Czy lakiery hybrydowe są niebezpieczne?
Coraz częściej słyszy się o lakierach hybrydowych. Czy manicure hybrydowy jest bezpieczny dla naszego zdrowia? Z pewnością jest to pomysł na trwały i estetyczny manicure. Efekt utrzymuje się na paznokciach przez długi czas, w porównaniu ze zwykłymi lakierami do paznokci. Tak naprawdę, poprawnie użycie lakieru hybrydowego powinno nam zapewnić estetyczny wygląd paznokci przez tak długi czas, że jego zmiana będzie wiązać się raczej z odrostem paznokcia niż odpryskami, czy startymi końcówkami. Czy wykonanie manicure hybrydowego jest trudne i przede wszystkim bezpieczne dla naszego zdrowia? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Na początek należ zastanowić się czym różni się lakier hybrydowy od zwykłego lakieru do paznokci. Nie wchodząc głębiej w składy obu produktów, najważniejszą różnicą pomiędzy tymi dwoma kosmetykami jest sposób ich aplikacji. Standardowy lakier do paznokci nie wymaga żadnych dodatkowych akcesoriów do jego użycia. Zasycha w ciągu kilkunastu do kilkudziesięciu sekund od nałożenia na płytkę paznokcia. Lakier hybrydowy nie jest wstanie zaschnąć na powietrzu. Potrzebuje specjalnej lampy UV lub LED i dopiero pod wpływem promieni z niej się wydobywających może zaschnąć na paznokciach. Dzięki temu zwykłe pomalowanie paznokci czy bardziej skomplikowane zdobienia stają się dziecinnie proste i mogą je wykonać nawet osoby bez długiego doświadczenia.
Co jest więc potrzebne do wykonania manicure hybrydowego? Standardowy zestaw zawiera lampę UV lub LED, bazę, top i lakier. Niezbędny jest również specjalny cleaner i zmywacz z dodatkiem acetonu. Przygotowanie płytki paznokcia obejmuje usunięcie skórek, spiłowanie i delikatne zmatowienie płytki paznokcia. I tu pojawia się pierwsze pytanie. Czy paznokcie poddawane regularnemu matowieniu nie stają się cienkie i podatne na pęknięcia? Oczywiście to zależy jak dużo płytki paznokcie ścieramy w trakcie matowienia. Jeżeli zabieg wykonujesz w profesjonalnym salonie kosmetycznym, a osoba wykonująca go jest wykwalifikowana nie masz się o co obawiać. Problem pojawia się dopiero, gdy decydujesz się na wykonanie go samodzielnie. Tutaj wszystko zależy od twojego umiaru. Jeżeli jedynie lekko zmatowisz paznokcie, nie ścierając nadmiernie płytki również nie ma powodów do obaw. Oczywiście nie ma potrzeby zbyt intensywnego matowienia płytki i nie zależy od tego trwałość manicure. Jeżeli jednak będziesz regularnie i intensywnie spiłowywać swoje paznokcie, staną się one cieńsze i podatne na złamania i rozdwajanie. Wystarczy jednak zachować umiar i wszystko będzie w porządku.
Kiedy paznokcie będą już przygotowanie wystarczy przemyć je cleanerem z pyłu powstałego podczas piłowania i pokryć kolejno warstwą bazy, dwoma warstwami koloru i topem. Każdą warstwę należy utwardzić w lampie UV lub LED, w zależności od rodzaju lampy i intensywności koloru od 30 sekund do 2 minut. I tu pojawia się drugie pytanie, czy naświetlanie nie wpływa na nasze zdrowie?
Zdania są podzielone. Jedni uważają, że zarówno lampy UV i LED mają podobne działanie do lamp w solarium, a więc mogą przyspieszyć procesy starzenia się skóry, a nawet powodować nowotwór skóry. Inni z kolei uważają, że łączny czas naświetlania odpowiada około 2 do 10 minutom spędzonym na słońcu. A więc według drugiej teorii nie ma obaw o zdrowie podczas naświetlania paznokci. Oczywiście jak potocznie się mówi, przezorny zawsze ubezpieczony, a więc jeśli nie chcesz zrezygnować z lakierów hybrydowych i długotrwałego, pięknego efektu paznokci jak prosto z salonu kosmetycznego, możesz zabezpieczyć się przed wpływem promieniowania. Na rynku dostępne są specjalne rękawiczki z wycięciami na paznokcie lub same nakładki, które chronią skórę przed szkodliwym promieniowaniem. Jeżeli nie masz jednak do nich dostępu, wystarczy użycie na ręce kremu z dodatkiem tlenku cynku lub tlenku tytanu. Możesz również zastosować zwykłą emulsję do opalania, jednak powinna mieć możliwie jak najwyższy filtr.
Czy warto więc stosować lakiery hybrydowe zamiast klasycznych lakierów do paznokci? Z pewnością długotrwały efekt z pięknym połyskiem, który trwa znacznie dłużej niż w przypadku zwykłego lakieru który nawet po 2 dniach może zacząć odpryskiwać i ścierać się jest kuszący. Paznokcie mimo, że nie są pokrywane dodatkowymi warstwami żelu, jak w przypadku tipsów, są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne (lakiery hybrydowe nie nadają się jednak do przedłużania paznokci) i rozdwajanie. Czy jesteś więc zdecydowana na ich użycie mimo potencjalnych zagrożeń? Z pewnością, jeżeli chcesz wykonać manicure hybrydowy w domu, warto zainwestować w kurs podczas którego poznasz wszystkie tajniki wykonania takiego manicure i nie zniszczysz płytki paznokcia.