10 naturalnych sposobów na przetłuszczające się włosy

Najlepszymi sposobami na problemy ze skórą i włosami są domowe kuracje wykorzystujące całkowicie naturalne składniki, które są skuteczne i nie niosą ze sobą ryzyka występowania żadnych efektów ubocznych.

problemy z włosami
problemy z włosami© Photogenica

Sok z cytryny

cytryna na włosy
© Photogenica

Sok z cytryny to prawdopodobnie najskuteczniejsze domowe lekarstwo na przetłuszczające się włosy. Sprawdza się również w walce z łupieżem i świądem skóry głowy. Kwasowy charakter soku z cytryny pomaga usuwać nadmiar tłuszczu z włosów sprawiając, że stają się gładkie i jedwabiste.

Weź jedną dużą cytrynę, wyciśnij z niej cały sok, a następnie zmieszaj go ze szklanką wody. Umyj włosy łagodnym szamponem a następnie przepłucz włosy przygotowaną wcześniej wodą z sokiem z cytryny i osusz je ręcznikiem. Sok z cytryny można również zaaplikować bezpośrednio na skórę głowy oraz włosy. Po godzinie należy zmyć sok używając delikatnego szamponu. Powtarzaj ten zabieg przy każdorazowym myciu włosów.

Henna

henna na włosy
© Photogenica

Henna to jeden z najlepszych naturalnych produktów dogłębnie odżywiających włosy bez szkodliwego działania charakterystycznego dla środków chemicznych.

To znana od dawna odżywka, która sprawia, że włosy stają się bardziej miękkie i lśniące, a także zyskują większą objętość. Sporządź likier herbaciany i pozwól mu całkowicie wystygnąć. Wykonaj pastę z henny w proszku i odstaw na noc. Następnego dnia rano nałóż specyfik na włosy, nałóż na głowę czepek kąpielowy i pozostaw na 2-3 godziny. Po tym czasie spłucz dokładnie głowę i umyj włosy łagodnym szamponem. Kurację tę można powtarzać dwa razy w miesiącu.

Soda oczyszczona

soda na włosy
© Photogenica

Korzyści dla urody wynikające z zastosowania tego składnika są niezliczone. Soda oczyszczona potrafi zdziałać cuda, jeśli chodzi o zmniejszenie przetłuszczania się skóry głowy oraz włosów. Pomaga także w usuwaniu opalenizny oraz poprawia koloryt skóry. Sody oczyszczonej można używać na wiele różnych sposobów w celu pozbycia się przetłuszczania się skóry głowy.

Soda oczyszczona sama w sobie może być stosowana, jako znakomity naturalny szampon. Zmieszaj 2 łyżki stołowe sody oczyszczonej z wodą aż do uzyskania gęstej pasty. Wmasuj uzyskaną pastę w skórę głowy oraz we włosy i pozostaw na 20 minut, a następnie spłucz wodą. Możesz zastosować szampon, jeśli chcesz. Sodę oczyszczoną możesz także zmieszać z używanym zazwyczaj szamponem, aby wzmocnić efekt oczyszczenia włosów. Zwyczajnie dodaj łyżeczkę sody do porcji szamponu i umyj tym włosy.

Piwo

piwo na włosy
© Photogenica

Niemalże każdy alkohol posiada właściwości wysuszające i może być pomocny w zmniejszaniu przetłuszczania się włosów. Ponieważ powstaje z chmielu, słodu i drożdży zawiera liczne substancje odżywcze, witaminy oraz minerały, które świetnie wpływają na włosy. Piwo można stosować bezpośrednio do przepłukania włosów po umyciu ich szamponem lub można je zmieszać z maskami do włosów.

Otwórz piwo i poczekaj 30 minut. Umyj włosy szamponem, a następnie przepłucz je piwem. Masuj skórę głowy przez 5 minut, a następnie spłucz piwo z włosów pod bieżącą wodą. Możesz równie dobrze przygotować maseczkę piwną łącząc żółtko z jednego jajka z 100 ml piwa. Wmasuj uzyskaną miksturę w skórę głowy oraz we włosy. Nałóż czepek kąpielowy i poczekaj 30 minut. Zmyj maseczkę z włosów używając delikatnego szamponu.

Żel aloesowy

żel aloesowy na włosy
© Photogenica

Aloes to pradawny składnik stosowany w rozmaitych produktach przeznaczonych do leczenia wysypek, podrażnień skóry, wyprysków i trądziku. Aloes posiada również właściwości przeciwzapalne, które pomagają pozbyć się świądu skóry głowy i łupieżu. Aloes dogłębnie odżywia włosy redukując nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy i włosów. Wspomaga porost włosów, nadaje blasku i przywraca równowagę pH skóry głowy.

Żel aloesowy można aplikować bezpośrednio na skórę głowy i włosy, lub można zmieszać go z szamponem. Należy go wmasować w umyte włosy i skórę głowy, a następnie pozostawić na 1 godzinę i po tym czasie zmyć go łagodnym szamponem. Innym sposobem stosowania żelu jest dodanie łyżki stołowej aloesu i łyżki stołowej soku z cytryny do filiżanki zwykle stosowanego szamponu i umycie taką miksturą włosów. Resztę szamponu można przechowywać w zamkniętym pojemniku do około tygodnia.

Ocet jabłkowy

płukanka z octu
© Photogenica

Właściwości octu jabłkowego poprawiające koloryt skóry i rozjaśniające opaleniznę są dobrze znane. Ocet poprawia strukturę i jakość włosów usuwając pozostałości środków chemicznych i zamykając otwarte łuski, dzięki czemu kosmyki wyglądają na gładkie, lśniące oraz zdrowe.

Zmniejsza przetłuszczanie się włosów i skóry głowy czyniąc włosy miękkie i jedwabiste. Zmieszaj 1 szklankę octu jabłkowego z 1 szklanką wody i dokładnie przepłucz taką mieszanką umyte wcześniej włosy. Pozostaw mieszankę na włosach na 10 minut, a następnie spłucz ją wodą. Powtarzaj ten zabieg 3-4 razy w tygodniu dla uzyskania najlepszych rezultatów.

Białko jaj

jajka na włosy
© Photogenica

Jajka wpływają pozytywnie na zdrowie nie tylko od wewnątrz. Ponieważ jajka zawierają dużo białka oraz tłuszczu pomagają odżywiać włosy, a także poprawiają elastyczność skóry redukując zmarszczki i sprawiając, że wygląda ona młodziej. Jajka stanowią bogate źródło witaminy B12, biotyny oraz wapnia – składników odżywczych niezbędnych dla zdrowych włosów.

Białka jaj zawierają specjalne enzymy, które niszczą bakterie i redukują przetłuszczanie się skóry głowy oraz włosów. Weź dwa jaja i oddziel ich białko od żółtka. Nałóż oddzielone białko na wilgotne włosy i skórę głowy wmasowujące je dokładnie przez 5 minut. Nałóż czepek na głowę i potrzymaj przez 30 minut. Następnie zmyj białko z włosów i skóry głowy używając delikatnego szamponu. Na koniec przepłucz włosy mieszanką z sokiem z cytryny.

Orzechy mydlane (Reetha)

orzechy myjące
© Photogenica

Orzechy mydlane to naturalny środek myjący, który od wieków jest używany do mycia włosów, nawet zanim jeszcze wynaleziono szampon. Orzechy mydlane świetnie sprawdzają się w roli naturalnego szamponu, który dokładnie usuwa brud oraz tłuszcz z włosów nadając im połysk oraz dodając objętości. Orzechy odżywiają włosy tak, że nie plączą się one ani nie łamią.

Zagotuj szklankę wody, dodaj 5-8 orzechów mydlanych, przykryj i pozostaw do odstania na noc. Zmocz włosy, zrób pianę wykorzystując przygotowaną wodę z orzechami, palcami masuj skórę głowy i włosy. Procedurę powtórz dwa razy, piana powinna się pojawić podczas drugiego mycia. Jeśli stwierdzisz, że potrzebujesz więcej naturalnego szamponu wykorzystaj wodę z drugiego naczynia. Pozostaw pianę na włosach przez 5 minut, a następnie spłucz ją wodą.

Ziemia Fullera (Multani Mitti)

glinka na włosy
© Photogenica

Ziemia Fullera, czyli glinka Multani Mitti to niesamowicie popularny składnik kosmetyków, który od wieków jest stosowany do leczenia wyprysków, trądziku, przetłuszczającej się skóry oraz do poprawy kolorytu cery. Pomaga oczyszczać cerę i skórę głowy, usuwać zanieczyszczenia, redukować swędzenie i podrażnienia, usuwać łupież.

Ziemia Fullera wzmacnia także cebulki włosowe oraz wygładza mieszki włosowe, dzięki czemu redukuje powstawanie uszkodzeń włosów oraz rozdwajanie się końcówek.Namaczaj ziemię Fullera w wodzie przez godzinę, a następnie rozmieszaj ja uzyskując gęstą pastę. Dodaj 2 łyżki stołowe proszku z orzechów mydlanych, dobrze wymieszaj i nałóż na skórę głowy oraz włosy. Poczekaj aż maseczka całkowicie wyschnie, a następnie zmyj ją wodą. Zabieg ten należy powtarzać 1-2 razy w tygodniu dla uzyskania jak najlepszych rezultatów.

Zielona herbata

zielona herbata na włosy
© Photogenica

Zielona herbata to niesamowite źródło przeciwutleniaczy, które nie tylko pomagają redukować stany zapalne oraz zniszczenia dokonane przez wolne rodniki, ale także wspiera leczenie łuszczycy, infekcji skórnych oraz wyprysków. Obecne w zielonej herbacie przeciwutleniacze pomagają w walce z łupieżem, wysypkami oraz podrażnieniami skóry głowy, podczas gdy inny jej składnik, tanina działa jak skuteczny środek ściągający redukujący przetłuszczanie się skóry głowy oraz włosów.

Wykonaj napar z zielonej herbaty, odcedź go i pozwól całkowicie wystygnąć. Umyj włosy łagodnym szamponem a następnie przepłucz je naparem z zielonej herbaty. Osusz włosy ręcznikiem. Nie spłukuj herbaty z włosów.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas