Co wygląd twarzy mówi o naszym zdrowiu?
Twarz to najważniejszy element ciała i nasza wizytówka. Dlatego tak bardzo dbamy o to, by mieć zdrową i piękną cerę. Niestety, coraz więcej osób narzeka na powracające niedoskonałości skóry: zmiany trądzikowe, zaskórniki, nadmierne wydzielanie sebum czy przebarwienia. Próbujemy je zwalczać wszelkimi sposobami, włączając w to korzystanie z usług salonów kosmetycznych. Często leczymy jednak objawy, a nie przyczynę złej kondycji cery. Tymczasem nasza twarz może "komunikować" nam problemy związane z nieprawidłową pracą niektórych narządów, na przykład wątroby, serca, jelit czy nerek.
Problemy z wątrobą
Jeśli między brwiami regularnie pojawiają się wypryski lub przebarwienia, może to być związane z zaburzeniami pracy wątroby. Przyczyną najczęściej jest nieprawidłowa dieta – spożywanie wysokoprzetworzonej żywności, posiłków typu fast food, tłustych potraw bądź nadużywanie alkoholu. W takiej sytuacji warto wspomóc organizm w procesach oczyszczających – wyeliminować niezdrową żywność i alkohol, a spożywać duże ilości surowych warzyw i owoców oraz pełnoziarnistych produktów.
Zła praca nerek
Niekorzystne zmiany na skórze wokół oczu (wypryski, ale też opuchlizna czy worki pod oczami) oraz na krawędziach policzków najczęściej świadczą o zaburzonej pracy nerek. Prawdopodobnie organizm jest odwodniony, dlatego w pierwszej kolejności należy zrezygnować z nadmiernego spożywania alkoholu i soli oraz regularnie pić wodę.
Osłabione serce
Niedoskonałości cery ujawniające się tuż nad brwiami lub ustami mogą sygnalizować zaburzenia pracy układu krążenia. Zazwyczaj wystarczy włączyć do diety produkty bogate w kwasy omega-3 (np. ryby morskie czy orzechy) oraz potas (warzywa i owoce), a ograniczyć spożywanie sodu, tłuszczów zwierzęcych i pikantnych produktów.
Problemy układu oddechowego
Wypryski lub przebarwienia na policzkach często są oznaką problemów z układem oddechowym, na przykład astmy czy przewlekłego stanu zapalnego zatok. Może to być również efekt antybiotykoterapii przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Zdarza się, że plamy i przebarwienia są też rezultatem palenia papierosów. Warto pożegnać się z nałogiem, a do diety włączyć produkty bogate w witaminę C, która wspiera odporność.
Problemy z żołądkiem i trawieniem
Trądzik na brodzie, a także na czole w okolicy skroni sygnalizuje problemy żołądkowo-trawienne. Organizm najprawdopodobniej nie radzi sobie z usuwaniem toksyn z organizmu, co może objawiać się zgagą, wzdęciami i zaparciami. W takiej sytuacji warto spożywać lekkostrawne posiłki oraz produkty bogate w błonnik, który reguluje pracę jelit i przyspiesza przemianę materii.
Zaburzenia gospodarki hormonalnej
Trądzik w dolnej części twarzy – pod policzkami, po obu stronach brody – może świadczyć o zaburzeniach gospodarki hormonalnej. Najczęściej wiąże się to z cyklem miesiączkowym, a wypryski pojawiają się w jego drugiej części, kiedy rośnie stężenie progesteronu. Aby ograniczyć liczbę pojawiających się niedoskonałości skóry, warto pić napary z ziół łagodzące objawy zbliżającej się miesiączki (np. z dzięgiela chińskiego). Najlepiej ograniczyć tez spożywanie tłustych i zawierających cukry proste produktów, a także alkoholu i soli.