Jak prawidłowo czyścić uszy?

Uczucie zatkania, niedosłuch oraz ból mogą być wynikiem nadmiaru woskowiny w przewodzie słuchowym. Dlatego podczas codziennej pielęgnacji, nie powinno się pomijać mycia uszu. Niestety, wielu z nas w tym celu używa patyczka kosmetycznego, który się do tego celu nie nadaje. Jego nieumiejętne stosowanie może wzmóc wydzielanie woskowiny, spowodować powstanie czopu, a także uszkodzić błonę bębenkową. Dlatego trzeba zerwać ze starymi przyzwyczajeniami i myć uszy w prawidłowy sposób.

Czyszczenie uszu patyczkiem
Czyszczenie uszu patyczkiem ©123RF/PICSEL
Baranek z patyczków do uszu - jak go zrobić?Interia DIY

Jeśli nie patyczkiem, to czym?

Prysznic
©123RF/PICSEL

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czym czyścić uszy, skoro nie można posługiwać się patyczkami? Odpowiedź jest prosta: w codziennej higienie wystarczy zwykła woda z dodatkiem odrobiny mydła. Można myć nią zewnętrzną część ucha, np. podczas brania prysznica. Patyczki kosmetyczne służą włącznie do pielęgnacji małżowiny. Woskowina rozpuszcza się samoczynnie, jednak czasem może powstać w uchu czop, który trzeba rozpuścić, np. płukaniem.

Płukanie uszu

Patyczki odchodzą do lamusa
©123RF/PICSEL

Płukanie uszu jest jedną z metod czyszczenia ich z zalegającej woskowiny. Zabieg ten wykonuje laryngolog, ale można w bezpieczny sposób wypróbować go w domu. Wystarczy przygotować strzykawkę (o pojemności 20/30ml) sól fizjologiczną lub wodę utlenioną. Ciecz należy nabrać strzykawką, przyłożyć ją do otworu słuchowego i powoli wprowadzać ją do środka. Należy nie robić tego zbyt intensywnie, a w przypadku uczucia bólu, natychmiast zabieg przerwać.

Parafina

Ciepła parafina
©123RF/PICSEL

Jeśli ucho jest zatkane czopem z woskowiny, można w prosty sposób rozpuścić go parafiną. Wystarczy ją odrobinę podgrzać (mniej więcej do 36 stopni Celsjusza) i wlać do ucha. Wcześniej dobrze jest się położyć na boku, co znacznie ułatwi jej wprowadzenie. Po kilku minutach można się podnieść – rozpuszczony wosk wypłynie.

Preparaty z apteki

W aptekach są do nabycia specjalne krople rozpuszczające woskowinę oraz specjalne irygatory do płukania wnętrza ucha (solą fizjologiczną lub wodą utlenioną). Ich stosowanie jest bezpieczne, ponieważ ich skład jest zbliżony do składu woskowiny. Profilaktycznie można je stosować dwa razy w tygodniu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas