10 rzeczy, których nie wiedziałaś o tuszu do rzęs

Większość kobiet nie może żyć bez swojego tuszu do rzęs. Być może sądzisz, że jest to względnie nowy wynalazek, ale pochodzi on z około 4000 p.n.e., kiedy to zarówno kobiety, jak i mężczyźni stosowali maskarę do upiększania rzęs w starożytnym Egipcie. Tak więc, czego jeszcze nie wiesz o tuszu do rzęs? Przeczytaj i dowiedz się:

Tusz do rzęs
Tusz do rzęs© Photogenica

Współczesna maskara została wynaleziona przez Eugéne Rimmel

Tusz wynalazł Eugene Rimmel
© Photogenica

Chociaż tusz do rzęs został wynaleziony dawno temu, to tusz jaki obecnie znamy, wynalazł francuski twórca perfum, Eugéne Rimmel, w latach 80. XIX wieku. Jego maskara tak bardzo była łączona z tym produktem, że „Rimmel” to słowo, które oznacza maskarę w wielu językach świata, w tym francuskim i portugalskim.

Po trzech miesiącach maskara traci swoje właściwości

Po 3 miesiącach tusz traci swoje właściwości
© Photogenica

Maskara jest jednym z niewielu kosmetyków, które się starzeją. Po upływie trzech miesięcy nie powinno się jej używać.

Spanie z maskarą na rzęsach może je uszkodzić

Spanie w makijażu
© Photogenica

Pozostawianie makijażu na noc nigdy nie jest dobrym pomysłem. Jedną z przyczyn jest fakt, iż tusz usztywnia rzęsy, podobnie jak lakier do włosów. Jeśli śpisz z tuszem na rzęsach, z pewnością kilka z nich stracisz.

Maskara zawiera rtęć

Tusz zawiera rtęć
© Photogenica

Nie martw się, to taka ilość, która nie jest w stanie ci zaszkodzić. Interesujące jest jednak to, że podczas gdy stosowanie rtęci do wyrobu kosmetyków jest zakazane, to w tuszach jest ona dozwolona. Powodem jest brak alternatywnego składnika.

Zawiera rybie łuski

Tusz zawiera guaninę
© Photogenica

Większość tuszów do rzęs zawiera guaninę, czyli zmielone rybie łuski. Są one składnikiem nie tylko tuszów, ale również innych kosmetyków, dodając im połysku.

Bądź ostrożna podczas aplikacji maskary!

Uważaj podczas aplikacji
© Photogenica

Podczas nakładania maskary twoja ręka musi być stabilna. Amerykańska Agencja Leków i Żywności donosi, iż najczęstszą przyczyną urazów spowodowanych nakładaniem makijażu jest zadrapanie oka aplikatorem od maskary.

Kiedyś produkowano trwałą maskarę, która powodowała ślepotę

Kiedyś powodowała ślepotę
© Photogenica

W latach 30. ubiegłego stulecia na rynek amerykański wszedł produkt o nazwie „Lash Lure”. Maskara ta została okrzyknięta trwałym barwnikiem do rzęs. Jej produkcja została jednak zakazana po tym jak kilkanaście kobiet oślepło w wyniku jej stosowania. Był to jeden z przypadków, który doprowadził do sytuacji, w której przemysł kosmetyczny poddany został odgórnym regulacjom.

Wydajemy dużo pieniędzy na tusze do rzęs

Wydajemy dużo na kosmetyki
© Photogenica

W ciągu swojego życia kobieta wydaje na tusze do rzęs przeciętnie niemal 9000 złotych.

Dlaczego otwierasz usta podczas malowania rzęs

Otwieranie ust przy malowaniu rzęs
© Photogenica

Większość kobiet otwiera instynktownie usta podczas aplikacji maskary i jest ku temu powód. Kiedy masz otwarte usta, trudniej jest mrugać.

Revlon jest liderem w produkcji maskary

Revlon jest liderem
© Photogenica

Revlon był pierwszą firmą kosmetyczną, która zaczęła produkować tusz do rzęs w tubce, tusz ze spiralnym aplikatorem, tusz ze szczoteczką i tusz w kolorze innym niż czarny.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas