Jak się pozbyć rozstępów

„Nie jestem gruba, a mimo to na biodrach i biuście mam już rozstępy. Pojawiły się, gdy szybko przytyłam o rozmiar. Czy da się ich pozbyć? Jak im zapobiec w przyszłości?”.

Efekt domowych zabiegów będzie najlepszy, jeśli użyjemy specjalistycznych kosmetyków
Efekt domowych zabiegów będzie najlepszy, jeśli użyjemy specjalistycznych kosmetyków123RF/PICSEL

Regularnie masując ciało, możemy wzmocnić skórę i poprawić jej wygląd

Efekt domowych zabiegów będzie najlepszy, jeśli użyjemy specjalistycznych kosmetyków, stymulujących odnowę skóry.

Warto sięgać po preparaty wieloskładnikowe, bo to zwiększa szansę, że komórki skóry na nie zareagują i przyspieszą regenerację naskórka. Rozstępy to blizny trudne do usunięcia. Dlatego dobór składników zależy od tego, czy chcemy zmniejszyć świeże czy stare zmiany.

Nowe wyglądają gorzej, bo są różowoczerwone, ale łatwiej je zredukować niż zadawnione, w odcieniu bieli. Do wygładzania świeżych zmian najlepsze są preparaty z komponentami, które uelastyczniają i rozjaśniają skórę oraz poprawiają mikrokrążenie. Sprężystość przywraca m.in. wyciąg z dyni, kwas foliowy i Centella asiatica (wąkrotka azjatycka), przyspieszająca gojenie ran.

Mikrokrążenie usprawniają kofeina, witamina PP i teofilina (wyciąg z herbaty). By zmniejszyć widoczność starych rozstępów, trzeba używać kosmetyku, który dodatkowo zawiera substancje złuszczające, m.in. alfahydroksykwasy, papaina.

Dr n. biol. Renata Dębowska

Dzięki zabiegom kosmetycznym rozstępy będą spłycone i rozjaśnione

Na zabieg u kosmetyczki warto się zdecydować w przypadku świeżych, zaczerwienionych rozstępów.

Jako jedną z najskuteczniejszych metod polecam mezoterapię bezigłową. Łączy się ją z terapią światłem LED. Najpierw kosmetyczka ściera naskórek w okolicy blizn jałowym papierem ściernym. Potem za pomocą fal radiowych wprowadza do skóry substancje pobudzające produkcję kolagenu. Na koniec naświetla te okolice lampą LED, której czerwone światło przyspiesza regenerację.

Aby znacznie wygładzić skórę i rozjaśnić rozstępy, konieczna jest seria minimum czterech zabiegów co dwa tygodnie, gdyż synteza kolagenu następuje w czasie trzech miesięcy. Cena mezoterapii: od 300 zł.

Jeśli rozstępy są niewielkie, pomóc może masaż wykonywany tzw. bańką pod ciśnieniem. Zabieg poprawia krążenie i dotlenia skórę. Odzyskuje ona zdrowy koloryt i napięcie, a rozstępy stają się mniej widoczne. Do zmniejszania rozstępów na piersiach stosuje się mikronakłuwanie rollerem. Zabieg poprawia napięcie wiotkiej skóry i rozjaśnia rozstępy. Dopełnieniem będzie systematyczna domowa pielęgnacja.

Śnieżyna Michalska, kosmetyczka

Usuwanie trudnych rozstępów jest domeną medycyny estetycznej

Chociaż zmiany, popularnie nazywane rozstępami, dostrzegamy gołym okiem w naskórku, naprawdę dotyczą skóry właściwej. Wiążą się one z ubytkiem tkanki i należą do tzw. blizn zanikowych (ubytek włókien kolagenu możemy wyczuć, dotykając rozstępu palcami). Dlatego są trudne do zniwelowania.

Ale przy użyciu metod medycyny estetycznej można uzyskać bardzo dobre efekty – poprawić strukturę tkanki, a nawet wytworzyć nową. Nie da się tego jednak osiągnąć podczas jednego zabiegu. Plan i rodzaj kilkuetapowej terapii lekarz dobiera indywidualnie, po konsultacji z pacjentką.

By odbudować tkankę, stosuje się m.in.: peelingi chemiczne, stymulację kolagenu metodą mezoterapii, laser frakcyjny oraz RF, czyli mikronakłuwanie i podgrzewanie rozstępów. Najlepsze rezultaty osiąga się, łącząc różne metody niwelowania zmian.

Nowością jest m.in. zabieg spłycania rozstępów kwasem TCA z nadtlenkiem wodoru. Preparat ten działa głęboko w skórze właściwej, stymulując kolagenogenezę. W połączeniu z laseroterapią daje to spektakularne rezultaty.

Lek. med. Marta Pelc

Olivia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas