Jak na dłoni

Dłonie - wizytówka i świadectwo kultury osobistej, jeden z najbardziej widocznych atrybutów urody. Ich wygląd dostarcza informacji o naszym temperamencie, osobowości stylu życiu oraz o aktualnym stanie naszego zdrowia. Jak o nie dbać - radzą specjaliści firmy Iwostin.

Dłonie są naszą wizytówką
Dłonie są naszą wizytówkąThetaXstock

W celu ochrony przed zranieniem, zimnem oraz promieniami słonecznymi panie nosiły rękawiczki. Szyto je z drogich jedwabi, atłasów, skór, wykańczano futrem.

Nie tylko w wyższych sferach dbano o ręce - wiejskie kobiety także miały wypróbowane sposoby na poprawianie stanu szorstkiej, zniszczonej pracą skóry. Jednym z nich było smarowanie dłoni gotowanymi ziemniakami rozgniecionymi z odrobiną tłuszczu i zawijanie ich w kawałki materiału. Takie okłady robiono na noc i zdejmowano dopiero następnego dnia rano.

Do pielęgnacji dłoni kobiety na całym świecie używały szeregu specyfików. Na przykład w Indiach powszechnie stosowano nacieranie skóry rąk wodą, w której wcześniej macerowały się bakłażany. Indonezyjska metoda na piękne dłonie to smarowanie ich kremem z bananów i oleju słonecznikowego lub mieszanką mleczka kokosowego i gliceryny.

Co zagraża naszym dłoniom?

Postęp cywilizacji i rozwój przemysłu sprawiły, że delikatna skóra dłoni zagrożona codziennie wpływem wielu dodatkowych niekorzystnych czynników - urazów mechanicznych, kontaktów z detergentami oraz z chlorowaną wodą. Często naskórek narażony jest na działanie szczególnie agresywnych substancji chemicznych zawartych w środkach piorących i wybielaczach. Efektem działania powyższych szkodliwych czynników oraz gwałtownych zmian temperatury, wysuszonego powietrza, wiatru i promieniowania UV jest przyspieszone starzenie się dłoni.

Dlaczego ręce wymagają szczególnej uwagi?

Skóra rąk odznacza się szczególną delikatnością, ponieważ nie posiada podskórnej tkanki tłuszczowej. Jest prawie zupełnie pozbawiona gruczołów łojowych, a obfituje w gruczoły potowe. W związku z tym ilość wydzielanego sebum (substancji tłuszczowej wydzielanej przez gruczoły łojowe, pokrywającej powierzchnię skóry cieniutką warstwą zapewniając jej odpowiednią wilgotność i elastyczność) jest dużo mniejsza niż na innych partiach ciała.

Zmniejsza to zdolność naskórka do zachowania wilgoci. Brak wody powoduje, że skóra staje się szorstka, postarzała i twarda. Dlatego zwłaszcza skóra dłoni narażonych na częsty kontakt ze szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, potrzebuje intensywnego nawilżania i regeneracji.

Oprócz czynników zewnętrznych mających wpływ na wygląd naszych dłoni, nie bagatelne znaczenie ma także nasz stan zdrowia. Błędy żywieniowe powodują schorzenia zdrowotne, które dostrzegalne są w zabarwieniu skóry. Przebarwienia skórne są niezwykle trudne do usunięcia. Wynika to z ich głębokiego umiejscowienia. Niewielkie efekty w tym zakresie dają zabiegi złuszczania naskórka.

Aby dłonie pozostały atrybutem naszej urody, prócz stosowania środków pielęgnacyjnych niezmiernie ważne jest równoczesne dbanie o higienę. Przez uszkodzony naskórek rąk do organizmu mogą wnikać bakterie oraz inne czynniki chorobotwórcze. Należy unikać wody chlorowanej oraz agresywnych, wysuszających skórę preparatów. Niszczącą one naturalną barierę ochronną, a skóra staje się szorstka i popękana.

Jakie kosmetyki?

W kosmetyce rozróżniamy produkty o działaniu profilaktycznym oraz regenerującym. Do pierwszej grupy należy zaliczyć kremy oraz inne preparaty pielęgnacyjne, które wzmacniają suchą skórę, hamują utratę wody oraz nawilżają dłonie. Równocześnie zapewniają delikatny film ochronny, który chroni skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Preparaty regenerujące uelastyczniają, natłuszczają i odżywiają zniszczony naskórek. Zapobiegają pierzchnięciu rąk oraz intensywnie regenerują dłonie szorstkie i popękane.

Oferta produktów przeznaczonych do pielęgnacji rąk jest obecnie bardzo bogata. Na rynku spotkać możemy kremy lekkie, do częstego stosowania w ciągu dnia. Chronią one skórę przed szkodliwym wpływem chemikaliów oraz innych czynników zewnętrznych. Dostępne są również kremy i maseczki odżywcze z aktywną formułą na noc, która pozwala na regenerację uszkodzonego naskórka. W pielęgnacji nocnej, zastosowanie bawełnianych rękawiczek optymalizuje działanie specyfiku.

Dodatkowa ochrona

Mimo postępu cywilizacyjnego kobiety nadal dodatkowo chronią dłonie używając gumowych i bawełnianych rękawiczek. Osłaniają one naskórek przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych oraz wpływem chemii gospodarczej przy wykonywaniu prac domowych. Panie wspomagają również pielęgnację rąk gimnastyką oraz masażami, które wykonują w trakcie nakładania różnych specyfików na dłonie.

Wypróbuj:
Krem pielęgnacyjny do rąk, Iwostin
Krem regenerujący do rąk, Iwostin

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas