Jak przygotować naszą skórę do zimy?

Jesień to czas solidnych przygotowań do zimy, których wymaga nie tylko nasz dom i ogród, ale także nasze zdrowie. Szczególnej ochrony i zabezpieczenia potrzebuje również nasza skóra, która w okresie niskich temperatur ulega pękaniu i niszczeniu. Dlatego, jeszcze w początkowej fazie jesieni powinniśmy zadbać o jej solidne przygotowanie na zimę. Oto kilka najważniejszych zabiegów, które należy wykonać, by zapewnić naszej skórze odpowiednią ochronę przed zimą.

article cover
©123RF/PICSEL

Nawilżenie to podstawa

©123RF/PICSEL

Po lecie, czyli okresie kilku miesięcy przebywania na słońcu, nasza skóra bezsprzecznie wymaga głębokiego nawilżenia. Powinniśmy zapewnić jej to jeszcze w czasie lata, ale również wtedy, gdy zaczyna się kolejna pora roku. Nawilżanie skóry jesienią ma jednak nieco inny cel – przygotowanie jej na zimę. Zabiegi nawilżające należy rozpocząć jeszcze wczesną jesienią, gdyż później temperatury lubią szybko schodzić w dół, podrażniając skórę. Balsamuj ciało rano i wieczorem odpowiednio dobranym kremem. Do pielęgnacji twarzy używaj kremu do twarzy, najlepiej o przedłużonym działaniu nawilżającym. Takie zabiegi ochronią naszą skórę przed nadmiernym przesuszaniem.

Chroń skórę przed niskimi temperaturami

Jesień, choć bywa ciepła, wieczorami może nas zaskoczyć naprawdę niskimi temperaturami! To kolejny powód, dla którego nasza skóra jesienią wymaga szczególnej ochrony. Jeśli czujesz, że temperatury na zewnątrz mogą jej szkodzić, ubieraj się ciepło i smaruj tłustym kremem obszary skóry narażone na kontakt z zimnem. Mowa tutaj głównie o dłoniach, ustach, szyi i nosie. Jeśli zachodzi taka potrzeba ubieraj rękawiczki i szalik!

Oczyszczaj skórę, ale z głową!

©123RF/PICSEL

W okresie jesieni i zimy powinniśmy dbać również o odpowiednie oczyszczenie naszej skóry. Musimy pamiętać, że nie tylko w lecie wymaga ona solidnej pielęgnacji. Jednak musimy robić to umiejętnie, czyli tak, by jej nie przesuszać. Dlatego na okres chłodniejszych miesięcy wybierz żel lub inny preparat myjący, który będzie posiadał konsystencję mleczka lub kremu. Dzięki temu oczyścisz swoją skórę, a także dostatecznie ją nawilżysz, chroniąc jednocześnie przed przesuszeniem. Dotyczy to zarówno pielęgnacji twarzy, jak i ciała.

Wykonuj zabiegi kosmetyczne

W okresie jesieni warto częściej wykonywać również zabiegi kosmetyczne, które efektywniej działają w okresie niskich temperatur niż latem. Mowa tutaj o różnego rodzaju delikatnych peelingach i maskach, które będą stanowić również doskonałe przygotowanie skóry na zimę. Warto pamiętać, żeby wybierać te, które nie podrażnią naszej skóry.

Natłuszczaj skórę

©123RF/PICSEL

Gdy temperatury na zewnątrz zaczną naprawdę znacząco spadać to znak, że przyszedł czas na zabiegi olejkami. Doskonale sprawdzają się one w zaawansowanej zimie, szczególnie u osób, które przebywają długo na zewnątrz. Jeśli czujesz, że mimo codziennego nawilżania twoja skóra nadal jest przesuszona, smaruj ją codzienne olejkami. Zatrzymują one wodę w organizmie, jednocześnie chroniąc skórę przed starzeniem się.

Unikaj peelingów gruboziarnistych

W jesieni nie powinno się fundować naszej skórze peelingów gruboziarnistych, ponieważ działają one drażniąco i usuwają naturalną barierę skóry. Jeśli chcesz oczyścić swoją skórę, zastosuj peeling enzymatyczny, który jednocześnie ją nawilży. Do złuszczania skóry doskonale nadają się również balsamy do ciała z kwasami AHA i BHA.

Unikaj gorących kąpieli

Gorące kąpiele są popularne jesienią i zimą, ale niestety nie do końca dobre dla naszej skóry, ponieważ ją przesuszają. Zbyt długi kontakt skóry z wodą sprawia, że zniszczeniu ulega jej płaszcz ochronny, zwłaszcza wtedy, gdy woda jest zbyt ciepła. Ponadto, skóra i cały organizm mają trudność przystosować się do zmian temperatury, co skutkuje chorobami i uszkodzeniem skóry. Zaleca się zatem, żeby kąpiele jesienią i zimą były krótkie i nie bardzo gorące. Zyskają na tym nasza skóra i zdrowie.

Jedz dużo owoców i warzyw

art
©123RF/PICSEL

Warzywa i owoce to naturalne magazyny cennych witamin, które zapewniają naszej skórze dobrą kondycję. Dlatego w okresie jesieni powinniśmy zadbać o dostarczanie naszemu organizmowi ich odpowiedniej ilości. Dodawaj zatem warzywa do zup i potraw, a na deser jedz sałatki owocowe. Wzmocnisz dzięki temu swoje zdrowie i kondycję skóry.

Pamiętaj, że odpowiednia pielęgnacja skóry jesienią jest bardzo istotna. Tylko dzięki odpowiednim zabiegom prawidłowo zabezpieczysz ją przed zimą.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas