Domowe sposoby na łzawienie oczu

Aktualizacja

Łzawienie oczu może być spowodowane ich zmęczeniem, alergią lub świadczyć o stanie zapalnym. W dwóch ostatnich przypadkach należy udać się do specjalisty, w pierwszym pomogą domowe sposoby na łzawienie oczu.

Łzawienie oczu może być wywołane różnorodnymi czynnikami
Łzawienie oczu może być wywołane różnorodnymi czynnikami123RF/PICSEL

Łzawienie oczu: Przyczyny

Metody na łzawiące oczy powinny być dostosowane do przyczyn problemu
Metody na łzawiące oczy powinny być dostosowane do przyczyn problemu123RF/PICSEL

Oczy mogą łzawić z wielu powodów. Czasem przyczyną takiego stanu rzeczy są alergie. Innym razem łzy mogą zostać wywołane przez czynnik obcy. Podrażnić spojówki może dym, zabłąkana rzęsa, wiatr, mocne słońce, drobiny kurzu bądź piasku czy podrażnienie nerwu węchowego, do czego dochodzi podczas krojenia cebuli. Łzawienie może być też wywołane zespołem suchego oka, infekcją bakteryjną lub być objawem poważniejszych schorzeń.

Uważaj podczas kąpieli nad Bałtykiem! Możesz zaszkodzić oczom!

Domowe sposoby na podrażnione i łzawiące oczy

Domowe sposoby na łzawienie oczu: Kompres z rumianku
Domowe sposoby na łzawienie oczu: Kompres z rumianku123RF/PICSEL

Łzawienie oczu może być wywołane zmęczeniem, nadwyrężaniem wzroku przez długie przebywanie przed komputerem czy telewizorem. Wówczas skuteczną bronią w walce ze łzami mogą okazać się okłady i napary.

Sposobem na łzawiące i podrażnione oczy jest okład z torebek herbaty. Wystarczy zaparzyć dwie saszetki w gorącej wodzie. Gdy herbata ściemnieje, a torebki będą lekko ciepłe - należy przyłożyć je do oczu. Warto zastosować taki kompres, jeśli rano obudzimy się z oczami sklejonymi przez "śpiochy". Może być to objaw stanu zapalnego, na który okłady z herbaty pomagają. Warto jednak wiedzieć, że mogą one wysuszać spojówkę oka, dlatego lepiej nie stosować ich w przypadku zespołu suchego oka.

Oczy łzawiące w wyniku podrażnienia warto przemyć naparem z kolendry. Do filiżanki gotującej się wody należy dodać szczyptę kolendry, a gdy napar wystygnie — przemyć nim oczy.

Domowe sposoby na łzawiące oczy to napary z rumianku. Zioło ma właściwości łagodzące i dodawane jest także do kropel do oczu. Aby przygotować napar, należy łyżkę świeżych lub suszonych kwiatów rumianku zalać gorącą, ale nie wrzącą wodą i odstawić na dziesięć - piętnaście minut. Po tym czasie moczymy waciki w naparze i przemywamy nim oczy. Taki zabieg zalecany jest przy stanach zapalnych i podrażnieniu oczu. Zamiast kwiatów, można zaparzyć dwie torebki herbaty rumiankowej.

Zespół suchego oka

W zespole suchego oka najważniejsze jest jego nawilżanie
W zespole suchego oka najważniejsze jest jego nawilżanie123RF/PICSEL

Łzawienie oczu może być objawem zespołu suchego oka. To schorzenie wywoływane paleniem papierosów, długotrwałym przebywaniem przed komputerem, klimatyzacją, noszeniem soczewek kontaktowych, pływaniem w chlorowanej wodzie, bliznami na spojówkach, antykoncepcją hormonalną, zmianami w okresie menopauzy czy wiekiem - po czterdziestym roku życia nasz organizm wydziela mniej łez. Leczenie zespołu suchego oka polega na odpowiednim jego nawilżeniu. Najczęściej w tym celu stosowane są specjalne preparaty nawilżające czy sztuczne łzy w kroplach. Warto także stosować okłady z ogórka. Warzywo to ma właściwości nawilżające i niwelujące opuchliznę, toteż plastry ogórka położone na powieki przyniosą ulgę oczom. Choć należy zauważyć, że nie jest to metoda leczenia zespołu suchego, ale taki kompres może przynieść ulgę.

Łzawiące oczy: Kiedy udać się do lekarza?

Łzawienie oczu może być objawem poważnych chorób
Łzawienie oczu może być objawem poważnych chorób123RF/PICSEL

Łzawiące oczy mogą być jednym z objawów alergii — z problemem można uporać się, eliminując alergen z otoczenia, na przykład, jeśli jest to sierść zwierząt. Jednak jeśli powodem łzawienia są pyłki krążące w powietrzu, ich wyeliminowanie nie jest możliwe, toteż należy udać się do alergologa po leki przeciwuczuleniowe. Ulgę oczom podrażnionym przez alergię przyniesie wyciąg ze świetlika lekarskiego, który można nabyć w aptece.

Jeśli łzawieniu oczu towarzyszy ropna wydzielina z dużym prawdopodobieństwem może być to objaw infekcji bakteryjnej. W takiej sytuacji należy udać się do lekarza.

Jeśli łzawienie pojawia się często i jest bardzo obfite także najlepiej skonsultować się z okulistą. Niekiedy nadmierne łzawienie oczu może być objawem innych poważnych chorób. Łzy obficie płyną u osób z zaburzeniami tarczycy, może to być wczesny objaw jaskry lub zakażenia gronkowcem złocistym, paciorkowcami, wirusem opryszczki, ospy wietrznej czy wywołującym mononukleozę. Jeśli często borykamy się z problemem łzawiących oczu, najlepiej skonsultować to z lekarzem.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas