10 mitów na temat trądziku, które należy obalić
Trądzik może zaatakować każdego, w każdym wieku, osobę każdej płci. Kiedy ma stan łagodny, jest irytujący, ale kiedy jego stan jest ostry, może zniszczyć pewność siebie człowieka, a nawet prowadzić do depresji. Problem trądziku dotyczy nie tylko nastolatków. To pierwszy mit, jaki należy obalić, a w przypadku niektórych osób trądzik jest związany z walką o czystą skórę trwającą całe życie. Nic więc dziwnego, że istnieje tak wiele środków na naszym rynku do walki z nim i że istnieje tak wiele porad dotyczących tego, jak go leczyć. Nie wszystkie jednak rady jakie można znaleźć mają swoje uzasadnienie. Oto więc dziesięć mitów na temat trądziku, w które trzeba przestać wierzyć.
Mit 1: Promienie słoneczne leczą trądzik
To prawda, że promienie słoneczne zapewniają czasową poprawę stanu trądziku, ponieważ niszczą bakterie będące jego przyczyną. Nie jest to jednak rozwiązanie problemu na stałe, a nadmierna ekspozycja na słońce może spowodować ciemnienie śladów po trądziku i ich dłuższe leczenie.
Mit 2: Produkty mleczne są przyczyną trądziku
Mimo tego, że wielu ludzi uważa, że produkty mleczne mogą przyczyniać się do powstawania trądziku, nie ma żadnych naukowych dowodów, które stałyby za tą tezą. Chociaż zdrowa dieta z pewnością pomaga w zachowaniu zdrowej skóry, nic nie świadczy o tym, jakoby nabiał miał powodować trądzik.
Mit 3: Makijaż powoduje trądzik
Według wielu ludzi makijaż jest powodem powstawania zmian trądzikowych na skórze, jednak i ten mit jest nieprawdziwy. Kosmetyki bezpieczne to takie, na których etykiecie widnieje napis "niekomedogenne" czy też "nie zapychające porów". Niektóre produkty kosmetyczne zawierają nawet składniki zwalczające trądzik. Jeśli cierpisz na trądzik i chcesz nakładać makijaż, wystarczy, że wybierzesz odpowiednie dla siebie kosmetyki.
Mit 4: Cukier powoduje trądzik
Słodycze, a szczególnie czekolada, to kolejne produkty podejrzewane niesłusznie o powodowanie zmian trądzikowych. Chyba wszyscy słyszeliśmy, jak ktoś twierdzi, iż po zjedzeniu czekolady możemy spodziewać się krost na skórze. Jednak i ta przesłanka nie ma żadnego naukowego uzasadnienia, więc wydaje się, że jest to kolejny mit.
Mit 5: Dieta nie ma nic wspólnego z trądzikiem
Mit ten nie do końca jest prawdziwy, ponieważ u niektórych osób będzie się sprawdzał, u innych nie. Lekarze zawsze twierdzą, że zdrowa dieta jest konieczna, jeśli chcemy mieć ładną cerę i dla większości osób wydaje się to prawd
Mit 6: Balsam do opalania pogarsza stan trądziku
Balsam do opalania jest niezbędny do ochrony naszej skóry przed promieniami UV, które mogą powodować raka skóry, tak więc nie należy brać poważnie również i tego mitu. Można zakupić balsam niezawierający tłuszczu, który nie będzie blokował porów skóry.
Mit 7: Stosowanie peelingu wyleczy trądzik
Nie da się usunąć za pomocą peelingu śladów, jakie pozostawia trądzik, a nadmierne stosowanie takiego kosmetyku może tylko zaostrzyć stan i pogorszyć problem. Delikatne złuszczanie może pomóc nieco oczyścić skórę, jednak zbytnie szorowanie skóry może w efekcie spowodować powstanie blizn po krostach.
Mit 8: Im więcej leku używasz, tym lepiej
Przesadzanie z lekiem nie sprawi, że krosty znikną szybciej. Powinno się stosować wyłącznie leki przepisane przez lekarza i w ilości przez niego zalecanej. Wiele preparatów na trądzik zawiera składniki wysuszające i przy nadmiernym użyciu możemy podrażnić skórę i pogorszyć jej stan.
Mit 9: Pasta do zębów leczy trądzik
Pasta do zębów może pomóc wysuszyć wypryski, jednak nie ma w niej żadnego składnika, który by powodował zapobieganie powstawaniu nowych. Nie ma właściwie leku na trądzik. Możemy jedynie leczyć jego objawy i starać się mieć naszą skórę pod kontrolą. W rzeczywistości pasta do zębów zawiera składniki mogące zapychać pory, a więc nie powinna być używana do przeciwdziałania powstawaniu wykwitów trądzikowych.
Mit 10: Wyciskanie krost pogarsza trądzik
Wyciskać czy nie wyciskać, oto jest pytanie! Prawda na temat wyciskania jest taka, że o ile krosty wyciskane są delikatnie, będą się szybciej goić i oczywiście nie będą tak źle wyglądały. Jednakże wyciskanie krost, które jeszcze są zbyt głęboko, może powodować zwiększone podrażnienie, a w późniejszym czasie, powstanie blizn.