Reklama

Reklama

​Jak powstawały kosmetyki? Oto 12 nieznanych faktów

Lubisz się malować i buszować po sklepowych półkach z kosmetykami do makijażu? Oto kilka faktów o tym, jak powstawały kosmetyki, które z pewnością cię zainteresują. Jak powstała pomadka? Skąd się wzięła moda na opaleniznę? Przeczytaj!

Gdzie powstały kosmetyki?

Reklama

Historia kosmetyki i kosmetyków rozpoczyna się w starożytnym Egipcie. By zachować młody wygląd oraz mieć świeżą i jędrną skórę, Egipcjanki sięgały po mleko i miód, naturalne oleje i woski. Używano też bardziej egzotycznych składników. Do starożytnych mydeł dodawano mieszankę popiołu i gliny, zaś skórę wygładzano przy pomocy mielonego alabastru. Prawdopodobnie właśnie ten kosmetyk dał początek współczesnym peelingom. W kosmetykach pojawiały się też miedź i ołów.

Pierwszy makijaż

Także w Egipcie powstał pierwszy makijaż: kobiety malowały dolną powiekę na czarno i przyciemniały rzęsy.

Kleopatra i złoto

Egipska królowa Kleopatra nakładała na twarz maseczkę z czystego złota, mając nadzieję, że w ten sposób zatrzyma młodość. Nie wiadomo jednak, czy robiła to, wierząc w trwałość najdroższego kruszcu, czy znając lecznicze właściwości złota. Przez wiele lat ludzie dodawali drobinki złota do lekarstw i kosmetyków, doceniając jego przeciwzapalne i łagodzące działanie. Współcześnie, ukochane przez Kleopatrę maski ze złota można znów spotkać w gabinetach kosmetycznych.

Kto wynalazł pomadkę?

Szminka została stworzona przez mieszkanki starożytnej Mezopotamii (ok. 3500 lat p.n.e.), które mieszały pastę z drobinkami cennych kamieni. Egipcjanki, by osiągnąć czerwoną pomadkę, dodawały do niej koszenilę - barwnik pochodzący z pancerzy określonych gatunków insektów. Co ciekawe, barwnik koszenilowy stosuje się w kosmetyce i przemyśle spożywczym do dnia dzisiejszego.

Pierwszy lakier do paznokci

Pierwszy lakier do paznokci powstał w Chinach w 3000 lat p.n.e. przez zmieszanie białek jajek, wosku pszczelego, gumy i zabarwionego proszku. Nowoczesny lakier do paznokci, w formule, którą znamy do dziś powstał w roku 1919 i miał kolor różowy.

Łysa Mona Liza

W XV wieku kobiety wolały nie mieć włosów na twarzy. Z powodu tego stylu mody słynna Mona Liza nie ma brwi.

Makijaż to zło

W XVIII wieku w Anglii przyjęto prawo, które pozwalało mężczyznom rozwieść się z żoną, jeśli przyłapią ją na robieniu makijażu. W późniejszym okresie królowa Wiktoria publicznie oświadczyła, że publiczne pokazywanie się z pomalowaną twarzą jest niewłaściwe i wulgarne.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje