Reklama

Reklama

Ekspert zdradza, jak ćwiczyć, aby schudnąć do sylwestra

Choć z uwagi na pandemię powitanie Nowego Roku będzie z pewnością znacznie mniej huczne niż zwykle, niezmienna pozostaje chęć wysmuklenia sylwetki przed sylwestrową zabawą – choćby w gronie najbliższych. Eksperci podpowiadają, na jakie ćwiczenia warto postawić, by w jak najkrótszym czasie spalić możliwie jak najwięcej kalorii i w doskonałej formie przywitać nadchodzący rok.

Na temat skuteczności poszczególnych rodzajów ćwiczeń od lat krążą sprzeczne opinie. Podczas gdy jedni uparcie przekonują, że najszybszym sposobem na efektywne pozbycie się nadprogramowych kilogramów jest energiczny trening cardio, inni zachwalają zalety treningu z obciążeniem. Eksperci są zdania, że najlepiej jest łączyć różne rodzaje ćwiczeń. I, przede wszystkim, nie bać się treningu siłowego, który wśród obawiających się "sylwetki kulturysty" pań nie cieszy się najlepszą opinią. 

Reklama

- Kiedy pracujesz z większą intensywnością, twoje ciało potrzebuje później więcej tlenu, aby zregenerować mięśnie i naprawić powstałe uszkodzenia. W dłuższej perspektywie zyskujesz więcej - mięśnie to najbardziej aktywna metabolicznie tkanka, więc im więcej ich mamy, tym skuteczniej spalamy kalorie przez cały dzień - wyjaśnia w rozmowie z magazynem "Women’s Health" fizjoterapeutka i trenerka fitness Laura Miranda.

Nawet jeśli podnoszenie sztangi nie należy do naszych ulubionych rodzajów aktywności fizycznej, nie jesteśmy na straconej pozycji. Istnieją bowiem inne ćwiczenia gwarantujące rezultaty w postaci pokaźnej ilości spalonych kalorii i szybkiego wysmuklenia talii czy bioder. A tuż przed bożonarodzeniowym ucztowaniem i zbliżającym się sylwestrem na takich właśnie rezultatach zależy nam z reguły najbardziej. Na szczycie listy najskuteczniejszych pod względem spalania kalorii ćwiczeń znajduje się znane z dzieciństwa skakanie na skakance. W ciągu godziny przy prędkości sięgającej 120 podskoków na godzinę, jesteśmy w stanie spalić od 667 do 990 kalorii. 

- Skakanka ponadto rozwija koordynację, siłę łydek i kostek, wytrzymałość rdzenia, poprawia postawę ciała i zwiększa wydolność układu sercowo-naczyniowego - wskazuje trenerka personalna i dietetyczka Gabbi Berkow.

Kolejnym ćwiczeniem, które warto wprowadzić do przedsylwestrowej treningowej rutyny, jest sprint. Określenie to dotyczy nie tylko dyscypliny sportowej polegającej na szybkim biegu na krótkich dystansach - jest to również rodzaj ćwiczenia chętnie wykorzystywanego m.in. w popularnych treningach interwałowych. Możemy dzięki niemu spalić od 639 do 946 kalorii na godzinę. 

- Sprint to dla organizmu maksymalny wysiłek wykorzystujący siłę mięśni pośladków i ścięgien podkolanowych. Przeplatając bardzo energiczny bieg w miejscu łagodniejszymi ćwiczeniami zbudujesz wytrzymałość układu sercowo-naczyniowego i zwiększysz spalanie tłuszczu - mówi Berkow. Poleca ona połączyć kilka 20-sekundowych serii sprintu z biegiem o umiarkowanej intensywności.

Jeśli z uwagi na różne czynniki nie możesz wykonać tradycyjnego treningu, postaw na sprawdzoną jazdę na rowerze lub rowerku stacjonarnym. Spinning to jedno z najbardziej efektywnych narzędzi w walce o smukłą sylwetkę. W ciągu godziny jesteśmy w stanie spalić od 568 do 841 kalorii. 

- Jazda na rowerze jest świetna, jeśli chodzi o wzmocnienie kolan i ścięgien. To doskonała forma treningu cardio dla osób, które ze względu na przebyte kontuzje nie mogą nadmiernie obciążać kolan - podkreśla Miranda. Potwierdzają to wyniki badania naukowego, które opublikowano na łamach "Journal of Education and Training Studies". Jego autorzy dowiedli, że wykonywanie interwałów na rowerze stacjonarnym skutecznie redukuje tkankę tłuszczową. 

- Aby uzyskać jak najlepsze wyniki, upewnij się, że podczas ćwiczeń zachowujesz dobrą postawę - twoja klatka piersiowa jest wypchnięta do przodu, ramiona luźno opuszczone w dół, a plecy wyprostowane - zaznacza Berkow.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje