Dlaczego paznokcie żółkną?

Żółte paznokcie to prawdziwa zmora wielu osób. Sprawiają, że nasze dłonie wyglądają na niezadbane i psują cały wizerunek. Nieestetyczne zabarwienie paznokci najczęściej jest efektem błędów pielęgnacyjnych, ale też oznaką prowadzenia niezdrowego stylu życia. Warto jednak wiedzieć, że żółte paznokcie mogą być objawem schorzeń dermatologicznych, a nawet groźnych chorób narządów. Kiedy wygląd naszych dłoni czy stóp powinien nas zaniepokoić? Jak przywrócić paznokciom naturalny i zdrowy koloryt?

Jakie są przyczyny żółknięcia paznokci?
Jakie są przyczyny żółknięcia paznokci? ©123RF/PICSEL

Najczęstsza przyczyna żółtych paznokci

Błędy w pielęgnacji
©123RF/PICSEL

Żółte paznokcie to najczęściej efekt używania lakierów złej jakości lub nieprawidłowe ich stosowanie. Płytka może się odbarwiać, jeśli bezpośrednio nakładamy na nią lakier w ciemnym kolorze. Z czasem sztuczne barwniki przenikają w głąb paznokcia i sprawiają, że staje się on żółty. Aby tego uniknąć, najpierw należy nałożyć bezbarwną odżywkę. Inną przyczyną nieestetycznych zmian może być palenie papierosów. Nikotyna i inne znajdujące się w nich substancje szybko pogarszają kondycję skóry i paznokci.

Żółte paznokcie – objaw schorzeń

Choroby wątroby
©123RF/PICSEL

Zżółknięte paznokcie to charakterystyczny objaw grzybicy. Z czasem płytka paznokcia zaczyna się rozwarstwiać i zmieniać kształt, a w końcu może nawet odpaść. Konieczny jest kontakt z dermatologiem i stosowanie środków przeciwgrzybiczych. Niestety chorobę trudno jest całkowicie wyleczyć, ma tendencję do nawrotów.

Żółte zabarwienie paznokci może być jednak symptomem znacznie poważniejszych chorób, na przykład żółtaczki (wirusowego zapalenia wątroby typu A) czy łuszczycy.

Jak wybielić paznokcie?

Wybielanie paznokci
©123RF/PICSEL

Jeśli żółte zabarwienie paznokci nie wiąże się z przewlekłymi chorobami, możemy pozbyć się go samodzielnie. Wystarczy, że użyjemy produktów o silnych właściwościach wybielających. Pomocna będzie cytryna lub kwasek cytrynowy. Owoc należy przekroić na pół i wbić w niego paznokcie na kilka minut. Alternatywą jest przygotowanie pasty z kwasku i odrobiny wody – mieszankę wystarczy delikatnie wcierać w paznokcie. Zabiegi powinno się powtarzać przez kilka dni. Paznokcie można też moczyć w ciepłym mleku.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas