5 zastosowań octu lawendowego
Ocet lawendowy. Brzmi dziwnie, prawda? Z jednej strony mamy tę niezwykle pachnącą roślinę, która może być stosowana niemal we wszystkim, od jedzenia przez oleje do masażu do potpourri. Z drugiej strony mamy płyn, którego używamy do gotowania i czyszczenia. Być może nie pachnie pięknie, ale może zdziałać cuda, kiedy go używamy. Tak więc co się dzieje, kiedy połączymy te dwa niezwykłe światy? Mamy ocet lawendowy! Nie jesteś przekonana? Przeczytaj niniejszy artykuł i dowiedz się więcej na temat zastosowania octu lawendowego i dlaczego zawsze powinnaś mieć jego butelkę w kuchni.
Ocet lawendowy jako oszczędny płyn do płukania tkanin
Od lat nie stosowałam płynu do płukania tkanin; przede wszystkim dlatego, że wydaje mi się, że za każdym razem, gdy go używałam, mój mąż i syn mieli pokrzywkę na skórze. Jednak również dlatego, że płyny takie zawierają masę toksycznych chemikaliów, których wolałabym uniknąć. Oczywiście pachnie pięknie, ale nie jest to dla mnie gra warta świeczki. Zamiast tego używam 1/4 szklanki octu z dodatkiem wody i napełniam nim dozownik do płynu do płukania w pralce.
Uwielbiam stosować ocet lawendowy do mojego prania, bo nie tylko sprawia, że pranie jest świeże, ale również ma działanie antybakteryjne. Jeśli jego zapach nie jest dla ciebie wystarczająco silny, możesz do niego dodać kilka kropli lawendowego olejku eterycznego, aby był bardziej intensywny.
Ocet lawendowy jako spray na pchły
Czy wiedziałaś, że ocet lawendowy odstrasza pchły? Eksperymentowałam z takim sprayem przez cały poprzedni tydzień i muszę powiedzieć, że go uwielbiam! Zmieszaj po prostu w równych częściach ocet lawendowy i wodę i dobrze wymieszaj w butelce ze spryskiwaczem. Powstały płyn gotowy jest do użycia, ale możesz też dodać do roztworu kilka kropli eterycznego olejku lawendowego, który znany jest z właściwości odstraszających insekty. Ja dodałam olejek przeciw owadom, olejek miętowy i eukaliptusowy, bo to akurat miałam w domu. Spryskuj codziennie swojego psa i jego legowisko, a dodatkowo, kiedy gdzieś wychodzicie. Mieliśmy kilka pcheł na naszym szczeniaczku po wizycie u weterynarza. Ten spray to prawdziwa pomoc, kiedy walczę z pchłami.
Ocet lawendowy do spłukiwania włosów
Uwielbiam spłukiwać włosy octem lawendowym! Próbuję mieszać go w proporcji 1 część octu i 2 części wody (dostosuj tę proporcję do twojego rodzaju włosów). Taka płukanka pomaga usunąć mydło i szampon. Dodatkową zaletą octu lawendowego, a nauczyłam się tego będąc nauczycielką w przedszkolu, jest fakt, iż jego stosowanie na włosy odstrasza wszy.
Ocet lawendowy jako środek do czyszczenia szyb i innych powierzchni
Muszę się do czegoś przyznać. Rzadko myję okna. Muszę jednak często przecierać swoje szklane frontowe drzwi i lustra w łazience. W tych błękitnych płynach do mycia szyb, jakie można kupić w sklepach, jest coś, co przyprawia mnie o mdłości; dosłownie, kiedy je powącham, robi mi się niedobrze. Zamiast tego używam więc mieszanki: 1 część octu, 1 część wody i szczypta skrobi kukurydzianej. Zdaję sobie sprawę, że wiele z was pomyślało: „Co?”, kiedy przeczytało „skrobia kukurydziana”, ale tak, to właśnie miałam na myśli! Gdzieś kiedyś przeczytałam o takim sposobie i sądzę, że zwiększa właściwości czyszczące mikstury. Można ją jednak ominąć. Używam również pogniecionych gazet do mycia, ponieważ nie mam zwykle ochoty iść do sklepu po ręcznik papierowy, a poza tym nauczyłam się tego, gdy dorastałam!
Ocet lawendowy do relaksujących kąpieli i namaczania
Kiedy mój synek był mały, stosowaliśmy wiele różnych naturalnych sposobów leczniczych na jego choroby. Jednym z nich były kąpiele w soli Epsom i occie lawendowym. Miały one na celu oczyszczenie, ale również uspokajały naszego synka. Lawenda szczególnie koi zarówno umysł, jak i ciało. Po prostu dodaj do kąpieli nieco octu i dość dużo soli Epsom, kiedy napuszczasz wodę do wanny i relaksuj się!