​Jak powstawały kosmetyki? Oto 12 nieznanych faktów

Lubisz się malować i buszować po sklepowych półkach z kosmetykami do makijażu? Oto kilka faktów o tym, jak powstawały kosmetyki, które z pewnością cię zainteresują. Jak powstała pomadka? Skąd się wzięła moda na opaleniznę? Przeczytaj!

Skąd się bierze czerwony barwnik w szmince? Odpowiedź zaskakuje
Skąd się bierze czerwony barwnik w szmince? Odpowiedź zaskakuje123RF/PICSEL

Gdzie powstały kosmetyki?

Historia kosmetyki i kosmetyków rozpoczyna się w starożytnym Egipcie. By zachować młody wygląd oraz mieć świeżą i jędrną skórę, Egipcjanki sięgały po mleko i miód, naturalne oleje i woski. Używano też bardziej egzotycznych składników. Do starożytnych mydeł dodawano mieszankę popiołu i gliny, zaś skórę wygładzano przy pomocy mielonego alabastru. Prawdopodobnie właśnie ten kosmetyk dał początek współczesnym peelingom. W kosmetykach pojawiały się też miedź i ołów.

Pierwszy makijaż

Także w Egipcie powstał pierwszy makijaż: kobiety malowały dolną powiekę na czarno i przyciemniały rzęsy.

Kleopatra i złoto

Egipska królowa Kleopatra nakładała na twarz maseczkę z czystego złota, mając nadzieję, że w ten sposób zatrzyma młodość. Nie wiadomo jednak, czy robiła to, wierząc w trwałość najdroższego kruszcu, czy znając lecznicze właściwości złota. Przez wiele lat ludzie dodawali drobinki złota do lekarstw i kosmetyków, doceniając jego przeciwzapalne i łagodzące działanie. Współcześnie, ukochane przez Kleopatrę maski ze złota można znów spotkać w gabinetach kosmetycznych.

Kto wynalazł pomadkę?

Szminka została stworzona przez mieszkanki starożytnej Mezopotamii (ok. 3500 lat p.n.e.), które mieszały pastę z drobinkami cennych kamieni. Egipcjanki, by osiągnąć czerwoną pomadkę, dodawały do niej koszenilę - barwnik pochodzący z pancerzy określonych gatunków insektów. Co ciekawe, barwnik koszenilowy stosuje się w kosmetyce i przemyśle spożywczym do dnia dzisiejszego.

Pierwszy lakier do paznokci

Pierwszy lakier do paznokci powstał w Chinach w 3000 lat p.n.e. przez zmieszanie białek jajek, wosku pszczelego, gumy i zabarwionego proszku. Nowoczesny lakier do paznokci, w formule, którą znamy do dziś powstał w roku 1919 i miał kolor różowy.

Łysa Mona Liza

W XV wieku kobiety wolały nie mieć włosów na twarzy. Z powodu tego stylu mody słynna Mona Liza nie ma brwi.

Makijaż to zło

W XVIII wieku w Anglii przyjęto prawo, które pozwalało mężczyznom rozwieść się z żoną, jeśli przyłapią ją na robieniu makijażu. W późniejszym okresie królowa Wiktoria publicznie oświadczyła, że publiczne pokazywanie się z pomalowaną twarzą jest niewłaściwe i wulgarne.

Pierwsze dezodoranty miały formę kremu i były nakładane palcami
Pierwsze dezodoranty miały formę kremu i były nakładane palcami123RF/PICSEL

Naturalny róż

Zanim wynaleziono róż do policzków, kobiety osiągały naturalnie wyglądające rumieńce, szczypiąc się w policzki.

Dezodorant w słoiku

Pierwszą marką dezodorantów na świecie był "Mum", który powstał w Filadelfii w 1888 roku. Zawierał cynk i aluminium, które miały chronić przed nadmiernym poceniem. Początkowo dezodorant miał formę kremu, był sprzedawany w słoiczkach i  nakładany palcem. Dopiero w 1952 do sprzedaży trafił dezodorant w kulce, który został zainspirowany długopisem kulkowym.

Opalona Coco Chanel

Modę na opaleniznę wypromowała Coco Chanel po tym, jak w latach 20. XX w. sama opaliła się podczas rejsu po Riwierze Francuskiej. Dało to początek masowej produkcji kosmetyków do opalania, które dobrze sprzedawały się przede wszystkim w USA. Modzie na opaleniznę nigdy nie uległy Azjatki, które zawsze uważały, że elegancka jest ballada skóra.

Makijaż taki niebezpieczny

Czy makijaż może być niebezpieczny? Tak, choć wcale nie chodzi tu o skład kosmetyków i ewentualne alergie. Jak obliczyli Amerykanie (którzy potrafią obliczyć wszystko), większość kobiet choć raz w życiu doznała poważnego urazu podczas robienia makijażu, polegającego na włożeniu szczoteczki do tuszu do oka.

Ile kosztuje makijaż?

Mniejsze i większe urazy nie zniechęcają jednak pań do tego, by nadal się malować. Jak obliczono (znów Amerykanie, a jakże) w ciągu całego swojego życia każda kobieta wydaje na kosmetyki średnio 15 tysięcy dolarów. Ile wydaje każda Polska? Tego nie wiemy, wiemy zaś, że każdego roku w naszym kraju kupowane są kosmetyki do makijażu o wartości 2 miliardów złotych (dane Euromonitor International za rok 2017).

Uraz okaz spowodowany szczoteczką do nakładania tuszu to częsty wypadek wielu kobiet
Uraz okaz spowodowany szczoteczką do nakładania tuszu to częsty wypadek wielu kobiet123RF/PICSEL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas