Czy można stosować wodę utlenioną na grzybicę?
Woda utleniona to preparat, który znajduje się w większości domowych apteczek. Okazuje się, że jej działanie jest dużo bardziej wszechstronne niż tylko dezynfekcja ran. Ma szerokie zastosowanie w kosmetyce, porządkach i lecznictwie. Woda utleniona to także jeden z domowych sposobów na grzybicę, który warto stosować doraźnie i profilaktycznie. Jak wygląda leczenie wodą utlenioną? Podpowiadamy, jak poprawnie i bezpiecznie przeprowadzić skuteczną kurację.
Jak działa woda utleniona?
Woda utleniona dostępna za kilka złotych w aptekach i drogeriach to 3-procentowy roztwór nadtlenku wodoru. Ze względu na jej dezynfekujące i bakteriobójcze działanie używana jest przede wszystkim do odkażania ran i skaleczeń. Sprzyja również odnowie uszkodzonego naskórka.
Znalazła zastosowanie jako środek do rozjaśniania włosów, podlewania kwiatów w celu zwalczania szkodników i wybielania poszarzałych ubrań. W kosmetyce bywa wykorzystywana do leczenia trądziku. Tym razem jednak przyjrzymy się jej jako jednemu ze sposobów na grzybicę.
Objawy grzybicy
Dolegliwość ta potrafi uprzykrzyć życie. Jej najczęściej występującą postacią jest grzybica stóp oraz paznokci - zarówno u nóg, jak i rąk. Po czym poznać, że możemy zmagać się ze stanem chorobowym? Zaniepokoić powinno uczucie ciągłego swędzenia oraz pojawienie się białych plamek między palcami u stóp. Z czasem mogą pojawić się czerwone i łuszczące się płaty suchej skóry, a także zgrubiała i pękająca warstwa naskórka na podeszwach. Jeśli nie podejmiemy żadnych kroków, doprowadzimy do powstania pęcherzy oraz krwawienia, które mogą poważnie utrudnić codzienne funkcjonowanie.
Po czym poznać, że grzybica zaatakowała paznokcie? Stają się kruche, łamliwe, a na ich powierzchni możemy zauważyć pofałdowania. Często zmienia się kolor płytki paznokcia, zyskując żółty, brunatny lub nawet czarny odcień. Skóra wokół paznokci staje się zaczerwieniona, pojawić się może również nieprzyjemny zapach.
Woda utleniona na grzybicę: Jak stosować?
Do przygotowania kuracji na grzybicę paznokci u rąk potrzebujesz roztworu wody utlenionej i czystej wody, wymieszanych w równych proporcjach. Wlej do miseczki i zanurz paznokcie na pół godziny. Zabieg powtarzaj codziennie, lecz musisz uzbroić się w cierpliwość. By kuracja zadziałała i na długo wyeliminowała problem z grzybicą, potrzeba miesiąca.
Podobną kąpiel przygotuj dla stóp i paznokci u nóg. Dla uzyskania lepszych rezultatów czystą wodę możesz zamienić na ocet. Jeśli nie jest to dla ciebie najwygodniejsza opcja, roztwór możesz przelać do pojemnika z atomizerem i spryskiwać zarażone miejsca. Możesz go również nakładać miejscowo przy użyciu patyczka do uszu. Nie zakładaj skarpetek czy butów, zanim roztwór nie wyschnie i nie wniknie w skórę.
Domowe sposoby na grzybicę paznokci i stóp najlepiej więc jest stosować wieczorem po kąpieli. Wody utlenionej nie należy od razu zmywać. Dobrze, by miała szansę podziałać przez całą noc.
Przyczyny grzybicy
Powody pojawienia się tej choroby są różne. Bywa mylona z łuszczycą, czasem jest objawem cukrzycy. Znacznie częściej wynika jednak z codziennych błędów z zakresu higieny.
Drobnoustroje odpowiedzialne za powstawanie grzybicy rozwijają się przede wszystkim w wilgotnych i ciepłych miejscach. Podczas korzystania z publicznych łazienek (np. w hostelach i hotelach) najbezpieczniej jest nie zdejmować klapek. Wizyty na basenach czy w saunach również niosą ze sobą ryzyko - działanie roztworem wody utlenionej warto zastosować profilaktycznie po powrocie do domu.
Grzybicą bardzo łatwo jest się zarazić, używając rzeczy osoby, która już zmaga się z infekcją. Stąd każdy domownik powinien posiadać własne ręczniki czy akcesoria do paznokci przechowywane oddzielnie. Lepiej nie pożyczać od siebie butów.
Właściwy dobór obuwia również ma ogromne znaczenie. Poleca się zrezygnować z butów wykonanych z tworzyw sztucznych, które nie zapewniają stopom odpowiedniej wentylacji. To szczególnie istotne w przypadku butów sportowych, zakładanych do biegania, na siłownię czy długie piesze wyprawy. Zadbać należy o to, by buty nie były ciasne.
Na zewnątrz plucha, a buty przemokły? Postaraj się jak najszybciej wytrzeć stopy i zmienić skarpetki. Po kąpieli dokładnie wycieraj stopy, w tym przestrzeń między palcami.
Polecamy: