Higiena intymna: Jak o nią dbać i zapobiegać infekcjom?
Okolice intymne to jedna z najdelikatniejszych i najbardziej narażonych na ataki bakterii oraz grzybów stref naszego ciała. Niewielki błąd może przysporzyć kobietom wiele nieprzyjemnych dolegliwości związanych z grzybicą pochwy lub innymi poważnymi infekcjami. Można im zapobiec prawidłowo dbając o okolice intymne. O czym szczególnie należy pamiętać w ich pielęgnacji? Przedstawiamy kilka najważniejszych zasad.
Podstawowe zasady dbania o higienę intymną
Prawidłowe dbanie o higienę intymną opiera się na kilku ważnych zasadach. Jeśli chcemy utrzymać okolice intymne w czystości, a także zapobiec rozwojowi infekcji, warto ich przestrzegać.
Regularna higiena, ale bez przesady
Podstawową zasadą dbania o okolice intymne jest ich regularne mycie, ale nie za przesadne dbanie o ich czystość. Częste mycie okolic intymnych może doprowadzić do zaburzenia ich naturalnego pH, a w konsekwencji do rozwoju infekcji. Jak często zatem się myć? Do dwóch razy dziennie. W przypadku miesiączki można podmywać się częściej.
Warto pamiętać, że podmywanie niekoniecznie musi odbywać się przy użyciu prysznica. W zupełności wystarczą chusteczki nawilżające przeznaczone specjalnie do pielęgnacji okolic intymnych. Warto mieć je zawsze w torebce. Do mycia okolic intymnych nie należy stosować szorstkich gąbek i innych przyrządów, które mogą je podrażnić. Sprawdzi się za to najprostsza miękka gąbka. Przed każdym użyciem warto ją wyparzyć.
Higiena podczas stosunku
Infekcje w okolicach intymnych bardzo często rozwijają się na skutek uprawiania seksu w niehigienicznych warunkach. Jeśli mamy do nich skłonność, warto zadbać szczególnie o czystość podczas seksu. Zarówno miejsce, w którym dochodzi do stosunku, jak i okolice intymne partnerów powinny zostać odświeżone. W tym przypadku sprawdzą się również nawilżające chusteczki do higieny intymnej.
Odpowiednia bielizna
Okolice intymne lubią wygodę i naturalne materiały, dlatego należy nosić właśnie taką bieliznę. Infekcjom intymnym i podrażnieniom sprzyja noszenie stringów i zbyt obcisłych majtek. Najlepszy wybór to bawełniana bielizna.
Depilacja
Badania dowodzą, że zbyt częsta depilacja nie działa dobrze na okolice intymne. Może je podrażniać i sprzyjać rozwojowi infekcji. Jak zatem się depilować, by okolice intymne na tym nie ucierpiały? Wystarczy raz w tygodniu. Maszynka, którą depilujemy skórę, powinna być wyparzona i dokładnie umyta. Warto zastosować również piankę lub żel antybakteryjny do golenia.
Odpowiednie kosmetyki
Mówiąc o prawidłowej higienie intymnej, nie można pominąć oczywiście używania odpowiednich kosmetyków pielęgnujących te okolice. Na co powinnyśmy zwrócić uwagę przy ich wyborze?
Po pierwsze musi być to produkt przetestowany dermatologicznie. Zwiększa to naszą pewność, że nie wywoła on reakcji alergicznej. Po drugie nie może zawierać on żadnych substancji zapachowych. Wpływają one negatywnie na kondycje okolic intymnych i sprzyjają rozwojowi infekcji. Po trzecie kosmetyk przeznaczony do higieny intymnej powinien zawierać przynajmniej trzy z następujących składników:
* lanolinę i oleje roślinne (natłuszczają okolice intymne);
* alantoinę i prowitaminę B5 (łagodzą podrażnienia);
* kwas mlekowy, wyciąg z nagietka lekarskiego (działają przeciwzapalnie i zabijają grzyby).
Co szkodzi okolicom intymnym?
Oprócz źle dobranej bielizny i kosmetyków kobiecym okolicom intymnym szkodzą również długie, gorące kąpiele, obcisłe spodnie, mydło, perfumowanie i wszystkie czynności oraz preparaty, które mogą zaburzyć ich naturalne pH oraz świeżość.
Infekcje okolic intymnych: Co je złagodzi?
Jeśli dopadła nas infekcja okolic intymnych, należy zgłosić się do ginekologa, który zbada dolegliwość i zastosuje odpowiednie leczenie. Jednak poza środkami farmakologicznymi pomóc mogą naturalne metody. Proponujemy trzy naprawdę skuteczne.
Nasiadówka w naparze z suszonego nagietka
Napar z nagietka działa przeciwzapalnie i bakteriobójczo. Złagodzi świąd oraz opuchliznę towarzyszącą infekcji okolic intymnych. Wystarczy zalać wrzątkiem dwie łyżki suszonego nagietka i poczekać aż napar się wystudzi. Następnie należy całość przelać do dużej miski i dopełnić wodą. Nasiadówka powinna trwać około 15 minut.
Kąpiel z dodatkiem olejku z oregano
Z kolei olejek oregano działa jak naturalny antybiotyk. Szczególnie dobrze radzi sobie z drożdżakami, które wywołują większość dolegliwości w okolicach intymnych. By je złagodzić, należy dodać do letniej kąpieli trzy łyżki olejku z oregano. Kąpiel powinna trwać minimum 15 minut.
Nasiadówka w płatkach owsianych
Płatki owsiane mają świetny wpływ na skórę. Łagodzą podrażnienia i głęboko ją nawilżają. Dzięki tym właściwościom dobroczynnie działają również na okolice intymne. Nasiadówka w płatkach owsianych złagodzi świąd i zmniejszy stan zapalny. By ją przygotować, wystarczy wsypać kilka łyżek płatków do dużej miski i zalać je ciepłą wodą. Nasiadówka powinna trwać minimum 15 minut.