Dlaczego nie warto myć mydłem skóry?
Mydło to element niezbędny w każdej łazience. Dzisiaj spotkamy go w różnych postaciach - kostce, żelu, płynie, etc. I choć większość z nas używa go do mycia rąk, to znajdą się jeszcze osoby, które myją mydłem całe ciało, a także twarz. Kiedyś takie praktyki były codziennością. Warto jednak wiedzieć, że mydło naszej skórze nie służy, a co więcej może jej naprawdę zaszkodzić.
Jak mydło wpływa na naszą skórę?
Na początek postawmy tezę: niestety, mydło wpływa niekorzystnie na naszą skórę. Stosowane długotrwale może powodować podrażnienia, zaczerwieniania, a także świąd skóry. Ponadto, skóra po umyciu jej mydłem jest bardzo sucha. To wszystko wina mocno zasadowego pH mydła.
Mydło dobrze czyści, usuwa bakterie ze skóry, ale warto wiedzieć, że jednocześnie pochłania cenne dla niej składniki odżywcze. Mowa między innymi o sebum, które zabezpiecza skórę przed nadmierną utratą wody, dzięki czemu jest ona nawilżona i delikatna. Co więcej, częste mycie skóry mydłem zmienia jej pH na zasadowe, przez co staje się ona mniej odporna na ataki drobnoustrojów. To naprawdę bardzo istotne argumenty przemawiające za tym, by zrezygnować z mycia skóry mydłem.
Co w takim razie zamiast mydła?
Tradycyjne mydło przeznaczone do mycia rąk warto zastąpić mydłem w płynie. Wybierzmy to ze składnikami dobroczynnie wpływającymi na naszą skórę, na przykład z ekstraktem z aloesu, miodem lub oliwą. Do pielęgnacji twarzy oraz ciała wybierzmy preparaty odpowiednie dla naszej skóry.
Mydło można wykorzystać na wiele innych sposobów
Mimo niekorzystnego wpływu na naszą skórę, mydło nie jest produktem bezużytecznym. Można wykorzystać go praktycznie na wiele różnych sposobów. Świetnie sprawdzi się jako specyfik do prania i odplamiacz, środek odstraszający mszyce, a także substancja ułatwiająca wyczyszczenie ścian przed malowaniem. Najsilniejsze właściwości czyszczące ma mydło szare, które warto mieć zawsze w domu.