Dzika róża: Dlaczego jest tak cenna dla zdrowia?

Nie bez przyczyny dzika róża zyskała szczególne uznanie w medycynie naturalnej. Od wieków wykorzystywana jest jako sprawdzony środek w walce z przeziębieniem, nadmiernie pękającymi naczyniami krwionośnymi czy w przypadku kamicy żółciowej i nerkowej. Ponadto zapobiega anemii, wzmacnia serce, zapobiega chorobie wrzodowej żołądka i jest naszym najlepszym sprzymierzeńcem w walce z oznakami starzenia. Przyjrzyjmy się dzikiej róży bliżej, a z pewnością nie pożałujemy.

article cover
©123RF/PICSEL
Szybka herbata rozgrzewającaInteria Kulinaria

Dzika róża: Co warto wiedzieć o roślinie?

©123RF/PICSEL

Dzika róża jest bardzo wdzięcznym w uprawie krzewem. Nie ma wielkich wymagań. Najczęściej można ją spotkać na miejskich skwerach, w parkach czy ogródkach. Dziko rosnące krzewy często wtapiają się w krajobraz lasów, poboczy dróg czy nieużytków. Jeśli chcemy ją wykorzystać w celach leczniczych czy kosmetycznych, powinniśmy ją zbierać tylko w miejscach niezanieczyszczonych spalinami, opryskami czy innymi szkodliwymi substancjami. Do jedzenia nadają się zarówno kusząco pachnące płatki kwiatów róży, jak i jej owoce. Warto zebrać i przetworzyć jedne i drugie.

Dzika róża: Co w niej znajdziemy?

Dzika róża to przede wszystkim bogate źródło witaminy C. Zawiera jej prawie czterdzieści razy więcej niż owoce cytrusowe. Co to oznacza w praktyce? Zaledwie trzy-cztery owoce są w stanie pokryć dzienne zapotrzebowanie człowieka na witaminę C. Ponadto dzika róża jest bogata w witaminy A, B1, B2, E, K oraz kwas foliowy. Ten ostatni wykazuje między innymi działanie krwiotwórcze, a tym sam zapobiega anemii i wykazuje działanie antynowotworowe. Warto zaznaczyć, że przyswajanie zawartych w dzikiej róży witamin ułatwiają obecne w niej polifenole, a konkretnie garbniki.

Jak dzika róża wpływa na nasze zdrowie?

©123RF/PICSEL

* Nasze babcie sięgały po sok czy syrop z dzikiej róży w sezonie grypowym i miały rację. To skuteczny oręż w walce z wszystkimi dolegliwościami towarzyszącymi przeziębieniom czy grypie.

* Dzika róża znacząco wspiera nas w starciu z problemem pękających naczynek.

* Dzika róża jest szczególnie zalecana osobom zmagającym się z kamicą żółciową oraz nerkową.

* Dzika róża wykazuje działanie krwiotwórcze, a tym samym przeciwdziała anemii.

* Dzika róża doskonale wzmacnia serce i ma właściwości przeciwzapalne.

* Dzika róża jest także szczególnie polecana przy chorobie wrzodowej żołądka, dwunastnicy i chorobach zakaźnych.

* Dzika róża zbawiennie wpływa na nasz układ pokarmowy i jest bardzo pomocna w przypadku jego nieżytów między innymi biegunek.

* Dzika róża jest naszym sprzymierzeńcem w walce z oznakami starzenia – pomaga usuwać z organizmu wolne rodniki, które są główną przyczyną starzenia się organizmu.

Dzika róża w kosmetyce

©123RF/PICSEL

Dzika róża, a konkretnie jej płatki, znajdują również zastosowanie w kosmetyce. Sporządzany na ich bazie olejek doskonale zmiękcza, nawilża i wygładza cerę, jest też popularnym składnikiem perfum, kremów oraz toników przeznaczonych do cery wrażliwej, nadmiernie przesuszonej czy zmęczonej.

Poza doskonałym wpływem na naszą skórę olejek z płatków dzikiej róży wykazuje szereg właściwości zdrowotnych:

* Olejek z płatków dzikiej róży posiada między zdolności antydepresyjne oraz uspokajające

* Olejek z płatków dzikiej róży działa antyseptycznie, przeciwbakteryjnie i łagodząco.

* Po olejek z płatków dzikiej róży powinny również sięgać osoby zmagające się z uporczywymi bólami głowy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas