35 kosmetyków prosto z twojego ogródka
Są łatwe do zrobienia, naturalne i z tego, co o tej porze roku zawsze mamy pod ręką. Domowe kosmetyki świetnie radzą sobie z wszelkimi urodowymi problemami. Nic więc dziwnego, że tak lubimy je stosować.
Twarz
1.Truskawkowa maseczka rozjaśni przebarwienia
Składniki: twarożek, truskawki
Przygotowanie: 3 łyżki twarożku wymieszaj z czterema rozgniecionymi widelcem truskawkami (moga być dojrzałe, ale możesz też wykorzystać te mniej dorodne i kwaśne) Nałóż na kwadrans, omijając okolice oczu.
2. Tonik z fiołka trójbarwnego pomoże na trądzik
Składniki: fiołek trójbarwny (inaczej bratek polny)
Przygotowanie: łyżkę suszu z fiołka trójbarwnego zalej 1/4 szklanki wrzątku, przykryj, ostudź. Przecedź. Przechowuj w lodówce przez 2 dni. Przecieraj twarz 2 razy dziennie lub nakładaj zanurzoną w toniku gazę jak maseczkę z tkaniny.
3. Porzeczkowy piling złuszczający skórę
Składniki: porzeczki, cukier
Przygotowanie: cztery gałązki czarnej porzeczki obierz z owoców, rozgnieć i wymieszaj z trzema płaskimi łyżkami cukru pudru. Nałóż na 10 min.
4. Kompres z jabłka wygładzi i odżywi
Składniki: kwaśne jabłko, gęsty miód, płatki owsiane
Przygotowanie: jabłko zetrzyj ze skórką i wymieszaj z łyżką miodu i łyżeczką płatków. Nałóż na twarz i szyję na ok. 15 minut. Zmyj letnią wodą.
5. Maska jogurtowa szybko ukoi podrażnioną skórę
Składniki: jogurt, siemię lniane
Przygotowanie: 3 łyżki naturalnego, gęstego jogurtu wymieszaj z czubatą łyżką zmielonego siemienia i odstaw na kwadrans. Nałóż na twarz i szyję. Zmyj chłodną wodą po około 20 minutach.
6. Lniana oliwka zmyje nawet wodoodporny tusz
Składniki: olej lniany, zielona herbata
Przygotowanie: wymieszaj dwie łyżki oleju z czterema łyżkami ostudzonej herbaty. Nasączone oliwką waciki najpierw połóż na chwilę na powiekach, a potem zmywaj rzęsy do czysta, zmieniając waciki na nowe.
7. Pasta z ziemniaka ujędrni i wzmocni
Składniki: ugotowane ziemniaki, starty surowy korzeń pietruszki, łyżeczka majonezu
Przygotowanie: dwie łyżki tłuczonych ziemniaków wymieszaj z dwiema łyżkami korzenia pietruszki i majonezem. Nałóż na twarz na 20 min. Zmyj letnią wodą, przetrzyj skórę tonikiem.
8. Arbuzowy kompleks mocno nawilży
Składniki: arbuz, odrobina mąki ziemniaczanej
Przygotowanie: kawałek dojrzałego arbuza (bez pestek) rozgnieć i wymieszaj z taką ilością mąki ziemniaczanej, żeby papka nie spływała z twarzy. Nałóż na 10 min.
9. Maseczka z ogórka zwęzi pory
Składniki: ogórek
Przygotowanie: ogórek ze skórką pokrój w cienkie plasterki (grube nie są elastyczne i lubią spadać z twarzy). Nakładaj miejsce przy miejscu, zwłaszcza na strefę T. Zdejmij po 10 min.
10. Maseczka z białka podziała jak lifting
Składniki: białko, cukier, odrobina cynamonu
Przygotowanie: białko ubij na sztywno z łyżką cukru i maleńką szczyptą cynamonu. Nałóż na twarz, omijając okolice oczu. Zmyj letnią wodą po kwadransie.
11. Marchewkowy okład poprawi koloryt
Składniki: marchewka, oliwa, odrobina mąki
Przygotowanie: marchewkę obierz i zetrzyj na tarce do ziemniaków. Wymieszaj z łyżeczką oliwy, a w razie potrzeby zagęść papkę niewielką ilością mąki. Nałóż na twarz (oczyszczoną pilingiem poprzedniego dnia) na 2 min przy jasnej i 5 min przy ciemniejszej karnacji.
12. Fasolowy piling idealnie wygładzi
Składniki: czerwona fasola, płatki owsiane
Przygotowanie: 1/2 szklanki fasoli i 3 łyżki płatków zmiel na proszek i przesyp do słoiczka. Wymieszaj po dwie łyżki proszku i wody, otrzymaną pastą wymasuj zwilżoną twarz.
13. Migdałowe masełko odżywi dojrzałą skórę
Składniki: migdały, żółtko, cukier
Przygotowanie: trzy łyżki zmielonych migdałów wymieszaj z żółtkiem i łyżką cukru. Papkę nałóż na kwadrans na twarz chwilę wcześniej przetartą tonikiem. Zmyj wodą mineralną.
14. Lód z bazylią zlikwiduje opuchnięcia
Składniki: bazylia
Przygotowanie: garść listków oraz łodyżek bazylii potnij i zmiażdż lekko (np. łyżką). Włóż do pojemniczka na lód, zalej wodą i wstaw do zamrażalnika. Jedną kostką masuj twarz rano, do rozpuszczenia.
15. Piling-maseczka z agrestu odmłodzi i rozświetli
Składniki: agrest, cytryna
Przygotowanie: nacinając skórkę wyciśnij miąższ z 8-10 owoców. Dodaj łyżeczkę soku z cytryny. Nałóż na twarz, starannie omijając okolice oczu. Po kwadransie pomasuj i zmyj letnią wodą.
16. Jagodowa maseczka wzmocni naczynka
Składniki: jagody, cukier puder
Przygotowanie: pół szklanki jagód rozgnieć i wymieszaj z łyżką cukru pudru. Nałóż na policzki i okolice nosa. Po kwadransie zmyj letnią wodą.
17. Herbaciany kompres usunie z oczu zmęczenie
Składniki: herbata, ziemniak
Przygotowanie: pół surowego ziemniaka obierz ze skórki i zetrzyj na tarce. Wymieszaj z fusami krótko zaparzonej, czarnej herbaty. Nałóż (na gazie) na powieki i pod oczy. Zmyj po 10 minutach.
18. Bananowa pianka wygładzi zmarszczki i nawilży usta
Składniki: banan, śmietanka
Przygotowanie: banan, śmietanka Przygotowanie: banana rozgnieć i wymieszaj na jednolitą masę z 2 łyżkami śmietanki. Nałóż na kwadrans (także pod oczy i na spierzchnięte wargi).
Włosy
Zarówno skóra głowy jak i same pasma zyskają na letnich kuracjach. W dodatku, domowe receptury są też bardzo przyjazne dla kieszeni!
19. Mgiełka z werbeny ukoi suchą skórę głowy
Składniki: werbena, nagietek
Przygotowanie: szklankę kwiatków i listków werbeny oraz szklankę kwiatków (tzw. koszyczków) nagietka zalej trzema szklankami wrzątku, przykryj i zostaw do ostygnięcia. Przecedź, przelej do buteleczki z atomizerem i trzymaj w lodówce (do 5 dni). Spryskuj skórę głowy po myciu, nie spłukuj.
20. Płukanka z listków szałwii i mięty zmniejszy łojotok
Składniki: szałwia, mięta
Przygotowanie: szklankę listków szałwii i 1/2 szklanki listków mięty zalej litrem wrzątku i odstaw na noc. Rano przecedź i użyj do ostatniego płukania po umyciu głowy.
21. Wcierka z rzodkiewki przyspieszy wzrost
Składniki: rzodkiewka, biała rzodkiew lub rzepa
Przygotowanie: 2 duże pęczki rzodkiewek lub korzeń białej rzodkwi (a najlepiej rzepy) zmiksuj na papkę. Odciśnij przez gazę. Sok wetrzyj w skórę głowy i załóż foliowy czepek. Po 30 minutach umyj włosy.
22. Lawendowa mgiełka złagodzi łupież
Składniki: lawenda, tymianek, melisa
Przygotowanie: po dwie garście kwiatków lawendy i listków obu ziół zalej trzema szklankami wody. Zagotuj, odstaw do ostygnięcia. Przecedź i przelej do butelki z atomizerem, trzymaj w lodówce. Spryskuj skórę głowy i włosy po każdym myciu.
23. Maska z cytryny wyczaruje jaśniejsze pasemka
Składniki: cytryna
Przygotowanie: z cytryny wyciśnij sok, przecedź przez gęste sitko i wymieszaj pół na pół z wodą. W roztworze maczaj grzebień i przeczesuj nim suche włosy. Nie spłukuj, wysusz na słońcu. Stosuj 1-2 razy w tygodniu.
25. Odżywka z żelatyną odbuduje pasma
Składniki: żelatyna, oliwa
Przygotowanie: dwie łyżki żelatyny rozpuść w 5 łyżkach wrzątku. Ostudź i wymieszaj z łyżką oliwy. Papkę nałóż na wilgotne pasma (zwłaszcza na końcówki, które są najbardziej zniszczone) i owiń głowę ręcznikiem. Po godzinie zmyj ciepłą wodą i umyj włosy.
26. Płukanka z rumianku doda słonecznych refleksów blondynkom
Składniki: rumianek
Przygotowanie: szklankę kwiatków rumianku zalej litrem przegotowanej i gorącej, ale nie wrzącej wody. Przykryj i zostaw na noc do naciągnięcia. Używaj do ostatniego płukania po każdym myciu.
27. Pokrzywowa nalewka nada pasmom gęstość
Składniki: pokrzywa, chili w proszku, czysta wódka
Przygotowanie: kilka pędów pokrzywy posiekaj i zalej szklanką wódki. Dodaj 1/4 łyżeczki chili w proszku. Odstaw na 2 tygodnie w ciemne miejsce w zakręconej butelce. Odcedź, trzymaj w lodówce. Wcieraj w skórę po łyżce, co 3 dni.
28. Płukanka ze skrzypu wzmocni cebulki
Składniki: skrzyp polny
Przygotowanie: około sześciu gałązek skrzypu potnij nożyczkami na kilka kawałków, zalej litrem wody i doprowadź do wrzenia. Zmniejsz ogień i gotuj pod przykryciem przez 5 minut. Ostudź, przecedź. Używaj do ostatniego płukania co 4 dni.
29. Herbaciana płukanka odświeży kolor ciemnych włosów
Składniki: czarna herbata, ocet
Przygotowanie: trzy czubate łyżki herbaty zalej litrem wrzątku. Zaparz, ostudź i przecedź. Oddzielnie przygotuj 1/2 szklanki octu z 1/2 litra wody. Herbatą spłucz umyte włosy, a następnie polej je wodą z octem.
Ciało
Dzięki domowym kuracjom zadbasz o całe ciało. Wypróbuj naturalne pilingi, kąpiele i kompresy, a twoja skóra będzie ci wdzięczna.
30. Otrębowy piling wygładzi pięty
Składniki: otręby pszenne, cukier kryształ, oliwa
Przygotowanie: pół szklanki otrąb wymieszaj z trzema łyżkami cukru i dwiema łyżkami oliwy. Pilingiem masuj stopy codziennie po kąpieli. Możesz go przechowywać (nawet poza lodówką) przez 5 dni.
31.Rozmarynowy napar ulży ciężkim nogom
Składniki: rozmaryn, gruba sól
Przygotowanie: cztery gałązki rozmarynu siekamy i wrzucamy do miski. Zalewamy wrzątkiem i czekamy, aż dobrze przestygnie. Dodajemy garść grubej, najlepiej morskiej soli. Moczymy stopy przez kwadrans.
32. Piling z malin odmłodzi ciało
Składniki: maliny, cukier, jogurt, płatki owsiane
Przygotowanie: dwie garści malin rozgnieć, wymieszaj z garścią cukru, garścią płatków i łyżką jogurtu. Wymasuj całe ciało, spłucz. Nie przechowuj resztek.
33. Tonik z pietruszki rozjaśni dłonie
Składniki: natka, cytryna
Przygotowanie: pęczek natki posiekaj i zalej półtorej szklanki gorącej wody. Odstaw do całkowitego ostygnięcia, dodaj sok z jednej cytryny. Przecedź i przelej do buteleczki. Trzymaj w lodówce 10 dni. Przecieraj dłonie po każdym myciu.
34. Mleczna kuracja zmiękczy zadziorki
Składniki: tłuste mleko, miód, witamina A+E.
Przygotowanie: dwie szklanki mleka podgrzej lekko, dodaj łyżkę miodu plus zawartość czterech kapsułek witaminy, wymieszaj. Zanurz w kąpieli palce. Po 10 minutach opłucz.
35. Różany kompres ujędrni dekolt
Składniki: płatki róż, gruszka
Przygotowanie: dwie garści płatków opłucz w zimnej wodzie, lekko odciśnij i zmiksuj z obraną ze skórki i pokrojoną gruszką. Papkę nanieś na skórę dekoltu przykrytą gazą. Zbierz po 10 minutach i przetrzyj skórę tonikiem.
Małgorzata Święczkowska