Jak wykorzystać olejek eukaliptusowy?

Istnieje wiele produktów, które mają tak wszechstronne zastosowanie, że ich posiadanie w domowym gospodarstwie może nam znacznie ułatwić życie. Należy do nich z pewnością olejek eukaliptusowy. Wykazuje nie tylko właściwości korzystne dla naszego zdrowia, ale może być przydatny w takich problemach jak plamy na tkaninach czy pojawiające się w domu insekty. Oto, do czego może nam się przydać olejek eukaliptusowy.

olejek eukaliptusowy
olejek eukaliptusowy© Photogenica

Cukrzyca

olejek z eukaliptusa
© Photogenica

Olejek eukaliptusowy stosuje się do leczenia cukrzycy. Przyspiesza przepływ krwi, co ma w tym przypadku duże znaczenie. Mieszamy olejek z balsamem do ciała i smarujemy taką mieszanką skórę po kąpieli.

Zapalenie płuc

Olejek ten również wykazuje korzystne działanie w przypadku pacjentów z zapaleniem płuc. Wcieranie go w klatkę piersiową sprawia, że płuca się oczyszczają.

Łokieć tenisisty

Głęboki masaż z użyciem olejku eukaliptusowego jest zalecany w przypadku osób z łokciem tenisisty. Należy jednak oddać się w ręce specjalisty.

Ulga w opryszczce

eukaliptus
© Photogenica

Olejku eukaliptusowego można użyć w leczeniu opryszczki. Pomaga zmniejszyć ból i skraca czas jego trwania, gdyż ma silne właściwości przeciwwirusowe. Dzięki tym właściwościom znajduje również zastosowanie w leczeniu chorób takich jak ospa wietrzna i półpasiec.

Zwalcza gorączkę

Olejek eukaliptusowy może z powodzeniem być użyty do obniżania temperatury ciała w gorączce. Wylej dwie krople olejku na czystą szmatkę i pocieraj nią boczne części ciała, stopy i klatkę piersiową. Jego chłodzące właściwości przyniosą ulgę i obniżą temperaturę ciała.

Odstraszanie insektów

Olejek eukaliptusowy używany jest na całym świecie do odstraszania owadów. Rośliny eukaliptusa sadzi się specjalnie, by zapobiegały rozprzestrzenianiu się malarii.

Właściwości antyseptyczne

eukaliptus
© Photogenica

Olejek eukaliptusowy jest świetnym środkiem odkażającym. Stosowany jest na powierzchniowe przecięcia, rany, zadrapania, a nawet do opatrunków pooperacyjnych. Wiele środków antyseptycznych dostępnych na rynku zawiera w swoim składzie ten olejek.

Środek wykrztuśny

Masaż wykonany z użyciem kropli olejku eukaliptusowego z uciskaniem odpowiednich punktów na stopach oraz na klatce piersiowej uwalnia śluz z płuc. Zacznij od jednego masażu dziennie, a jeśli nie przyniesie spodziewanych rezultatów, spróbuj trzy razy dziennie.

Czerwonka

Olejek eukaliptusowy może być stosowany w łagodzeniu biegunki i stanu zapalnego. (Można go również używać w zwalczaniu stanów zapalnych wywołanych grypą czy przeziębieniem). Wykonujemy masaż brzucha w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara z użyciem 2 kropli olejku.

Do czyszczenia toalety

olejek
© Photogenica

Olejek eukaliptusowy w połączeniu z sodą oczyszczoną i octem daje świetny środek do czyszczenia toalety. Jego właściwości przeciwbakteryjne i dezynfekujące są niezwykle przydatne w łazience, która po wyczyszczeniu takim środkiem będzie świeżo pachnieć.

Zwalczanie wszawicy

Właściwości przeciwbakteryjne olejku eukaliptusowego sprawiają, że jest on również użyteczny w zwalczaniu wszawicy głowowej. Wymieszaj go ze zwykłym szamponem i nałóż na włosy. Dłuższe stosowanie takiego zabiegu będzie przeciwdziałać rozwojowi wszy.

Naciągnięte mięśnie

Zmęczone, naciągnięte i naderwane mięśnie można leczyć olejkiem eukaliptusowym. Jest on idealny dla osób, które trenują sporty siłowe. Masaż z użyciem tego olejku w okolicach serca poprawia metabolizm kwasu mlekowego.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas