Jak działa woda brzozowa na włosy i skórę? Jakich efektów się spodziewać?
Sok z brzozy to naturalny specyfik, który zbierany jest z drzew wczesną wiosną. O jego dobroczynnych właściwościach wiele już zostało powiedziane, ale jak ma się do tego woda brzozowa? Choć brzmi podobnie, jest odrębnym produktem. Nie znajduje zastosowania w kuchni, lecz wykazuje fantastyczne działanie na kondycję włosów. Sięgać po nią powinny osoby, które bezskutecznie walczą z ich wypadaniem oraz przetłuszczaniem. Na tym jednak nie kończą się jej zalety. Sprawdź, jak działa woda brzozowa na włosy. Weź ją także pod uwagę podczas codziennej pielęgnacji skóry twarzy.
Woda brzozowa - co to takiego?
W pierwszej kolejności należy rozróżnić sok z brzozy i wodę brzozową. Nazwy bywają stosowane zamiennie, lecz jest to błąd.
Sok z brzozy jest pozyskiwany poprzez nacinanie pnia drzewa. Ma słodkawy smak i przezroczystą barwę, spożywać go należy tuż po zebraniu. Już po kilku dniach kwaśnieje i staje się nieświeży. W medycynie ludowej sok z brzozy był traktowany jako naturalny lek na wiele dolegliwości, w tym na bóle reumatyczne i problemy z układem moczowym.
Woda brzozowa produkowana jest głównie przemysłowo, lecz można przygotować ją też we własnym zakresie. Co ważne, jako roztwór soku z brzozy i alkoholu etylowego nie nadaje się do celów spożywczych! Znajduje jednak szerokie zastosowanie w dziedzinie pielęgnacji, zwłaszcza włosów i skóry, ponieważ nadal zawiera wszystkie cenne składniki (w tym witaminy i minerały), z których słynie brzozowy sok.
Woda brzozowa na włosy
Masz wrażenie, że twoje włosy się przerzedziły, a podczas każdego mycia czy szczotkowania zauważasz, że wypada ich znacznie więcej niż normalnie? Szukając wcierki na porost włosów, zainteresuj się wodą brzozową. Jak ją stosować? Najlepiej działa nałożona bezpośrednio na czystą skórę głowy, więc poświęć kilka minut, by wetrzeć kosmetyk dokładnie opuszkami palców. Śmiało możesz zostawić ją na kilka godzin lub nawet na całą noc. Stosuj regularnie co drugi lub trzeci dzień, a prawdopodobnie już po miesiącu zauważysz krótkie nowe włosy, tzw. baby hair.
Woda brzozowa pobudza wzrost włosów i wzmacnia cebulki, ale pomaga też w ograniczeniu i zrównoważeniu produkcji sebum odpowiadającego za nadmierne przetłuszczanie się włosów. Włącz wodę brzozową do systematycznej pielęgnacji, jeśli zmagasz się z łupieżem.
Woda brzozowa na skórę
Może zastąpić tonik do codziennego przemywania, nawilżania i odświeżania cery. Nadaje się do używania także w okolicach szyi oraz dekoltu. Kosmetyki, które zawierają wodę brzozową, przeznaczone są dla osób, które chcą rozjaśnić problematyczne przebarwienia, złagodzić podrażnienia i wyrównać koloryt skóry. Sprawdzają się w pielęgnacji cery tłustej oraz trądzikowej.
Co kryje woda brzozowa?
Pewnie zastanawiasz się, jakie właściwości wody brzozowej warunkują jej zbawienny wpływ na skórę i włosy. Pozytywne działanie na stymulowanie wzrostu włosów i poprawę ich kondycji wykazują przede wszystkim witaminy z grupy B. Biotyna oraz witamina B12 mają w tej dziedzinie kluczowe znaczenie i często są wykorzystywane w profesjonalnych kuracjach. Z kolei jeśli chodzi o działanie na skórę, nie do przecenienia jest obecność witaminy C, która ma nie tylko właściwości rozjaśniające, ale jest też składnikiem niezbędnym do produkcji kolagenu. To on stoi za sprężystością i elastycznością skóry.
Woda brzozowa - na co uważać?
Alkohol obecny w składzie może wzbudzać pewne wątpliwości. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że nie może występować on w stężeniu wyższym niż 20%. Ponadto wszechstronne właściwości soku z brzozy sprawiają, że woda brzozowa jest produktem, który stanie się cennym uzupełnieniem kosmetyczki. Jeśli obawiasz się wysuszającego działania alkoholu, odstaw preparat, gdy tylko zauważysz, że szkodzi kondycji twojej skóry.