Jak stres wpływa na nasz wygląd?

Mało kogo trzeba dzisiaj uświadamiać, że stres działa destrukcyjnie zarówno na nasze zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Jest jednym z najpopularniejszych czynników wywołujących przewlekłe choroby, w tym nowotwory i schorzenia psychiczne. Jednak to nie wszystko. Stres bardzo negatywnie odbija się również na naszym wyglądzie. Może być przyczyną trądziku i otyłości, które powodują niską samoocenę. Jak stres wpływa na nasz wygląd i jak sobie z nim radzić? Na te pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu.

article cover
©123RF/PICSEL

Trądzik

©123RF/PICSEL

To jeden z najczęstszych negatywnych skutków stresu. Wewnętrzne napięcie zazwyczaj objawia się krostkami na twarzy, brakiem witalności, a także zwiększoną ilością sebum. W konsekwencji trądzik przybiera na sile, a my znowu się denerwujemy. Jest w tym sens? Oczywiście, że nie ma! Dlatego powinniśmy definitywnie unikać stresu i umieć sobie z nim radzić. Jeśli miewasz problemy z trądzikiem, pamiętaj o regularnym oczyszczaniu twarzy i odpowiedniej diecie. Warzywa i woda to podstawa jadłospisu osób z problemami skórnymi.

Przebarwienia na twarzy

W wyniku stresu na naszej skórze mogą powstawać również nieestetyczne przebarwienia. To wynik działania tzw. glikokortykoidów, które sprawiają, że bariera skórna jest nadwrażliwa, skóra odwadnia się, a na twarzy pojawiają się przebarwienia, widoczne naczynka, a także charakterystyczne rumieńce. Jeśli na twojej skórze występują przebarwienia, pierwszorzędnie rozpraw się ze stresem. Dużo wypoczywaj i uprawiaj sport. By, złagodzić nieestetyczne zmiany skórne, stosuj kremy głęboko nawilżające, zawierające dużą ilość emolientów.

Cienkie, łamliwe i wypadające włosy

©123RF/PICSEL

Wypadające włosy to, podobnie jak wypryski, bardzo częsty „zewnętrzny” skutek stresu. Jeśli jest on przewlekły, efekty widać od razu w kondycji naszych włosów – stają się słabe, wypadają i wyglądają nieatrakcyjnie. Jeśli i ciebie dotknął ten problem, pierwszorzędnie musisz poradzić sobie ze stresem, a następnie wzmocnić włosy.

Zszarzała skóra i podkowy pod oczami

Stres to również zmęczenie. Nieprzypadkowo kojarzymy go z zszarzałą skórą i podkrążonymi oczami. Negatywne emocje wyżerają z nas energię, dlatego w wyniku działania stresu nasza skóra staje się zszarzała, a oczy podkrążone. Jeśli jesteś narażony codziennie na duży wysiłek fizyczny i umysłowy, nie zapominaj o prawidłowym odżywianiu się i piciu dużej ilości wody. Na wygląd skóry najlepiej działają produkty bogate w witaminy A i E. Znajdziesz je w marchwi, w wątrobie, zielonych warzywach liściastych, a także w dyni.

Wysuszona skóra ciała

©123RF/PICSEL

Stres to również wielki wróg dla skóry całego ciała. Masz przesuszone ręce i stopy? Przyczyną może być stres. Co więcej, jeśli stres jest przewlekły, skóra na ciele może często pękać i trudniej się goić. By pozbyć się problemu, nie wystarczy używać dobrego balsamu do ciała, ale przede wszystkim unikać stresu. Jeśli skóra jest bardzo sucha, nasmaruj ją oliwką dla niemowląt, która zmiękczy ją i zapobiegnie przesuszaniu. Pomóc mogą również regularne kąpiele w aromatycznych olejkach, które pozytywnie wpływają na kondycję ducha i ciała.

Jak radzić sobie ze stresem?

Stresu często nie da się uniknąć. Jesteśmy narażeni na niego praktycznie codziennie, dlatego musimy umieć sobie z nim radzić. By przeciwdziałać skutkom stresu, powinniśmy przede wszystkim dużo odpoczywać i magazynować potrzebną energię. W efekcie stres będzie działał mniej destrukcyjnie na nasze zdrowie, samopoczucie i wygląd. Skuteczną metodą walki ze stresem jest również sport. Jeśli masz stresującą pracę, pamiętaj o codziennych ćwiczeniach fizycznych. Również rozwijanie swoich pasji może pomóc zredukować stres.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas