Jak wzmonić włosy: Trzy strategie dla fryzury
Zauważyłaś, że twoje kosmyki nie wyglądają tak zdrowo, jak jeszcze niedawno, zaczęły wypadać i bardzo trudno je ułożyć? Pora działać. Jak? Podpowiadamy!
W ciągu doby tracisz 100-150 włosów i jest to normalne, uwarunkowane procesami fizjologicznymi. Nie musisz ich codziennie liczyć, ale jeśli masz wrażenie, że na szczotce zostaje więcej włosów, niż kiedyś, nie są tak błyszczące, łamią się – zwiększ czujność. Właściwa pielęgnacja swoją drogą, ale spróbuj też poobserwować, czy np. występują jakieś dodatkowe niepokojące objawy (czytaj w ramkach).
Jeśli coś zauważysz, powiedz o tym lekarzowi. Przeanalizuj też swój sposób odżywiania i wypoczywania – to ma duże znaczenie. Jeśli trzeba, wprowadź zalecane przez naszych specjalistów zmiany. Twoja fryzura wróci do dobrej formy!
Badamy, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo
Kiedy możesz podejrzewać niedoczynność organu? Gdy bez powodu przybrałaś na wadze, czujesz się osłabiona, twoja skóra jest sucha i szara, ciągle ci zimno.
W jaki sposób dochodzi do wypadania włosów?
Gdy tarczyca produkuje mało hormonów, słabnie przemiana materii; v włosy są niedożywione, zaczynają wypadać, z czasem coraz bardziej.
Zalecane badania: stężenie TSH (hormon przysadki regulujący pracę tarczycy), T3 i T4 (hormony tarczycy) we krwi – ze skierowaniem.
Terapia: tabletki z jodem i sztucznym hormonem tyroksyny, T4 (poprawiające też stan włosów).
Kiedy możesz podejrzewać zaburzenia hormonalne? Jesteś w wielu menopauzalnym (45–55 lat), przeszłaś operację jajników, w twojej rodzinie (od strony kobiet) zdarzają się przypadki łysienia, występuje u ciebie przerzedzenie włosów na górze i z boku czoła (tzw. zakola).
W jaki sposób dochodzi do wypadania włosów?
Podczas menopauzy spada stężenie estrogenów odpowiedzialnych za wzrost pasm i ich ładny wygląd. Przy łysieniu tzw. androgenowym mieszki są wrażliwe na działanie męskich hormonów (w małej ilości występujących też u kobiet) – dochodzi do tzw. miniaturyzacji włosów (są krótkie i cienkie).
Zalecane badania: poziom estrogenów we krwi – ze skierowaniem od ginekologa lub endokrynologa; trichogram lub trichoskopia (przy podejrzeniu łysienia androgenowego) – u dermatologa.
Lekarz ogląda pod mikroskopem cebulki włosowe i określa procent włosów w różnych fazach. Przeprowadza komputerową analizę włosów (np. ile wyrasta ich z jednego mieszka) i skóry głowy (np. jej ukrwienia).
Terapia: tabletki hormonalne, leki przeciwandrogenowe (i antykoncepcyjne u pań w wieku rozrodczym).
W jaki sposób dochodzi do wypadania włosów?
Długo trwające napięcie powoduje, że w organizmie wzrasta poziom prolaktyny i zmniejsza się ukrwienie skóry głowy, przez co cebulki są słabo odżywione i niedotlenione. Niedosypianie utrudnia natomiast ich regenerację.
Zalecane badania: stężenie prolaktyny we krwi – ze skierowaniem od ginekologa.
Terapia: leki obniżające poziom hormonu (z bromokryptyną, carbegolinem), preparaty z magnezem i wit. B.
W jaki sposób dochodzi do wypadania włosów?
Gorączka powoduje, że powstają toksyny, które osłabiają pasma; utrata włosów ma miejsce zwykle po 2–3 miesiącach od infekcji.
Zalecenia dla ciebie: nie lekceważ infekcji, wylecz ją do końca, przyjmuj wszystkie zapisane przez specjalistę lekarstwa; zadbaj o odżywczą dietę i wypoczynek – to ułatwi procesy regeneracji.
Dostarczamy potrzebnych składników
Kiedy możesz podejrzewać, że brakuje ci minerałów lub witamin? Jadasz nieregularnie, a twoja dieta jest mało urozmaicona; odchudzasz się; jesteś wegetarianką; stale przyjmujesz niektóre leki (aspirynę, obniżające poziom cholesterolu, na nadkwaśność żołądka) – mogą utrudniać wchłanianie składników odżywczych; masz objawy takie, jak: sucha, wiotka, blada skóra; ropne wypryski; pękające kąciki ust (zajady); łamliwe paznokcie; osłabienie, zwiększona podatność na infekcje; płytki oddech; zawroty głowy; palisz papierosy; nadużywasz alkoholu.
Zalecenia dla ciebie: zgłoś się do lekarza POZ – wypisze skierowanie na morfologię krwi, ewentualnie doradzi suplementy diety pomagające uzupełnić niedobór składników lub przepisze środki na receptę (np. z cynkiem, żelazem).
Nowy jadłospis: 3–4 razy w tygodniu pokarmy takie, jak: wątroba wołowa lub żółtka jaj, warzywa strączkowe, kasze, orzechy, tzw. owoce morza – zawierają biotynę i krzem (wspierające syntezę keratyny i kolagenu) oraz cynk (jest budulcem dla włosów); codziennie warzywa i owoce z wit. C (niezbędna do tworzenia kolagenu) oraz produkty pełnoziarniste z wit. B (odpowiada za wzrost włosów); codziennie łyżeczka oleju z wit. E (wzmacnia i odżywia cebulki włosowe).
Jedz 4–5 posiłków dziennie w odstępie 2–3 godzin – koniecznie pamiętaj o śniadaniu, bo po nocy wzrasta zapotrzebowanie organizmu na ważne składniki.
Dbaj o urozmaiconą dietę – sięgaj po pokarmy z różnych grup produktów, o odmiennym składzie. Np. mięso to źródło najlepiej przyswajalnego żelaza (tzw. hemowego), a warzywa – witamin.
W ten sposób dostarczysz organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje.
Stosuj zdrowe techniki kulinarne – gotowanie na parze lub w małej ilości wody, pieczenie w folii zamiast smażenia. Wtedy pokarmy zachowują więcej witamin. y Właściwie przechowuj produkty (w chłodzie, cieniu).