Co warto wiedzieć o cellulicie?

<p>Pewnie niejedno wiesz o cellulicie &ndash; że nie jest rodzajem tłuszczu i nie pojawia się wyłącznie u otyłych os&oacute;b. A czy wiesz, że wbrew powszechnemu przekonaniu, cellulitu można się pozbyć? Nowoczesne technologie potrafią zdziałać cuda o zmienić wygląd twoich ud. Wszystko za ciężkie pieniądze oczywiście. Chcesz wiedzieć więcej o tej mało estetycznej przypadłości? Przeczytaj nasze dziewięć fakt&oacute;w.</p>

article cover
© Photogenica

Powodują go osłabione wiązania kolagenowe

Raz na zawsze wyjaśnijmy sobie co wywołuje celulit. Pod powierzchnią twojego ciała jest warstwa tłuszczu, dzięki której skóra wygląda gładko. Ta warstwa jest połączona zarówno ze skórą, jak i z mięśniami w głębi ciała. Kolagen utrzymuje wszystko razem. I kiedy włókna kolagenowe słabną (np. wraz z wiekiem, w wyniku stresu, czy zmian hormonalnych), powierzchnia skóry staje się nierównomierna. I tak pojawia się celulit.

Większość z nas go ma

Według różnych źródeł, od 90% do 95% kobiet cierpi na jakąś formę celulitu. Tak, celulit jest powszechnym zjawiskiem, ale ta przypadłość przybiera różne formy i zwykle mamy jedną lub więcej z nich w różnych częściach ciała. Celulit ma też różne nasilenie. W najgorszych przypadkach – celulit zaczyna być widać. Załamałaś się? No to kolejny fakt będzie nieco mniej depresyjny.

Ćwiczenia pomagają

To nie prawda, że celulit wywołują zalegające w ciele toksyny. Picie dużych ilości wody niewiele tu pomoże. Ale to, co niewątpliwie pomaga w jego zwalczaniu, to aktywność fizyczna. Jak to działa? Proste: podczas ćwiczeń palimy kalorie, a wraz z nimi ilość tłuszczu zmagazynowanego pod skórą. Dzięki temu widoczność celulitu się zmniejsza. Trening interwałowy i joga to dobre sposoby pozbycia się pomarańczowej skórki z ud.

Słońce szkodzi

Przypominania nigdy za wiele: opalanie naprawdę szkodzi twojej skórze. Co więcej – promieniowanie UV, które uszkadza kolagen, może spowodować, że celulit stanie się bardziej widoczny. Nie oszczędzaj na kremie z filtrem.

Polecamy głęboki masaż

Jedną z przyczyn, która odgrywa znaczącą rolę w pojawianiu się celulitu jest cyrkulacja krwi. Każdy masaż ciała poprawia cyrkulację, a zatem wpływa na celulit. Możesz to zrobić sama w domu – choćby wykorzystując wałek do masażu. Pamiętaj jednak, że redukcja tej przypadłości nie jest tożsama z jego kompletnym zniknięciem, więc nie oczekuj cudów. Ale ciesz się, że jest rozwiązanie, choćby częściowe i nie musisz od razu oszczędzać na liposukcję, która i tak jest tylko czasowym rozwiązaniem.

Mężczyźni też go mają

Dlaczego celulit częściej występuje u kobiet? Bo z natury mamy więcej tkanki tłuszczowej w swoim ciele. Mamy też więcej powiązań kolagenowych niż mężczyźni. Ale pomarańczową skórkę znajdziemy także u panów.

Dziedziczymy go w genach, ale możemy powalczyć

Jedne kobiety są bardziej podatne na celulit niż inne. Ale czynnik genetyczny to tylko jeden z wielu. Jeśli dobrze się odżywiasz, jesteś aktywna fizycznie i nie palisz, jest szansa, że nawet jeśli pojawi się u ciebie celulit, nie przybierze najbardziej widocznej formy. Możesz zrobić test na obecność genu celulitu. Ale jest bardzo drogi i… czy na pewno warto go przeprowadzać?

Uważaj na&hellip; majtki

Bielizna może wpłynąć na twoją cyrkulację. Jeśli jest za ciasna, może sprzyjać rozwojowi celulitu. Kupując majtki zwracaj uwagę na ciasne gumki, które mogą wrzynać się w skórę i utrudniać swobodny przepływ krwi. Zadbaj o dobrze dobraną bieliznę, ma być wygodna, nie ciasna.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Zwykle celulit pogłębia się wraz z wiekiem. Wynika to ze spadającego w organizmie poziomu estrogenu. To powoduje obniżenie poziomu cyrkulacji. Więc aby mu zapobiegać, pamiętaj: odżywiaj się zdrowo, regularnie uprawiaj sport, nie noś obcisłych ubrań. Miło pomyśleć, że kondycja twojej skóry leży w twoich rękach, co?

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas