Jak pielęgnować biust? Sposoby na piękne i jędrne piersi
Piersi to prawdziwy atrybut kobiecości. Zadbany i jędrny biust jest powodem do radości i każdej kobiecie dodaje pewności siebie. Tak naprawdę nie liczy się rozmiar piersi, ale ich jędrność i elastyczna skóra, a przede wszystkim zdrowie. Dlatego tak ważna jest regularna pielęgnacja, samodzielne badanie piersi oraz kontrolne wizyty u lekarza połączone z badaniem USG lub mammografią. Podpowiadamy, co zrobić, by jak najdłużej cieszyć się pięknym i zdrowym biustem.
Dobry biustonosz to podstawa
Badania wykazały, że nawet 80% Polek nosi za luźne w obwodzie biustonosze o zbyt małych miseczkach. Dlatego każda kobieta przynajmniej raz powinna wybrać się do sklepu z usługami brafitterki, by dokładnie zmierzyć obwód pod piersiami. Pomiar powinien być tak wykonany, by przód i tył centymetra krawieckiego znajdował się na tej samej wysokości oraz ciasno przylegał. Pomiar zaokrągla się najczęściej w dół (np. 73 cm to obwód biustonosza 70). Miseczkę stanika należy tak dobrać, by piersi idealnie się w niej mieściły – nie mogą wydostawać się z boku biustonosza, pod nim, a także wystawać górą poza miseczkę. Warto też wiedzieć, że rozmiar miseczki jest dopasowany do obwodu, tzn. miseczka D jest inna np. w rozmiarze 70 i 80.
Ćwiczenia na jędrne piersi
Dla jędrnych piersi najlepsze jest pływanie, aquaerobic i damskie pompki, a także wszelkie ćwiczenia wzmacniające i rozwijające klatkę piersiową. Ważne, aby w trakcie aktywności fizycznej nosić specjalny sportowy biustonosz, który chroni piersi przed opadaniem w trakcie ruchu.
Ujędrniające masaże i nawilżanie
Każdego dnia warto masować piersi kolistymi ruchami skierowanymi ku górze. Jednocześnie można używać nawilżających masek, kremów lub balsamów zawierających witaminy A i E. Domową maseczkę ujędrniająco-nawilżającą możesz też przygotować samodzielnie. Wystarczy, że zetrzesz dwa jabłka i dodasz je do 2 litrów mleka, a całość będziesz gotować do uzyskania jednolitej gęstej masy. Po ostygnięciu należy nałożyć ją na piersi na 15 minut, a następnie spłukać chłodną wodą.
Peeling i zimna woda
W trakcie kąpieli czy prysznicu polewaj piersi na zmianę strumieniem ciepłej i zimnej wody (piersi nie lubią długich i gorących kąpieli). Taki zabieg rewelacyjnie wpływa na skórę i pozwala zachować jędrność biustu. Od czasu do czasu warto stosować też delikatne peelingi przeznaczone do pielęgnacji piersi. Dzięki nim pozbędziesz się martwego naskórka, a skóra biustu stanie się bardziej elastyczna i delikatna w dotyku.
Dieta dla piersi
Zdrowa dieta nie tylko zapewni większą elastyczność piersi, ale zapobiegnie również nadwadze (a co za tym idzie szkodliwym dla piersi restrykcyjnym dietom odchudzającym) i zmniejszy ryzyko wystąpienia groźnych chorób. Dlatego każdego dnia powinno się jeść dużo warzyw i owoców (a szczególnie cytrusów zawierających substancję hamującą rozwój guzów piersi). Z kolei procesy starzenia się opóźniają ciemne winogrona i borówki. Dieta powinna być też bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, a więc w orzechy i ryby morskie, oraz produkty sojowe, ponieważ zmniejszają one ryzyko wystąpienia nowotworu piersi. Ważne jest także picie dużej ilości niegazowanej wody mineralnej, a także zielonej herbaty. Unikać powinno się palenia papierosów oraz nadmiernego spożywania alkoholu.
Badaj się regularnie
Wczesne wykrycie raka piersi daje niemal 100% szans na całkowite wyleczenie. Dlatego tak ważne jest samodzielne badanie piersi – powinno się je wykonywać co miesiąc, najlepiej kilka dni po zakończeniu miesiączki (między 6. a 9. dniem cyklu). Rękę nad badaną piersią należy unieść w górę, a drugą masować biust kolistymi ruchami. Jeśli zauważysz jakiekolwiek guzki lub zgrubienia, jak najszybciej zgłoś się do lekarza. Najprawdopodobniej będzie to niegroźna torbiel lub inna łagodna zmiana.
Kobiety do 40. roku życia powinny się też przynajmniej raz w roku zgłaszać na badanie USG piersi. Po tym czasie struktura piersi się zmienia i skuteczniejsza jest mammografia, którą do 50. roku życia wykonuje się raz na dwa lata, a następnie co roku.