Jak samodzielnie sprawdzić, czy masz przesuszoną skórę? Jest na to prosta metoda

Zima to czas, kiedy z powodu mrozu i chłodnego wiatru nasza skóra jest szczególnie narażona na przesuszenie. Nie znaczy to jednak, że o tej porze roku należy automatycznie stosować kosmetyki nawilżające. Najpierw warto sprawdzić, czy skóra rzeczywiście potrzebuje dodatkowego nawodnienia. Sygnały, które mogą świadczyć o jej przesuszeniu, bywają bowiem mylące. Jest jednak prosty sposób na to, by samodzielnie przetestować i ocenić kondycję skóry.

Sposobem na sprawdzenie, czy skóra jest odwodniona, jest delikatne uszczypnięcie skóry na dłoni lub policzku
Sposobem na sprawdzenie, czy skóra jest odwodniona, jest delikatne uszczypnięcie skóry na dłoni lub policzku123RF/PICSEL

Podrażnienie, widoczne przesuszenie, ściągnięcie - to najczęstsze sygnały wskazujące na to, że skóra jest odwodniona i potrzebuje nawilżenia. Wskazujące, ale nie dające pewności. Istnieje jednak jeden niezawodny test, aby określić, czy skóra rzeczywiście jest przesuszona. Jego wykonanie zajmuje zaledwie minutę.

- Najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy twoja skóra jest odwodniona, jest delikatne uszczypnięcie skóry na dłoni lub policzku - mówi kosmetyczka gwiazd Joanna Vargas w rozmowie z "MindBodyGreen". I wyjaśnia, że jeśli skóra po uszczypnięciu szybko odzyskuje swój kształt, to znaczy, że jest sprężysta i elastyczna, a co za tym idzie odpowiednio nawodniona.

- Jeśli jednak skóra nie odzyskuje kształtu, pozostaje pomarszczona, a do tego w miejscu uszczypnięcia odczuwamy nieprzyjemne napięcie, to znak, że jest zbyt sucha i należy zadbać o jej właściwe nawodnienie - mówi ekspertka.

W takim wypadku Joanna Vargas radzi, by przede wszystkim pić odpowiednią ilości wody albo jeść produkty bogate w wodę. Należy również właściwie pielęgnować cerę, najlepiej używając kosmetyków zawierających kwas hialuronowy. Ten składnik jest szczególnie przydatny zimą, kiedy dużo czasu spędzamy w ogrzewanych pomieszczeniach, gdzie nasza zdecydowanie szybciej traci wodę.

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas