielką lub, co gorsza, masz partnera, ale nie chcesz mieć dzieci lub w ogóle żyjesz nie tak jak "wypada". Masz przecież jak w banku, że nie zostawią na tobie z tego powodu suchej nitki! I jak tu się cieszyć ze świąt?

Jeśli nie ominęły cię wiosenne porządki i inne przygotowania świąteczne, jesteś zmęczona zanim na dobre się to wszystko zacznie. A perspektywa braku odpoczynku tylko kolejnego obowiązku rodzinnego odbiera ci resztkę sił i dobrego humoru... A więc jak przetrwać te święta?

Reklama

Siła twoich myśli

Sprawdź czy masz odpowiednie nastawienie. Czy oczekiwania nie są zbyt wygórowane? A może myślisz zbyt negatywnie? Uruchom wspomnienia. Przypomnij sobie jak to było w poprzednich latach. Pewnie nigdy nie było idealnie, ale nigdy nie było też całkiem do niczego. Przypomnij sobie te udane święta - co wtedy robiłaś? Co sprawiło, że miło spędziłaś ten czas? Może da się wykorzystać te informacje i powtórzyć miłe doświadczenia w tym roku?

Przy rodzinnym stole

Nie musisz siedzieć cały dzień! Wystarczy, że się w ogóle pojawisz, coś zjesz, zamienisz parę słów. Pamiętaj, że nie musisz rozmawiać na tematy, które ci nie pasują. Jeśli ktoś je porusza zmień temat lub... rozmówcę. Nie daj się sprowokować. Nie musisz się tłumaczyć ze swojego stylu życia, ani odpowiadać na złośliwości czy głupie żarciki. A może uda ci się potraktować je z przymrużeniem oka?

Spróbuj być dla innych łaskawa - może ktoś tak się zachowuje, bo ma gorszy dzień, a może ma jakieś problemy lub kompleksy? Nie bierz wszystkiego do siebie! Jeśli już ktoś cię zdenerwuje, rozładuj napięcie rozmawiając z kimś miłym. Z pewnością znajdzie się choć jedna taka osoba w twoim towarzystwie. Jeśli wytrwasz do końca imprezy, koniecznie zafunduj sobie w nagrodę jakąś przyjemność.

Szanuj siebie i swój czas

Zachowaj zdrowe proporcje między obowiązkami a odpoczynkiem. Nie bierz tylko na siebie przygotowań świątecznych. Owszem możesz w nich uczestniczyć, ale inni też muszą się wykazać. Święta to nie tylko okazja do biesiadowania i spotkań z daleką rodziną. To również czas twojego odpoczynku i odprężenia. Dlatego w dni świąteczne zaplanuj dla siebie coś przyjemnego! Wybierz się do lasu, zrelaksuj się przy śpiewie ptaków... A może wolisz inne rozrywki? Skorzystaj z nich - święta są także dla ciebie!

Małgorzata Zwolak-Kamińska

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: święta

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje