Co może orzech?

Różne gatunki orzechów mają mnóstwo drogocennych składników o działaniu zbawiennym dla skóry. Warto ich poszukać w gotowych produktach lub zrobić własne.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne123RF/PICSEL

Orzechy w kosmetykach z drogerii

Najczęściej wykorzystywanym przez producentów składnikiem orzechów jest miąższ, z którego wytłacza się olejki. Mają one nieocenione dla skóry działanie, a sami nie mamy możliwości wydobycia ich z orzechów (w wystarczającej ilości) domowymi sposobami, dlatego warto sięgać po produkty ze sklepu.

Macadamia

Otrzymywany z nich olej ma świetne działanie ujędrniające i zwiększające elastyczność skóry. Poprawia też pracę układu limfatycznego oraz mikrokrążenie w skórze. Dlatego wykorzystuje się go często w kosmetykach do ciała, przeznaczonych do zwalczania pomarańczowej skórki oraz rozstępów. Czysty, 100-proc. olej z orzechów makadamia może być używany do pielęgnacji twarzy i ciała oraz stosowany przy łamliwych i suchych włosach. Można go aplikować bezpośrednio na skórę lub wymieszać w otwartej dłoni z ulubioną wodą kwiatową, co dodatkowo wspaniale nawilży naskórek.

Włoskie

Zawierają bardzo dużo esencjonalnych kwasów tłuszczowych (tzw. EFA), które utrzymują skórę w dobrej formie oraz zapobiegają jej przedwczesnemu starzeniu. Często znajdziemy go w kosmetykach nawilżających i łagodzących podrażnienia, do skóry bardzo suchej, atopowej, łuszczącej się, po kuracjach silnymi kwasami i retinoidami, a także dla dzieci i niemowląt. Stosuje się go także w kosmetykach do cery łojotokowej i trądzikowej, ponieważ rozrzedza sebum, co zapobiega wypryskom.

Laskowe

Tłoczony z nich olej zawiera najwięcej odmładzającej witaminy E spośród wszystkich orzechowych olejów. Bardzo łatwo rozprowadza się na skórze i nie zostawia na niej tłustej warstwy. Głęboko wnika w skórę, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i przyspiesza regenerację komórek naskórka. Idealny do cery z popękanymi naczynkami krwionośnymi, bladej, ziemistej, zmęczonej i wrażliwej.

Arachidowe

Nie poleca się go alergikom, nie mogą go też absolutnie stosować osoby uczulone na orzeszki ziemne. Świetnie sprawdza się jednak w pielęgnacji bardzo suchej skóry, skłonnej do łuszczenia się, a także przy egzemie. Znajdziemy go także w maskach do włosów oraz produktach przeciwłupieżowych, olejkach do kąpieli i przyjaznych dla skóry mydłach.

Migdały

Olej migdałowy jest jednym z najlepszych i najszerzej stosowanych surowców kosmetycznych. Nadaje się do każdego rodzaju skóry, świetnie wspomaga i odżywia cerę dojrzałą, a jednocześnie wspaniale pielęgnuje skórę małych dzieci. Wzmacnia też i wygładza powierzchnię włosów (można delikatnie nanosić go na końcówki) oraz płytki paznokci. Chroni skórę przed szkodliwym działaniem mrozu, wiatru i słońca.

Domowe receptury

Nie wymagają wiele zachodu, a gwarantują efekty porównywalne z tymi, które możemy osiągnąć produktami z drogerii. W domowych recepturach możemy wykorzystać nie tylko miąższ, ale też łupiny orzechów, a działanie wspomóc olejami kupionymi w supermarkecie.

Piling z laskowych

Wspaniale wygładzi skórę, a jednocześnie od razu zregeneruje jej warstwę lipidową - w dniu zrobienia pilingu nie trzeba już więc nakładać balsamu. Szklankę orzechów (bez łupinek) miksujemy w robocie kuchennym (najlepiej pulsacyjnie, bo zbyt mocno rozdrobnione zmienią się w tłustą papkę). Mieszamy z 1/2 szklanki drobnego cukru i łyżką oliwy. Masujemy ciało po kąpieli lub prysznicu, powtarzamy dwa razy w tygodniu.

Krem z kokosowych

Można go używać do twarzy i do całego ciała, dłoni, stóp, a nawet skóry głowy - przy okazji świetnie odżywi też włosy. 3 łyżki oleju kokosowego miksujemy blenderem z taką samą ilością żelu aloesowego, zawartością 3 kapsułek witaminy A+E oraz kilkoma kroplami ulubionego olejku eterycznego. Przekładamy do sterylnego pojemniczka.

Szampon z indyjskich

Jest idealny dla alergików, nie podrażnia skóry głowy, a jednocześnie wzmacnia włosy. Orzechy piorące rozdrabniamy w robocie kuchennym na proszek (albo kupujemy już sproszkowane). 4 czubate łyżki proszku zalewamy 4 łyżkami gorącej wody i odstawiamy do wystygnięcia. Szampon wcieramy w skórę głowy i spłukujemy.

Płyn do demakijażu z makadamia

Poradzi sobie nawet z wodoodpornym tuszem i trwałym podkładem czy szminką. Nie podrażni ani nie wysuszy cery - wręcz przeciwnie, złagodzi podrażnienia i nawilży. Wystarczy wymieszać po 4 łyżki oleju makadamia, wody oraz naparu z oczaru wirginijskiego (można kupić gotowy lub zalać 2 łyżki suszu 1/3 szklanki wody i ostudzić). Wszystkie składniki przelewamy do buteleczki. Przed każdym użyciem mocno wstrząsamy.

Płukanka z włoskich

Przyciemnia włosy, nadając im brązowy kolor. Można ją zrobić zarówno z zielonych łupin, jak i tych z dojrzałych już orzechów (ta wersja ma słabsze działanie). 2 garści łupin zalewamy 3-4 szklankami wody i gotujemy ok. 2 godzin na wolnym ogniu. Studzimy, przecedzamy, używamy do ostatniego płukania. Uwaga: płukanka brudzi skórę i ubrania.

Maseczka z migdałów

Regeneruje i odmładza skórę, wygładza drobne zmarszczki. Około 15 migdałów (ze skórką) rozdrabniamy w blenderze na miazgę z żółtkiem jajka. Nakładamy na twarz na 20 minut, po czym zmywamy letnią wodą.

Małgorzata Święczkowska,
konsultacja Małgorzata Kossakowska, kosmetolog z Kliniki NovaDerm

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne123RF/PICSEL
Kobieta i życie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas