Depilacja pastą cukrową – naturalne usuwanie owłosienia

Niechciane włoski mogą być zawstydzające, a ich usuwanie uciążliwe i wymagające silnych środków. Przy wrażliwej skórze może to być szczególnym wyzwaniem. Można jednak stworzyć skuteczny wosk cukrowy przy wykorzystaniu substancji, które prawdopodobnie mamy w spiżarni.

pasta cukrowa
pasta cukrowa© Photogenica

Historia

historia depilacji
© Photogenica

Depilacja pastą cukrową stosowana jest od wieków. Tradycja w Egipcie, Libanie, Palestynie i Turcji nakazywała usuwanie wszystkich włosów z ciała pannie młodej tuż przed ślubem. Miała ona kontynuować taką depilację przez cały czas trwania swojego małżeństwa. Zainspirowane Aleksandrem Wielkim, kobiety mieszkające w Aleksandrii uważały wydepilowane ciało za kanon piękna, młodości i niewinności.

Ludzie w tamtych czasach nie mieli do dyspozycji współczesnych wynalazków takich jak prysznice i dezodoranty, dlatego o wiele łatwiej im było utrzymać czystość i świeżość ciała w gorącym klimacie po usunięciu owłosienia pod pachami czy na łonie. Zawartość cukru hamowała rozwój bakterii w gorącym klimacie.

Działanie

pasta depilacja
© Photogenica

Pasty cukrowe działają jak kupne woski, usuwając włoski u ich nasady. W zależności od rodzaju włosów, skóra może pozostać gładka i jedwabista przez dwa do czterech tygodni. Można ich bezpiecznie używać na nogach, ramionach, przedramionach, twarzy i okolicach bikini, ale najlepiej będzie działać, jeśli włoski będą miały długość około 5mm.

Przepis

Wykonaj pastę cukrową mieszając jedną szklankę cukru (200 g) z 2 łyżkami (30 ml) soku z cytryny i 2 łyżkami (30 ml) wody w rondelku. Doprowadź mieszankę do wrzenia, a następnie gotuj na wolnym ogniu, aż pasta zrobi się brązowa (120 – 130°C). Pozostaw mieszankę do momentu, aż będzie jej można dotknąć. Przechowuj w temperaturze pokojowej w szczelnie zamkniętym pojemniku.

Uwagi

pasta cukrowa
© Photogenica

Ze skóry należy zmyć balsamy czy olejki, tak by pasta nie ześliznęła się z niej. Zrób to za pomocą wacika i płynu przeznaczonego do mycia skóry przed depilacją cukrową lub woskowaniem. Powinien on zawierać substancję przeciwbakteryjną i przeciwzapalną, by chronić skórę przed podrażnieniem i wypryskami po depilacji. Jeśli nie masz takiego płynu, weź prysznic lub kąpiel i dokładnie umyj skórę i pamiętaj, by nie aplikować na nią żadnych kosmetyków.

Można wykonywać depilację cukrową na zimno i na ciepło. Jeśli wolisz depilację na ciepło, możesz nakładać pastę za pomocą szpatułki i usuwać ją gazą. Nałóż cienką warstwę ciepłej pasty na skórę, a następnie przyciśnij do niej gazę. Oderwij pod włos. Jeśli wybierasz depilację cukrową na zimno, gaza nie będzie potrzebna. Rozsmaruj pastę w rękach tak, by uzyskać warstwę grubą na 2 – 5 mm. Nałóż uciskając na czystą, suchą skórę, a a następnie zerwij pod włos.

Ostrzeżenie

pasta do depilacji
© Photogenica

Depilacja pastą cukrową jest nieprzyjemna, a nawet bolesna, w zależności od indywidualnej tolerancji bólu. Na początku warto wypróbować ją na nogach, aby przejść następnie do bardziej delikatnych miejsc, takich jak okolice bikini czy pachy. Z czasem depilacja staje się mniej bolesna, a włoski rzadziej odrastają. Po jej wykonaniu można spodziewać się na skórze podrażnienia, które jednak powinno zniknąć w ciągu kilku godzin.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas