Jak dbać o suchą cerę w sezonie grzewczym?

Zimny wiatr, mróz, przesuszone powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach, smog – jest wiele czynników, które niekorzystnie wpływają na twoją skórę w okresie jesienno-zimowym. Jednak w przypadku cery suchej działanie mroźnego lub suchego powietrza jest szczególnie szkodliwe. Poznaj wskazówki, jak sobie radzić z tym problemem.

Jesienią i zimą często borykamy się z problemem suchej skóry
Jesienią i zimą często borykamy się z problemem suchej skóry123RF/PICSEL

Sucha skóra jest cienka i bardzo wrażliwa na czynniki zewnętrzne ze względu na brak zachowanej równowagi hydrolipidowej w wierzchniej warstwie naskórka. Jeśli jesteś jej posiadaczką to na pewno nieobce ci są uczucie ściągnięcia, pieczenie, lekkie lub intensywne łuszczenie się i zaczerwienienia skóry. Sucha cera, w przeciwieństwie do odwodnionej, nie jest stanem przejściowym i wymaga mocnego nawilżenie przez cały rok. Jednak okres jesienno-zimowy to dla niej szczególnie trudny czas. Sprawdź, jak ją pielęgnować!

Zamień gorącą kąpiel na prysznic

Gorąca woda zmywa ze skóry lipidy, osłabiając płaszcz hydrolipidowy naskórka. Osłabienie bariery ochronnej, sprawia, że nasza skóra nie jest właściwie chroniona przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych, w efekcie czego skóra łatwiej ulega przesuszeniu i podrażnieniu. Aby temu zapobiec zamień gorącą kąpiel na mniej gorący prysznic.

Jeśli trudno ci się wyrzec ciepłych kąpieli zadbaj o uzupełnienie poziomu lipidów w skórze - dodaj do wanny kilka kropli silnie nawilżających olejków, np. oleju ze słodkich migdałów czy uszczelniającego skórę przed nadmierną utratą wilgoci oleju jojoba lub choćby łyżeczkę oliwy z oliwek.

Po umyciu nie trzyj skóry ręcznikiem, a jedynie delikatnie ją osuszaj przykładając materiał do ciała.

Osłabiony płaszcz hydrolipidowy nie zapewnia prawidłowej ochrony suchej skórze
Osłabiony płaszcz hydrolipidowy nie zapewnia prawidłowej ochrony suchej skórze123RF/PICSEL

Korzystaj z emolientów, zrezygnuj z mydła

Podobnie jak przy cerze bardzo wrażliwej musisz zrezygnować z kosmetyków, które mogą podrażnić i wysuszyć twoja skórę. Unikaj preparatów z alkoholem. Zrezygnuj z tradycyjnego mydła. Stosuj emolienty, których zadaniem jest natłuszczanie naskórka i tworzenie na jego powierzchni tzw. warstwy okluzyjnej, która zapobiega przesuszaniu się skóry. Emolienty to preparaty hipoalergiczne, więc świetnie sprawdzą się przy twojej wrażliwej, skłonnej do podrażnień cerze.

Zadbaj o płaszcz lipidowy skóry

W przypadku suchej skóry osłabiony płaszcz hydrolipidowy nie zapewnia jej prawidłowej ochrony, dlatego oprócz zadbania o odpowiednie nawilżenie musisz wspomóc organizm pomagając naprawić uszkodzoną barierę ochronną skóry. Szukaj kosmetyków zawierających składniki hydrofilowe, jak np. jak np. emulsja do ciała i twarzy Synchrourea. które skutecznie wiążą wodę zatrzymując ją w skórze, np. kwasu hialuronowego, kwasu mlekowego, kolagenu, gliceryny, mocznika, a także składników regenerujących i wzmacniających barierę ochronną, takich jak fosfolipidy, cholesterol czy ceramidy, które wzmocnią warstwę rogową skóry.

***Zobacz także***

Zimą skóra odwadnia się dwa razy szybciejNewseria Lifestyle/informacja prasowa
INTERIA.PL/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas