Jak bezpiecznie wybielić skórę?

Wybielanie skóry to zabieg szczególnie popularny w krajach azjatyckich, gdzie jasna cera jest szczególnie pożądana. Także w Europie alabastrowa skóra przez wieki uznawana była za wzorzec piękna i jednoznacznie kojarzona z arystokratkami, które wszak nie musiały pracować w słońcu. Dziś moda na białą cerę powraca. Wiele kobiet pragnie mieć śnieżnobiałą skórę lub pozbyć się miejscowych przebarwień. Jak bezpiecznie wybielić skórę? Jest na to kilka domowych sposobów.

Domowe sposoby na bezpieczne wybielanie skóry
Domowe sposoby na bezpieczne wybielanie skóry123RF/PICSEL

Rozjaśnianie skóry: Na czym polega?

Składnikiem odpowiedzialnym za barwę cery jest melanina. Jej produkcja wzrasta, gdy w skórze pojawiają się wolne rodniki. Wówczas melanocyty produkują tyrozynazę — enzym, który utleniają wolne rodniki, w efekcie czego powstaje pigment odpowiedzialny za barwę skóry. Jak wybielić skórę? Aby rozjaśnić cerę, należy stosować składniki, które zmniejszą produkcję melaniny, obniżą ilość wolnych rodników i zablokują powstawanie tyrozyny - skutecznie z tymi zadaniami poradzą sobie naturalne antyoksydanty, w tym karotenoidy i witamina C.

Jak wybielić skórę? Maseczka z pomidora i limonki

Maseczka z pomidora i limonki pomoże wybielić skórę
Maseczka z pomidora i limonki pomoże wybielić skórę123RF/PICSEL

Bogatym źródłem karotenoidów są pomidory, zaś dużo witaminy C można znaleźć w limonce. Aby przygotować maseczkę należy zmiksować jednego pomidora z sokiem z jednej limonki. Maseczkę nałóż na oczyszczoną skórę i pozostaw na 15 minut. Po tym czasie spłucz twarz zimną wodą. Maseczkę możesz przechowywać w lodówce przez około tydzień. Zabieg powtarzaj trzy - cztery razy w tygodniu.

Wybielanie skóry: Okłady z nawłoci

Właściwości rozjaśniające wykazuje nawłoć
Właściwości rozjaśniające wykazuje nawłoć123RF/PICSEL

Bogata w antyoksydanty jest także nawłoć. Ziele nie tylko pomoże wybielić cerę, ale także pozbyć się problemów z nadmiarem sebum, rozszerzonymi porami, trądzikiem, pękającymi naczynkami czy łojotokiem. Nawłoć w postaci okładów można stosować punktowo lub przemywać nią twarz niczym tonikiem. Do przygotowania naparu potrzebna będzie szklanka wrzątku i łyżka suszonego lub świeżego ziela. Herbatę należy parzyć przez dziesięć minut. Gdy wystygnie zamocz wacik i przemyj nim twarz. Możesz też zastosować okłady w wybranym miejscu. Wówczas pozostaw wacik na skórze do wyschnięcia. Okłady z nawłoci dla najlepszego efektu należy stosować codziennie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas