Reklama

Reklama

Jak dbać o suchą cerę w sezonie grzewczym?

Zimny wiatr, mróz, przesuszone powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach, smog – jest wiele czynników, które niekorzystnie wpływają na twoją skórę w okresie jesienno-zimowym. Jednak w przypadku cery suchej działanie mroźnego lub suchego powietrza jest szczególnie szkodliwe. Poznaj wskazówki, jak sobie radzić z tym problemem.

Sucha skóra jest cienka i bardzo wrażliwa na czynniki zewnętrzne ze względu na brak zachowanej równowagi hydrolipidowej w wierzchniej warstwie naskórka. Jeśli jesteś jej posiadaczką to na pewno nieobce ci są uczucie ściągnięcia, pieczenie, lekkie lub intensywne łuszczenie się i zaczerwienienia skóry. Sucha cera, w przeciwieństwie do odwodnionej, nie jest stanem przejściowym i wymaga mocnego nawilżenie przez cały rok. Jednak okres jesienno-zimowy to dla niej szczególnie trudny czas. Sprawdź, jak ją pielęgnować!

Zamień gorącą kąpiel na prysznic

Gorąca woda zmywa ze skóry lipidy, osłabiając płaszcz hydrolipidowy naskórka. Osłabienie bariery ochronnej, sprawia, że nasza skóra nie jest właściwie chroniona przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych, w efekcie czego skóra łatwiej ulega przesuszeniu i podrażnieniu. Aby temu zapobiec zamień gorącą kąpiel na mniej gorący prysznic.

Reklama

Jeśli trudno ci się wyrzec ciepłych kąpieli zadbaj o uzupełnienie poziomu lipidów w skórze - dodaj do wanny kilka kropli silnie nawilżających olejków, np. oleju ze słodkich migdałów czy uszczelniającego skórę przed nadmierną utratą wilgoci oleju jojoba lub choćby łyżeczkę oliwy z oliwek.

Po umyciu nie trzyj skóry ręcznikiem, a jedynie delikatnie ją osuszaj przykładając materiał do ciała.

Korzystaj z emolientów, zrezygnuj z mydła

Podobnie jak przy cerze bardzo wrażliwej musisz zrezygnować z kosmetyków, które mogą podrażnić i wysuszyć twoja skórę. Unikaj preparatów z alkoholem. Zrezygnuj z tradycyjnego mydła. Stosuj emolienty, których zadaniem jest natłuszczanie naskórka i tworzenie na jego powierzchni tzw. warstwy okluzyjnej, która zapobiega przesuszaniu się skóry. Emolienty to preparaty hipoalergiczne, więc świetnie sprawdzą się przy twojej wrażliwej, skłonnej do podrażnień cerze.

Zadbaj o płaszcz lipidowy skóry

W przypadku suchej skóry osłabiony płaszcz hydrolipidowy nie zapewnia jej prawidłowej ochrony, dlatego oprócz zadbania o odpowiednie nawilżenie musisz wspomóc organizm pomagając naprawić uszkodzoną barierę ochronną skóry. Szukaj kosmetyków zawierających składniki hydrofilowe, jak np. jak np. emulsja do ciała i twarzy Synchrourea. które skutecznie wiążą wodę zatrzymując ją w skórze, np. kwasu hialuronowego, kwasu mlekowego, kolagenu, gliceryny, mocznika, a także składników regenerujących i wzmacniających barierę ochronną, takich jak fosfolipidy, cholesterol czy ceramidy, które wzmocnią warstwę rogową skóry.

***Zobacz także***

INTERIA.PL/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: nawilżanie | skóra

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy