Domowe sposoby na wypadające włosy. Jaka może być przyczyna ich utraty?
Wypadanie włosów to problem nie tylko wielu mężczyzn, ale i kobiet. Codziennie gubimy kilkadziesiąt włosów, jednak jeśli zaobserwujemy ich wzmożone wypadanie, warto natychmiast zacząć działać. Jaka może być przyczyna wypadania włosów? Jakie są najlepsze, domowe sposoby na wypadające włosy?
Wypadające włosy mogą być problemem nie tylko estetycznym, ale także zdrowotnym. Przyczyną wypadania włosów mogą być bowiem złe nawyki żywieniowe, nieodpowiednia pielęgnacja, ale też niedobór witamin i minerałów czy choroby autoimmunologiczne. Dość często za wypadanie włosów odpowiedzialny jest stres. Co jeszcze może być przyczyną ich nadmiernego wypadania? Jakie są domowe sposoby na wypadanie włosów?
Spis treści:
Wypadanie włosów – przyczyna
Każdy człowiek traci około 50-100 włosów dziennie. Jest to normalne, więc nie ma powodu, by denerwować się, że włosy zostają na szczotce po czesaniu czy osadzają się czasem na ubraniach. Bywa jednak, że wypadają nadmiernie. Co może być tego przyczyną?
Wypadające włosy to często skutek silnego czy długotrwałego stresu, który negatywnie wpływa na organizm. Może to być również objaw przemęczenia. Przyczyna wypadania włosów może być też następująca:
- nieodpowiednia dieta,
- choroby tarczycy,
- skutki uboczne stosowania niektórych leków,
- anemia,
- choroby ogólnoustrojowe (na przykład toczeń rumieniowaty),
- niewłaściwa pielęgnacja włosów (na przykład częste farbowanie, rozjaśnianie),
- choroby skóry głowy (jak grzybica, łuszczyca czy łupież).
Jakiej witaminy brakuje, gdy wypadają włosy?
Najważniejszą rolę w tym przypadku odgrywają witaminy z grupy B. Niezwykle istotna jest też witamina A i E. Do anemii może z kolei doprowadzić niedobór żelaza.
Warto wiedzieć, że zwykle więcej włosów wypada wiosną i jesienią. Warto więc w tych okresach w roku stosować profilaktycznie szampony przeciw wypadaniu włosów czy wzmacniające organizm suplementy diety. Istnieją również domowe sposoby na wypadanie włosów, które warto wypróbować.
Czytaj również: Jak ograniczyć wypadanie włosów? Cztery proste domowe sposoby
Wypadanie włosów – co zrobić? 3 sprawdzone sposoby
Jakie są domowe sposoby na wypadające włosy? Istnieją proste mieszanki, które odpowiednio je wzmocnią i odżywią. Wbrew pozorom takie domowe metody, stosowane jeszcze przez nasze babcie, są bardzo skuteczne.
Oto najciekawsze propozycje:
- Drożdże na wypadanie włosów - w drożdżach znajdziemy mnóstwo składników odżywczych, które wzmacniają cebulki i odżywiają skórę na skalpie. Wystarczy zastosować specjalną maskę do włosów, którą szybko przygotuje się w domu. Potrzebne będą drożdże w kostce, mleko i jogurt naturalny. Dwie łyżki drożdży należy rozpuścić w ciepłym mleku, pozostawić na godzinę, a następnie dodać dwie łyżki jogurtu naturalnego, dokładnie wymieszać i odstawić na kolejną godzinę. Po tym czasie mieszanka będzie gotowa do nałożenia na włosy. Po jej nałożeniu warto założyć na głowę czepek. Gdy minie godzina, maskę można spłukać. Stosowana regularnie, raz w tygodniu, powinna pomóc na wypadające włosy.
- Napar z nasion kozieradki - jedną łyżkę kozieradki zalewamy 3/4 szklanki wrzątku i pozostawiamy na kilkanaście minut. Po tym czasie napar odsączamy i studzimy, a następnie wcieramy w skórę głowy. Warto robić to jeden raz w tygodniu. Można wcześniej przygotować napar, przelać go do buteleczki i umieścić w lodówce. Będzie zdatny do użytku do tygodnia.
- Maseczka z jajka i olejku rycynowego - białko jajka wzmocni strukturę włosa, a jego żółtko jest pełne witamin i ma działanie nawilżające. Olej rycynowy wzmacnia włosy i przyspiesza ich wzrost. Domową maseczkę z jajka i olejku rycynowego można przygotować dość szybko. Podobną maseczkę najlepiej stosować raz w miesiącu. Wystarczy rozbełtać jajko i dodać do niego kilka kropel olejku rycynowego. Gotową mieszankę nakładamy na włosy. Maseczkę spłukujemy później letnią wodą, a następnie myjemy włosy szamponem.
To tylko kilka interesujących, domowych metod, które wzmocnią włosy, sprawią, że będą lśniące i gładkie, a przede wszystkim pomogą zapobiec ich wypadaniu.
Czytaj też:
Zobacz też: