Reklama

Co warto wiedzieć przed zabiegiem medycyny estetycznej?

Co piąta osoba, która poddała się operacji plastycznej lub zabiegowi medycyny estetycznej nie jest niezadowolona ze swojego wyglądu. Dlatego tak istotne jest oddanie się w ręce sprawdzonego i doświadczonego specjalisty - podkreślają lekarze.


- Zanim pacjent zdecyduje się na konkretnego lekarza i gabinet medycyny estetycznej, powinien wiedzieć gdzie idzie. To nie może być gabinet z przypadku, wybrany setek z ogłoszeń, które oferują tanie, szybkie zabiegi bez powikłań, a sprawdzony np. polecony przez poprzednich pacjentów. Każdy pacjent ma prawo zapytać lekarza o jego wykształcenie, doświadczenie w tej dziedzinie i powinien czuć, że trafił do dobrego lekarza. Między pacjentem, a lekarzem koniczna jest nić porozumienia - mówi dr Andrzej Ignaciuk, Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.

Reklama

Nie szukaj w sieci

Co trzeci Polak zna kogoś w swoim otoczeniu, kto korzystał z zabiegów, dlatego 56 proc. potencjalnych pacjentów przy wyborze lekarza sugeruje się rekomendacjami znajomych. Niestety 74 proc. Polaków, jako źródło informacji traktuje internet, który tak jak reklamy i ulotki promocyjne, nie zawsze jest wiarygodny. Tylko co czwarty pacjent czerpie wiedzę od swojego lekarza, a właśnie po szczegółowym wywiadzie ze specjalistą powinny zapadać kluczowe decyzje.

- Pacjent powinien szczerze powiedzieć, z jakim problemem przychodzi. Pacjenci często grają przed lekarzem i wtedy od niego, jego przygotowania i inteligencji zależy, czy będzie potrafił dojść do wszystkich istotnych informacji. Im więcej pytań zadaje lekarz, tym większa pewność pacjenta, że jest on profesjonalny i odpowiedzialny. Wizyta w gabinecie, która trwa pięć minut - to żadna wizyta. Żeby poznać pacjenta i nawiązać z nim więź potrzeba czasu i koncentracji. Pacjent musi poczuć, że jest najważniejszy na świecie - mówi Ignaciuk.

Zapytaj o wszystko

Co jeszcze pacjent powinien wiedzieć, zanim zdecyduje się na gabinet i zmiany w swoim wyglądzie?

- Z gabinetu lekarskiego pacjent powinien wyjść przeświadczony, że wie wszystko, co trzeba. Po wizycie u lekarza musi mieć też czas do zastanowienia się, dlatego najlepiej żeby zabieg nie odbywał się w tym samym dniu, co konsultacja. Lekarz medycyny estetycznej musi być humanistą i mieć wiedzę z zakresu psychologii, aby być pewnym, że pacjent jest gotowy na zmiany - dodaje Ignaciuk.

Stosując się do wszystkich powyższych rad i zaleceń pacjent może mieć większe przekonanie, że nabieg będzie przeprowadzony bezpiecznie. 90 proc. polskich pacjentów przyznaje, że są gotowi zapłacić spore pieniądze za bezpieczeństwo i wysoką sprawdzoną jakość. Ważne jest dla nich również osiągnięcie długotrwałego, spodziewanego efektu.

Pomoże kampania

Popularyzacji wiedzy z zakresu medycyny estetycznej i kształceniu wymagających pacjentów, świadomych możliwości, ale i zagrożeń ze strony niefachowo wykonywanych zabiegów, służyć ma kampania "Twarz z głową: wiem, wymagam, wybieram sprawdzoną jakość".

- Kampania 'Twarz z głową: wiem, wymagam, wybieram sprawdzoną jakość', edukująca o tym, że zabiegi estetyki lekarskiej są bezpieczne przy rozważnym ich zastosowaniu jest absolutnie potrzebna. Estetyka lekarska oferuje dzisiaj bardzo wiele, ale pod warunkiem, że osoby zainteresowanie będą miały wiedzę jak mogą z niej bezpiecznie skorzystać. Tylko rozwaga w poprawianiu swojego wyglądu gwarantuje sukces: bezpieczeństwo i uzyskanie pożądanego, naturalnego efektu - mówi dr Barbara Walkiewicz-Cyrańska, Prezes Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych.

Inicjatorem kampanii "Twarz z głową: wiem, wymagam, wybieram sprawdzoną jakość" jest firma Allergan, a partnerami kampanii są: Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów Estetycznych, Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging Polskie Towarzystwo Lekarskie - Oddział w Warszawie, Sekcja Dermatologii Estetycznej Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.


PAP life
Dowiedz się więcej na temat: operacja plastyczna | chirurg | zabiegi

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy