Diagnoza z twarzy

Odbija się na niej charakter i ... stan zdrowia.

article cover
Życie na gorąco

Bo za urodą idą korzystne cechy biologiczne - twierdzą naukowcy z Tufts University. Osoby przystojne o wiele rzadziej zapadają na choroby, są odporniejsze na zarazki, sprawniejsze fizycznie i zdrowsze psychicznie.

Barometry zdrowia

Cera: Jej wygląd to czuły rejestrator stanu organizmu - uważają specjaliści patomorfologii. Lekko zaróżowiona i gładka świadczy o doskonałym samopoczuciu i panującej w organizmie równowadze hormonalnej. Szorstka, zimna i sucha sygnalizować może niedoczynność tarczycy. Zaś o nadczynności gruczołu świadczy nadmiernie ocieplenie twarzy i wiecznie mokra, wilgotna skóra.

U pań łatwo rozpoznać nadmiar męskich hormonów, bo objawia się uporczywymi wąsikami i włosami na brodzie oraz skłonnością do trądziku. A jeśli twarz swędzi i piecze, choć nie widać na niej żadnych zmian? Może nam grozić wirusowe zapalenie wątroby lub anemia!

Wargi: Pęknięcia w kącikach wskazują na niedobór witaminy B2 lub zaburzenia żołądkowe. Mrowienie kilka minut lub godzin po posiłku o tym, że jesteśmy uczuleni na to, co zjedliśmy, a więc o alergii pokarmowej. Ten sam objaw u osób z cukrzycą sygnalizuje hipoglikemię. Sina barwa ust najczęściej związana jest z niedotlenieniem organizmu.

W połączeniu z sinicą skóry i błon śluzowych może oznaczać rozedmę albo zatory w płucach i jest wskazaniem do natychmiastowej wizyty u lekarza!

Oczy Najwięcej wiadomości o stanie zdrowia kryje - jak twierdzą irydolodzy - tęczówka. Im bardziej spoista i jednolita jest jej powierzchnia, tym jesteśmy mniej podatni na choroby. Osoby o jasnych oczach są bardziej narażone na kłopoty z przewodem pokarmowym, drogami moczowymi i układem oddechowym, na choroby serca, tarczycy oraz alergie.

Właściciele ciemnych oczu częściej zapadają na schorzenia wątroby i nerek, mają zwłaszcza skłonność do tworzenia się kamieni.

Wąska, szara obwódka wokół źrenicy może świadczyć o zbyt wysokim poziomie cholesterolu we krwi. Zażółcone białkówki są objawem chorób wątroby i pęcherzyka żółciowego. Stałe ich zaczerwienienie może towarzyszyć cukrzycy, a obecność brązowych punkcików przemawia za zaburzeniami przemiany materii. Natomiast blade spojówki wskazują na anemię.

Uwaga! Wyraźne worki pod oczami to sygnał chorób nerek, pęcherza, nosa lub zatok!

Charakter w rysach

Co mówi mimika: Twarz zbudowana jest z 43 mięśni, za pomocą których potrafimy wykonać aż 10 tysięcy różnych grymasów. Nawet jeśli jakaś osoba chce ukryć swoje prawdziwe intencje i fałszywie się do nas uśmiecha, intuicyjnie odczytujemy jej zakłamanie w ciągu zaledwie 0,25 sekundy! - mówi Paul Ekman, jeden z najsłynniejszych światowych psychologów.

Podczas udawanego uśmiechu porusza się tylko mięsień jarzmowy znajdujący się między kącikami ust a kościami policzkowymi, a mięśnie wokół oczu pozostają nieruchome. Gdy uśmiechamy się prawdziwie, nasze brwi lekko się opuszczają, pojawiają się zmarszczki "kurze łapki" przy oczach i drga mięsień okrężny ust.

Jakie twarze lubimy: Niektóre osoby wzbudzają większe zaufanie i sympatię dzięki swoim rysom. Kogo intuicyjnie polubimy i przy kim poczujemy się bezpiecznie? Okazuje się, że najmilsza fizjonomia to taka z ustami o kształcie litery "u" (tj. naturalnie uśmiechniętymi) i dużymi oczami (jak u dziecka).

Nieufni jesteśmy wobec osób, które kąciki ust mają skierowane ku dołowi i obniżone wewnętrzne końcówki brwi. Takie rysy wskazywać mogą na ustawiczne przeżywanie negatywnych emocji i gniewu. Badacze z uniwersytetów w Liverpoolu i Stirling odkryli również, że mężczyźni z mocno zarysowaną linią żuchwy i brody są bardziej agresywni niż panowie o pociągłych twarzach. U kobiet takiego związku nie stwierdzono.

Jak się zmienisz?

Co masz w genach: Choć z osiągnięciem dorosłości przestajemy rosnąć wzwyż, kości twarzy rosną do końca życia. Naukowcy z Centrum Medycznego Duke University za przyczynę starzenia uważają wcale nie zmarszczki, tylko właśnie zmianę układu kości twarzowych.

U większości osób czoło wysuwa się do przodu, a kości policzkowe cofają w głąb czaszki. W efekcie leżące nad nimi mięśnie i skóra tracą oparcie i zaczynają obwisać.

Przeważnie kobiety starzeją się w podobny sposób jak matki, a mężczyźni jak ich ojcowie. Gdy zeskanowano twarze matek i córek, okazało się, że tkanki miękkie w identyczny sposób tracą elastyczność! Podobieństwa stają się bardziej widoczne po ukończeniu trzydziestki. Na skutek utraty jędrności mięśni okrężnych oczu tworzą się też brzydkie worki. Newralgicznym miejscem twarzy jest podbródek i mięśnie wokół ust.

Wygląd a używki: Naukowcy z Accenture Technology Labs uważają, że na proces starzenia się duży wpływ mają szkodliwe nawyki. Stworzyli oni nawet tzw. lustro perswazyjne, ukazujące, jak uzależnienia zmieniają twarz.

Osoba zainteresowana swoim przyszłym wyglądem wpisuje dane na temat przyzwyczajeń (nadużywanie alkoholu, przejadanie się, intensywne opalanie itd.) i wgrywa zdjęcie, a program komputerowy ilustruje kolejne etapy jej starzenia się. Może też zobaczyć na obrazku, że starzenie się przebiega dużo wolniej, gdy o siebie zadba.

dr Maria Sterczewska, specjalista medycyny naturalnej

Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas