Droga do szczupłej sylwetki
Trening interwałowy polega na przeplataniu ćwiczeń na wysokim poziomie intensywności z treningiem o niskiej intensywności.
Stosowanie zamiennej intensywności w treningu jest metodą niezwykle efektywną, jeżeli chodzi o odchudzanie. Co prawda intensywność treningu jest bardzo wysoka, więc procentowa ilość spalanych tłuszczy podczas wysiłku będzie mniejsza niż w treningu aerobowym.
Jednak, aby wykonać tak intensywny trening potrzebujemy więcej energii, tj. tracimy więcej ogólnej ilości kalorii. Oprócz tego ważny w tym rodzaju treningu jest także czas potreningowy, kiedy to na potrzeby regeneracji także zużywane są kalorie, czyli czas utraty zbędnych kilogramów przypada także na okres, kiedy już nie wykonujemy ćwiczeń.
Trening interwałowy powinien trwać od 5 do 25 minut wraz z rozgrzewką. Najbardziej klasyczną wersją opisywanego treningu jest zamienne zastosowanie truchtu ze sprintem, ale możemy również stosować tą metodę np. na rowerku stacjonarnym, czy podczas pływania.
Wyróżnia się dwie główne metody treningu interwałowego:
metoda intensywna - przeplatanie wysiłku na poziomie 90 proc. tętna maksymalnego z dłuższymi przerwami, w których tętno spada do 60 proc.
metoda ekstensywna - intensywność tu jest mniejsza, polega na zamiennym stosowaniu treningu na poziomie 85 proc. maksymalnego tętna z przerwą, w której tętno spada do 65 proc.
Przykładowy trening interwałowy
Rozgrzewka - marsz w miejscu, wymachy rąk, krążenie ramionami, biodrami, skłony do boku, skłony do podłoża, w siadzie rozkrocznym skłony raz do jednej, raz do drugiej stopy,
30 s truchtu, 20 s sprintu lub 90 s truchtu i 20 s sprintu - jeden interwał. W jednym dniu treningowym można wykonać kilka interwałów, jednak tak, aby trening nie przekraczał 25 minut.
Pamiętajmy, że organizm adaptuje się do wysiłku, dlatego powinniśmy zmieniać z tygodnia na tydzień trening poprzez wydłużenie czasu treningu lub zwiększenie jego intensywności.
W treningu interwałowym niezwykle istotna jest aktywna przerwa pomiędzy intensywnymi wysiłkami np. trucht, ma ona za zadanie doprowadzenie do niepełnego odpoczynku organizmu. Podczas przerwy, nasze tętno powinno spaść na poziom 60 - 65 proc. maksymalnego tętna, a szybkość opadania zależna jest od poziomu wytrenowania. Jeżeli tętno bardzo wolno opada podczas przerwy, może to oznaczać, że zastosowaliśmy zbyt intensywny trening przy naszym stopniu wytrenowania.
Powyższa metoda powinna być stosowana nie częściej niż dwa razy w tygodniu, a po każdym treningu powinniśmy zastosować jednodniową przerwę. Ze względu na dużą intensywność powyższego treningu jest on zalecany zdrowym i aktywnym fizycznie osobom. Przed zastosowaniem tej metody dobrze jest skonsultować się lekarzem. Oprócz tego ze względu na to, że jest to mocny bodziec dla organizmu, należy stale obserwować swój organizm i efekty ćwiczeń.