Jak pozbyć się wrastających paznokci?

Na pewno każdy z nas miał kiedyś problem z wrastającymi paznokciami. Dzieje się tak u osób, które najczęściej dużo chodzą, uprawiają sport lub noszą obcisłe obuwie. Wrastający paznokieć wywołuje nieznośny ból wokół obszaru paznokcia i jest pewnym rodzajem infekcji grzybiczej, która nieleczona rozprzestrzenia się na resztę paznokci. Istnieją jednak domowe sposoby, aby wyleczyć uciążliwy problem wrastających paznokci.

Wrastające paznokcie
Wrastające paznokcie© Photogenica

Siarczan magnezu

moczenie stóp
© Photogenica

Sól Epsom znana również jako siarczan magnezu czy sól angielska ma właściwości, które łagodzą obolałą skórę wokół paznokcia. Siarczan magnezu ma wiele korzyści dla zdrowia i może działać jako środek dezynfekujący. W pozbyciu się bólu może pomóc namoczenie stopy w wodzie z dodatkiem soli, kąpiel powinna trwać ponad dwadzieścia minut.

Ocet jabłkowy

Dodanie kilku kropli octu jabłkowego do wody i namoczenie stopy przez około dwadzieścia pięć minut łagodzi nieznośny ból. Ocet można również stosować bezpośrednio na uszkodzony paznokieć, na wacik należy wylać kilka kropli octu i przyłożyć do rany.

Odpowiednie obuwie

wygodne obuwie
© Photogenica

Noś buty z odkrytymi palcami, takie jak sandały czy japonki. Stopy wystawione na działanie powietrza mogą wygoić się szybciej. Warto również zainwestować w skórzane obuwie, które przepuszcza powietrze i dopasowuje się kształtem do stopy.

Olej z białego kwiatu

Tradycyjny olej z białego kwiatu posiada właściwości lecznicze, które mogą być stosowane w leczeniu bólu powodowanego wrastającymi paznokciami. Olej został wykonany z połączenia wielu olejów roślinnych, takich jak eukaliptus, lawenda i mięta. Wacik należy namoczyć w oleju i rozprowadzić delikatnie dookoła wrośniętego paznokcia. Olejek z białego kwiatu absolutnie nie nadaje się do spożycia, ponieważ jest trujący.

Antybiotyk w kremie

antybiotyk na paznokcie
© Photogenica

Gdy wrastający paznokieć jest na tyle uciążliwy, że wybieramy się do lekarza, na pewno dostaniemy maść z antybiotykiem. Stosuje się ją na małych obszarach gdzie występuje infekcja. W trakcie używania maści koniecznie należy ochronić paznokcie bandażem. Zapobiegnie to powstawaniu kolejnych podrażnień.

Moczenie stóp w ciepłej wodzie

Moczenie stóp przez około dwadzieścia minut pomoże w złagodzeniu obrzęku i bólu. Czynność możemy powtórzyć nawet kilka razy dziennie. Pamiętajmy aby woda nie była zbyt gorąca!

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas