4 metody olejowania włosów – wybierz swoją ulubioną
Słońce i wiatr, wysokie i niskie temperatury oraz zanieczyszczone powietrze sprawiają, że włosy stają się matowe i pozbawione blasku. Kiedy stosowanie masek i odżywek nie wystarcza do właściwej odbudowy włosa, warto sięgnąć po naturalne oleje. Stosowanie tych preparatów pozwala zachować sprężystość kosmyków i dodaje im blasku.
Olejek na włosy – skuteczny od setek lat
Efektywność metody olejowania włosów potwierdzają mieszkanki Dalekiego i Bliskiego Wschodu. Wszakże jest im znana od wieków. Kosmyki narażone na ostre słońce wymagały specjalnej ochrony. Aplikowane olejki sprawiały, że włos stawał się bardziej odporny na temperaturę i zachowywał witalność. Również Europejki pokochały ten sposób pielęgnacji. Jest tani i skuteczny, a osiągnięte rezultaty są widoczne już po pierwszym użyciu.
Olejek = odżywka?
Olejki często mylnie uważamy za zamienniki odżywki lub maski. Naturalny preparat, w przeciwieństwie do drogeryjnej odżywki, działa dogłębnie. Tłusty płyn wnika do łuski włosa i jest chętniej przez niego wchłaniany. Organizm traktuje olej jako łój włosów i wpływa na ich odżywianie i odbudowę. Maska zadziała doraźnie i utrzyma się do kolejnego mycia, tłusty preparat wniknie zaś do włosa i umocni łuskę za każdym razem. Olejować możemy na sucho lub na mokro.
Kilka rad przed zabiegiem
Pielęgnacja włosów olejami to nie tylko akt nakładania tłustego preparatu na łuski. Pamiętaj o tym, że zabieg rozpoczynamy od przygotowania skóry głowy, a kończymy odpowiednią pielęgnacją.
- Przed zabiegiem umyj włosy delikatnym szamponem i spłucz je wodą. Masuj skórę głowy przez kilka minut, by przygotować cebulki na przyjęcie oleju – mówi Anna Maj z nanoil.pl. - Istotnym czynnikiem jest tutaj temperatura wody. Gorąca podrażni skórę głowy, a zimna uniemożliwi przeniknięcie preparatu. Włosy należy spłukiwać letnią wodą. Pozwala to rozszerzyć łuski włosów. Po myciu osusz pasma ręcznikiem papierowym. Odsącz, nigdy nie pocieraj – radzi ekspert.
Olejowanie na sucho
Pierwszym, najprostszym sposobem aplikacji oleju jest wtarcie preparatu w suche kosmyki. Niewielką ilość (nie przekraczającą łyżeczki na każdą stronę włosów) tłuszczu rozetrzyj w dłoniach. Rozgrzany płyn łatwo wniknie we włosy, a jego ocieplenie pobudzi składniki i mikroelementy w nim zawarte. Włosy potraktowane w ten sposób będą wchłaniać substancję przez cały dzień. Niestety, metoda nie jest pozbawiona wad. Suchy włos ma zamkniętą łuskę, przez co przenikanie oleju w głąb może być utrudnione.
Aplikacja na wilgotne włosy – najskuteczniejsza metoda
Drugim sposobem, jednym z najpopularniejszych i przynoszącym świetne efekty, jest olejowanie na mokro. Tuż po umyciu włosów, kiedy łuski są otwarte, a skóra głowy pobudzona, aplikujemy tłuszcz. Podobnie jak w przypadku metody na sucho, rozcieramy w dłoniach niewielką ilość preparatu i nakładamy go na kosmyki i skórę głowy. Po aplikacji warto zawinąć wilgotne włosy w ciepły ręcznik i odczekać kilkanaście minut. Następnie spłukać. Jeśli olej wciąż pozostaje widoczny, użyć szamponu.
Olejowanie w duecie dla włosów bez objętości
Olejowanie włosów na podkład powinny stosować panie, które mają ciężkie włosy. Porcja oleju nałożona na takie kosmyki sprawi, że będą pozbawione objętości. Przyczyni się to również do przetłuszczania skóry u nasady. Jeśli nałożysz wcześniej odżywkę, maskę lub serum, łuski będą otoczone warstwą ochronną, więc zbyt duża ilość tłuszczu nie przeniknie do włosa. Pamiętaj, żeby podkład był naturalny. Zrezygnuj z drogeryjnych odżywek z parabenami, silikonami i SLS. Sztuczne dodatki mogą zaburzyć proces wchłaniania oleju przez włosy.
Kąpiel wodna na leniwe popołudnia
Czwarta metoda ucieszy właścicielki włosów wysokoporowatych. Kąpiel wodna odnowi również łuski zniszczone przez farbowanie. Stosuj tę metodę zwłaszcza, jeśli korzystasz z chemicznych mieszanek, które pozbawiają je blasku. Suche i matowe kosmyki odżyją po kąpieli wodnej. W celu przeprowadzenia zabiegu przygotuj niewielki pojemnik, wlej do niego letnią wodę i olejek. Mocz kosmyki w przygotowanej mieszance ok. 30 minut. Po zabiegu zawiń włosy w ciepły ręcznik i pozostaw do wyschnięcia. Zabieg powtarzaj 2 razy w tygodniu.
Pielęgnacja włosów po olejowaniu
Nierzadko panie rezygnują ze stosowania naturalnych olejów, bo po zabiegu włosy stają się ciężkie i zwijają się w nieestetyczne strąki. Pierwsze próby warto więc przeprowadzić w domu i spróbować, która z metod jest najodpowiedniejsza. Tuż po zabiegu najlepiej nałożyć odżywkę na kilkanaście minut i spłukać ją. Stosując ten krok zyskujesz pewność, że preparat wniknął w głąb łuski, a odżywka spłukała resztki tłustej substancji. Myjąc włosy szamponem zyskasz podobny efekt. Po olejowaniu zrezygnuj z suszenia pasm. Pozostaw je do samodzielnego wyschnięcia.