Jak walczyć z płytką nazębną? Naturalne metody

Płytka nazębna to rodzaj nalotu, który powstaje na szkliwie na skutek gromadzenia się na zębach oraz między nimi osadu bakteryjnego i resztek jedzenia. Przyczyną jej powstawania jest zazwyczaj nieodpowiednia higiena jamy ustnej, a konkretnie zaniedbywanie mycia zębów, a także infekcje występujące w jamie ustnej. Płytka nazębna z pozoru wydaje się nieszkodliwa, jednak może przekształcić się w kamień nazębny i niszczyć dziąsła. Brak odpowiedniego leczenia prowadzi do trwałych uszkodzeń i psucia się zębów. Oprócz leków, które zaleci dentysta, warto zastosować naturalne metody i preparaty. Przedstawiamy te najskuteczniejsze. <iframe width="658" height="439" src="http://www.interia.tv/wideo-jak-pozbyc-sie-kamienia-nazebnego-w-domu-proste-sposoby,vId,2291493" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

article cover
&copy;123RF/PICSEL

Warto wiedzieć

&copy;123RF/PICSEL

Płytka nazębna, zwana również osadem nazębnym lub płytką bakteryjną, powstaje w wyniku osadzania się resztek żywności na zębach, między nimi, a także na dziąsłach. Osad nazębny jest doskonałym pożywieniem dla grzybów i bakterii, dlatego sprzyja ich rozmnażaniu się i pojawianiu się infekcji w jamie ustnej.

Płytkę nazębną można łatwo wyczuć, gdy dotykamy językiem zębów. Natomiast widoczna jest, gdy pijemy kawę, wino lub herbatę. Płytkę nazębną należy leczyć od razu, gdy się pojawi. Zaniedbana może przekształcić się w kamień nazębny, który może powodować próchnicę.

Jeśli osad nazębny jest niewielki, wystarczy regularne czyszczenie zębów i stosowanie nici dentystycznej, by szybko się go pozbyć. Jeżeli jego postać jest zaawansowana, warto zgłosić się do stomatologa, a także spróbować skutecznych domowych metod usuwania płytki nazębnej. Oto one.

Goździki

&copy;123RF/PICSEL

Goździki, a konkretnie olejki, które w nich występują, doskonale wpływają na zdrowie i higienę jamy ustnej. Głównie dlatego, że wykazują działanie antybakteryjne. By przekonać się o ich właściwościach, płucz codziennie jamę ustną wystudzonym naparem z goździków. Dzięki takiej kuracji płytka nazębna zejdzie po kilku dniach i będzie rzadziej się pojawiać. Ponadto, pozbędziesz się nieprzyjemnego zapachu z ust, zapobiegniesz infekcjom jamy ustnej, a także wzmocnisz zęby i dziąsła.

Jak przygotować napar?

By przygotować napar, musisz jedynie zalać wrzątkiem trzy łyżeczki goździków. Następnie przykryj go i odstaw do wystudzenia.

Jak płukać jamę ustną naparem?

Płucz jamę ustną przez około minutę. Powtarzaj czynność trzy razy dziennie przez kilka tygodni. Następnie zrób przerwę na miesiąc i wróć do kuracji.

Musztarda

Choć niewielu z nas ma tego świadomość, musztarda to produkt o niezwykłych właściwościach leczniczych. To zasługa gorczycy, która działa antywirusowo i bakteriobójczo. By usunąć płytkę nazębną, czyść kilka razy w tygodniu zęby musztardą (oczywiście poza czyszczeniem pastą) przez kilka minut, a następnie dokładnie płucz usta. Już po dwóch dniach stosowania musztardy osad będzie mniej widoczny i wyczuwalny.

Aloes i cytryna

&copy;123RF/PICSEL

Kolejny domowy sposób na usunięcie płytki nazębnej to pasta z aloesu i cytryny. Sprawdzi się zarówno jako zamiennik tradycyjnej pasty, jak odświeżacz do ust. Przy okazji usunie bakterie z jamy ustnej i rozpuści płytkę nazębną. Przygotowanie pasty jest bardzo proste.

Jak przygotować pastę?

Do przyrządzenia pasty potrzebne ci będą:

• dwie łyżeczki żelu aloesowego;

• dwie łyżeczki soku z cytryny;

• łyżeczka sody oczyszczonej.

Sposób wykonania:

Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki i odstaw na pół godziny, by połączyły się ze sobą. Po upływie tego czasu pasta będzie gotowa do użycia.

Jak stosować pastę?

Pastą należy myć zęby i całą jamę ustną dwa razy dziennie (rano i wieczorem) przez okres dwóch tygodni. Płytka nazębna powinna całkowicie zniknąć.

Woda z cytryną dobra na wszystko

art
&copy;123RF/PICSEL

Dobroczynne właściwości wody z cytryną znane są już od setek lat. Ten orzeźwiający napój doskonale oczyszcza organizm, dodaje energii, przyspiesza przemianę materii, a także wykazuje działanie antybakteryjne! Dlatego na wszelkie dolegliwości jamy ustnej powinniśmy stosować płukankę z wody i cytryny. Jeśli twoje zęby zaatakował osad, płucz jamę ustną od dwóch do trzech razy dziennie do momentu aż zniknie.

Woda utleniona

Woda utleniona to niewątpliwie wróg numer jeden osadu na zębach! Nie tylko go zwalcza, ale dokładnie oczyszcza zęby, wzmacnia je, a także wybiela. Jest w stu procentach bezpieczna dla szkliwa zębów, dlatego nie musimy obawiać się efektów ubocznych.

Jak stosować wodę utlenioną, by zwalczyć osad?

• Przygotuj miksturę z wody utlenionej i przegotowanej wody (dwie łyżki wody utlenionej na jedną szklankę przegotowanej letniej wody).

• Płucz jamę ustną trzy razy dziennie do momentu aż płytka nazębna zniknie.

Jak uniknąć powstawania płytki nazębnej?

By zapobiec powstawaniu płytki nazębnej, należy pamiętać przede wszystkim o regularnym i dokładnym szczotkowaniu zębów, ich płukaniu oraz i kontrolnych wizytach u stomatologa.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas