20 kuracji na osłabione, cienkie włosy
Naturalne sposoby na wzmocnienie włosów cieszą się niesłabnącą i zasłużoną popularnością. Są skuteczne i tanie, a wymagają jedynie trochę cierpliwości.
Skuteczne wcierki
1. Z tataraku: Przyspiesza wzrost włosów
Kłącze tataraku jest bogate w witaminę C i sole mineralne. Działa przeciwzapalnie, wspomaga leczenie łupieżu, hamuje wypadanie włosów i pobudza ich wzrost, poprawia ukrwienie skóry głowy.
Jak zrobić: 2 łyżki kłącza tataraku (kupisz w sklepach zielarskich, ok. 10 zł/250 g) zalej szklanką wody i doprowadź do wrzenia. Przykryj, zmniejsz ogień i gotuj około kwadransa. Ostudź i przecedź napar, po czym wymieszaj z czystą wódką w proporcji 1:1. Przelej do szklanej butelki, przechowuj w lodówce. Około 2 łyżek mikstury wcieraj w skórę głowy codziennie przez miesiąc. Zostaw na głowie przynajmniej na 8 godzin.
2. Imbirowa z cynamonem: Poprawia ukrwienie skóry głowy
Zarówno imbir, jak i cynamon mają działanie lekko drażniące skórę. Powoduje to gwałtowne rozszerzanie się naczyń krwionośnych, a co za tym idzie, dopływ (wraz z krwią) większej ilości tlenu i składników odżywczych do cebulek.
Jak zrobić: 3 kawałki imbiru, każdy wielkości kciuka, zetrzyj na tarce do ziemniaków lub zmiksuj na papkę. Sok wyciśnij przez gazę, dodaj szczyptę chili w proszku i wetrzyj w skórę głowy, wykonując jednocześnie delikatny masaż przez ok. 5 minut. Umyj głowę.
3. Łopianowa: Koi skórę, wzmacnia cebulki włosów
Korzeń łopianu zawiera kwas krzemowy, siarkę, fosfor i witaminę C. Odnawia uszkodzoną strukturę pasm, ma również silne działanie przeciwgrzybicze oraz przeciwbakteryjne, dzięki czemu szybko leczy skórę głowy z łupieżu, nadkażeń i wyprysków.
Jak zrobić: W szklanym słoiku zalej 100 g korzenia łopianu (kupisz w sklepach zielarskich, ok. 6 zł/100 g) 300 ml oleju z pestek winogron. Odstaw na parapet i codziennie wstrząsaj słoikiem. Po 2 tygodniach przecedź, trzymaj w lodówce. Wcieraj w skórę głowy codziennie na noc przez 6 tygodni.
4. Z rzepy: Odżywia cebulki
Czarna rzepa jest prawdziwą bombą witamin B, C i A oraz mikroelementów (wapń, fosfor, żelazo, potas), które wzmacniają cebulki włosów.
Jak zrobić: Zetrzyj na tarce do ziemniaków albo zmiksuj 3 obrane rzepy. Wyciśnij sok przez gazę i wetrzyj w skórę głowy. Zmyj dopiero rano. Powtarzaj co 2. dzień przez 2 miesiące. Nie przechowuj soku.
5. Z kozieradki: Hamuje wypadanie
Kozieradka zawiera hormony roślinne, działające podobnie do estrogenów. Szybko przynosi efekty.
Jak zrobić Łyżkę mielonych nasionek (kupisz je w aptece, za ok. 3 zł) zalej wrzątkiem, przykryj i zostaw do ostygnięcia. Przecedź, przelej do butelki z atomizerem. Spryskuj skórę głowy wieczorem, wcieraj i masuj przez ok. 5 minut, a włosy myj dopiero rano. Przechowuj w lodówce. Stosuj codziennie przez 2 miesiące.
Proste płukanki
6. Pokrzywowa: Pomaga włosom zdrowo rosnąć
Liście pokrzywy zawierają witaminę A, K, C i B oraz cenne dla włosów minerały: siarkę, potas, jod, wapń, żelazo oraz fosfor. Pokrzywa wzmaga produkcję keratyny, która jest głównym budulcem włosów i paznokci.
Jak zrobić: Zalej 3 torebki ekspresowej herbatki z pokrzywy 2 szklankami wrzątku, przykryj i odstaw do ostygnięcia. Używaj do ostatniego płukania, nie przechowuj resztek. Stosuj po każdym myciu włosów przez 8-10 tygodni.
7. Rozmarynowa z octem: Zwalcza łojotok
Rozmaryn zawiera flawonoidy, które wzmacniają naczynka włosowate i posiadają właściwości przeciwzapalne. Ocet domyka łuski włosów i wygładza pasma.
Jak zrobić: Zaparz gałązkę świeżego lub 2 łyżki suszonego rozmarynu, zalewając go 2 szklankami wrzątku. Przykryj i odstaw do całkowitego wystygnięcia. Wymieszaj z 2 łyżkami octu jabłkowego. Użyj do ostatniego płukania.
8. Skrzypowa: Odbudowuje uszkodzenia
Skrzyp zawiera krzemionkę, która jest istotnym budulcem komórek włosów i wzmacnia ich strukturę.
Jak zrobić: Płukankę przygotuj, gotując 4 torebki ekspresowej herbatki skrzypowej z 2 szklankami wody na wolnym ogniu, przez 20 minut. Gdy ostygnie, użyj naparu do ostatniego płukania po myciu włosów. Stosuj przez 3 miesiące.
9. Szałwiowa wygładza i prostuje zniszczone pasma
Liście szałwii zawierają olejek, w skład którego wchodzi kamfora, są też bogate w garbniki, witaminę A, B1, PP oraz C. Płukanka z szałwii lekko usztywnia i wygładza włosy, może je też przyciemnić - przy dłuższym stosowaniu.
Jak zrobić: 2 torebki herbatki szałwiowej zalej litrem wrzątku, zaparz pod przykryciem i ostudź. Użyj do ostatniego płukania (uwaga - może pobrudzić ręcznik i skórę).
10. Kawowa: Dotlenia skórę głowy, nabłyszcza włosy
Kofeina zawarta w kawie działa pobudzająco na cebulki włosów i przyspiesza wzrost pasm. Kawowa płukanka sprawia też, że włosy mają piękny połysk, może również lekko przyciemniać jasne odcienie.
Jak zrobić: 2 łyżki kawy zalej szklanką wrzątku, przykryj, zaparz i odcedź. Naparu użyj jako płukanki po umyciu głowy i zawiń włosy w ręcznik na 15 minut. Płucz (krótko!) chłodną wodą.
11. Ryżowa: Dodaje objętości
Woda ryżowa zawiera dużo białka, żelaza, skrobi i witaminy E. Taka płukanka nadaje włosom miękkość i mięsistość, sprawiając, że wydają się bujniejsze.
Jak zrobić: Szklanką zimnej wody zalej 2 garści ryżu i zostaw na noc. Rano rozmieszaj, oddziel wodę od ryżu, dolej do niej 1,5 szklanki czystej, zimnej wody i całości użyj do ostatniego płukania, po umyciu głowy. Stosuj za każdym razem, gdy chcesz uzyskać efekt objętości.
12. Hibiskusowa: Domyka łuski włosów
Kwiaty hibiskusa zawierają bardzo dużo witaminy C, która ma działanie zakwaszające, a kwaśne pH zamyka łuski włosów.
Jak zrobić: 2 torebki gotowej herbatki z hibiskusa (kupisz za ok. 10 zł/ /100 g) zaparz w litrze gorącej wody. Ostudź i użyj do ostatniego płukania. Działanie takiej płukanki nie kumuluje się z czasem, dlatego żeby zadziałała, trzeba jej używać po każdym myciu włosów.
Odżywki i maski
13. Piwna: Zmniejsza przetłuszczanie
Piwo zawiera dużo witamin z grupy B, które pomagają regulować produkcję sebum.
Jak zrobić: Zostaw na noc otwartą butelkę piwa, żeby się odgazowało. Rano wymieszaj z wodą w proporcji 2:1 i przelej do butelki z atomizerem, trzymaj w lodówce. Spryskaj włosy oraz skórę głowy, nie spłukuj. Powtarzaj co weekend przez 2 miesiące.
14. Miodowa: Koi i wygładza
Miód działa kojąco na skórę głowy (jeśli nie mamy na niego alergii), natomiast włosom przywraca fizjologiczny poziom nawilżenia, co sprawia, że stają się gładkie i błyszczące. Lekko je też usztywnia, co pomaga w stylizacji.
Jak zrobić: 1/2 szklanki chłodnej wody zostaw na noc z łyżką miodu. Rano wymieszaj, dodaj łyżkę octu i nałóż odżywkę na 5 minut, na umyte i wilgotne włosy. Spłucz chłodną wodą.
15. Naftowa: Przyspiesza wzrost nowych włosów
Nafta nałożona na skórę głowy pobudza cebulki. Natomiast na włosy działa jak odżywki z silikonem − pokrywa każdy włos trudno zmywalnym filmem. Dzięki temu stają się gładkie i wyglądają bardzo zdrowo.
Jak zrobić: Łyżkę nafty wymieszaj z łyżką oleju rycynowego i żółtkiem. Nałóż na włosy i skórę głowy, załóż foliowy czepek oraz podgrzany ręcznik. Po godzinie dokładnie umyj włosy. Naftowej maski używaj nie częściej niż raz w tygodniu.
16. Aloesowa: Zwiększa puszystość i objętość
Sok z aloesu powoduje "puszenie się" włosów, co optycznie dodaje objętości cienkim i rzadkim pasmom. Uwaga - aloes może uczulać, więc zrób najpierw próbę uczuleniową.
Jak zrobić: Przetnij na pół gruby liść aloesu, łyżeczką wybierz miąższ i wymieszaj go z łyżką zimnej wody. Nałóż na włosy na kwadrans, spłucz letnią wodą. Zabieg powtarzaj po każdym myciu.
17. Kokosowa z mąką: Zmiękcza i odżywia
Mleczko kokosowe nadaje pasmom połysk, nawilża je i nabłyszcza. Dodatek mąki ziemniaczanej ma działanie wygładzające, co ułatwia rozczesywanie pasm.
Jak zrobić: Wymieszaj 2 czubate łyżki mleka kokosowego z łyżką mąki ziemniaczanej. Nałóż na całą długość włosów, załóż foliowy czepek. Spłucz ciepłą wodą po 20-30 minutach. Stosuj po każdym myciu przy włosach normalnych lub przed każdym myciem - przy przetłuszczających się.
18. Lniana: Nawilża włosy i skórę głowy
Siemię lniane zawiera kwasy tłuszczowe i aminokwasy, które są budulcem włosów. Bardzo ładnie wygładza zniszczone i przesuszone pasma. Łagodzi też podrażnioną i przesuszoną skórę głowy.
Jak zrobić: 4 łyżki siemienia lnianego (niemielonego) zalej szklanką wrzątku. Przykryj i odstaw do wystygnięcia, po czym zbierz "kisiel" z wierzchu (nasiona opadną na dno) i wmasuj w skórę oraz włosy. Zmyj po 15 minutach.
19. Jajeczna: Wzmacnia i wygładza pasma
Taka maseczka, zwana domowym majonezem, głęboko odżywia włosy i cebulki (dzięki witaminom i mikroelementom zawartym w żółtku i oliwie), nadaje im gładkość, a co za tym idzie - lustrzany połysk.
Jak zrobić: Żółtko ukręć (możesz to zrobić ręcznie lub blenderem do zupy) z 1/2 szklanki oliwy z oliwek na masę o konsystencji majonezu. Nakładaj na włosy przed myciem raz w tygodniu na mniej więcej kwadrans.
20. Żelatynowa: Nadaje jedwabistą gładkość
Działa jak odbudowująca odżywka, uzupełnia ubytki w zniszczonych włosach, zamyka łuski, pokrywa każdy włos ochronną białkową otoczką. Włosy są sypkie i bardzo błyszczące - "azjatyckie".
Jak zrobić: 3 łyżki żelatyny rozpuść w 1/3 szklanki gorącej wody. Ostudzoną nałóż na włosy na 40-60 minut. Spłucz dokładnie chłodną wodą. Stosuj raz na 3 tygodnie.
Herbatki wzmacniające włosy od wewnątrz
Skrzypokrzywa
To mieszanka skrzypu i pokrzywy, w równych proporcjach.
Jak działa: Wzmacnia cebulki włosów, ogranicza wypadanie i przyspiesza wzrost.
Jak ją pić: Skrzyp trzeba pogotować, żeby uwolnił się z niego krzem, więc herbatki nie wystarczy zalać wrzątkiem - po dodaniu wody gotuj ją pod przykryciem przez 20-30 minut na małym ogniu. Nie pij więcej niż filiżankę dziennie, by nie obciążyć nerek i nie wypłukać innych mikroelementów (jest moczopędna).
Krzemionkowa
Składa się ze skrzypu, poziewnika, owsa, kłącza perzu, liści miodunki oraz pokrzywy. Można kupić gotową mieszankę (ok. 5 zł/ /50 g) lub wymieszać własną z kupionych oddzielnie ziół.
Jak działa: Jak sama nazwa wskazuje, herbatka zawiera dużo krzemu, który jest bardzo ważnym budulcem włosów.
Jak ją pić: Łyżeczkę mieszanki zalej kubkiem wody i gotuj pod przykryciem przez 20-30 minut. Poczekaj, aż ostygnie i przecedź. Pij filiżankę dziennie.